محاسبه اضافه وزن


محاسبه اضافه وزن

در علم تغذیه مفهمومی به نام شاخص توده بدنی یا BMI داریم که فرمول ساده‌ای دارد و نحوه محاسبه آن بسیار آسان است، اما پاسخ آن، چیزهای بسیار زیاد و مهمی مخصوصا محاسبه اضافه وزن را به ما نشان می‌دهد.

bmi چیست؟ شاخص توده بدنی چیست؟

نمایه یا شاخص توده بدنی معادل فارسی عبارت (Body Mass Index) است که به صورت خلاصه به آن BMI گفته می‌شود. این شاخص از تقسیم وزن افراد (برحسب کیلوگرم) بر مجذور قد (قد ضربدر قد بر حسب متر) به دست می آید بنابراین شما میتوانید محاسبه اضافه وزن و حتی کمبود وزن خود را دقیق متوجه شوید.

آیا اضافه وزن دارید؟ محاسبه آنلاین اضافه وزن

به منظور محاسبه آنلاین اضافه وزن اینجا کلیک کنید

محاسبه آنلاین وزن ایده آل. … محاسبه آنلاین زمان تقریبی زایمان; محاسبه آنلاین اضافه وزن تقریبی در دوران بارداری; محاسبه آنلاین وزن ایده آل; محاسبه BMI شاخص توده بدنی
محاسبه-سلامتی-کاهش-وزن
محاسبه-سلامتی-کاهش-وزن

محاسبه میزان اضافه‌وزن به کمک شاخص توده بدن

شاخص BMI، مخفف  Body Mass Index بوده به نمایه توده بدنی نیز معروف است و میزان وزن طبیعی بدن در این فرمول با تقسیم وزن بدن بر اساس کیلوگرم بر توان دو قد با واحد اندازه‎گیری متر، به دست می‎آید.

اگر عدد به دست آمده از این فرمول بین 18.5 الی 24.9 باشد، وزن بدن طبیعی بوده و در صورتی که این عدد بین 25 الی 29.9 باشد، می‎گوییم فرد، اضافه وزن دارد.

اگر نمایه توده‌ی بدنی فردی بین 30 تا 34.9 باشد، چاقی درجه یک و اگر این نمایه از 35 الی 40 متغیر باشد، چاقی درجه دو تشخیص داده می‎شود. بر همین اساس اگر این شاخص 40 و یا بیش از آن باشد، فرد به چاقی مرض گونه مبتلا است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز با بیان این‌که هر چه نمایه توده بدنی از 18.5 پائین‎تر باشد، فرد لاغر خواهد بود، گفت: نمایه توده بدنی بین 17 الی 18.5 لاغری درجه یک، 16 الی 16.9 لاغری درجه دو و زیر 16 لاغری درجه سه نامیده می‎شود.

به طور کلی می‎توان گفت که هر چه نمایه توده بدنی بیشتر باشد، احتمال بروز بیماری‎ نیز بیشتر است.

BMI دقیقا به چه دردی برای محاسبه اضافه وزن می خورد و چه کاربردی دارد؟

BMI راهی برای آگاهی از سطح تقریبی چربی بدن به روشی آسان و کاملا ارزان است. محاسبه شاخص توده بدنی به ما قدرت تشخیص و محاسبه اضافه وزن و اینکه آیا از محدوده وزنی سالمی برخوردار هستیم را می دهد.

به طور کل هرچقدر این شاخص بالاتر باشد نشان دهنده این است که  میزان چربی بدن و اضافه وزن بیشتر است و ریسک ابتلاء به برخی بیماری ها در نتیجه چاقی رو به افزایش است.

نتایج محاسبه bmi یا شاخص توده بدنی به چه معنا است؟

با اندازه گیری قد و وزن و قرار دادن آن در فرمول BMI عددی به دست می آید که میتواند به شما میزان سالم، نرمال بودن یا ناسالم بودن وزنتان را نشان دهد. متخصصات تغذیه با توجه به اعداد به دست آمده، ۶ محدوده وزنی مختلف از “کمبود وزن” تا چاقی بیمارگونه را دسته بندی کرده اند.

با کمک فرمول شاخص توده بدنی، BMI خود را به دست بیاورید و ببینید که عدد به دست آمده در این محاسبه در کدامیک از بازه های زیر قرار دارد و وزن شما سالم است یا ناسالم؟

وضعیت وزنی محدوده شاخص توده بدنی
کمبود وزن کمتر از ۱۸.۵
وزن ایده آل ۱۸.۵ – ۲۴.۹
اضافه وزن ۱۸.۵ – ۲۴.۹
چاقی نوع ۱ ۱۸.۵ – ۲۴.۹
چاقی نوع ۲ ۱۸.۵ – ۲۴.۹
چاقی نوع ۳ یا چاقی بیمارگونه بیشتر از ۴۰

BMI چه چیزهایی را به ما نشان نمی دهد؟

شاخص توده بدنی تنها یک معیار ساده و سطحی است و فقط وضعیت وزنی ما را نشان میدهد. و با اینکه میزان چربی بدن ما را نیز به صورت حدودی مشخص می کند اما نحوه توزیع چربی ها را نشان نمی دهد و همچنین تمایزی بین چربی و عضله قائل نیست.

برای مثال اگر ورزشکاری که به صورت حرفه ای ورزش میکند و بافت عضلانی قابل توجه (به همراه مقدار بسیار جزئی چربی داشته باشد) و شاخص توده بدنی این ورزشکار ۳۰ باشد، مطابق فرمول BMI باید ورزشکار چاق باشد. این درحالی است که ورزشکاران عضله بیشتری دارند و چاق نیستند.

محاسبه اضافه وزن
محاسبه اضافه وزن

چه کسانی باید شاخص توده بدنی خود را اندازه گیری کنند؟

البته تمام افراد جامعه بهتر است که به طور مرتب با کمک فرمول شاخص توده بدنی، BMI خود را به دست بیاورند تا بتوانند وزن خود را در محدوده سالمی نگاه دارند. با این حال افرادی که از نظر وزنی بسیار لاغر یا بسیار چاق هستند بهتر است که با جدیت بیشتری به دنبال محاسبه این شاخص باشند.

به طور خاص افرادی که اضافه وزن بالا و چاقی مفرط و بیماری هایی مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، مشکلات قلبی و عروقی، انواع سرطان ها، ناباروری و … دارند باید همواره خود را وزن کنند و BMI خود را به دست بیاروند و به دنبال راه کارهایی برای کاهش این شاخص باشند.

چگونه پس از محاسبه اضافه وزن، شاخص توده بدنی خود را کاهش دهیم؟

افرادی که کمبود وزن دارند برای بالا بردن وزن و رساندن آن به محدوده وزنی نرمال کار چندان دشواری ندارند. اما افرادی که شاخص توده بدنی بالای ۳۰ و گاها ممکن است بالای ۴۰ داشته باشند، کار بسیار سختی برای کاهش وزن دارند.

این افراد احتمالا به تنهایی قادر به کاهش وزن و لاغر شدن نیستند و به کمک متخصصان تغذیه و جراحان لاغری نیاز دارند. در کنار این ها، باید یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالمی نیز داشته باشند.

روش های زیر بهترین راه کارها برای کمک به کاهش وزن در افراد چاق است و در ترکیب با هم می توانند در مدت زمان بسیار اندک و در بهترین و ایمن ترین حالت وزن افراد چاق را کم کنند.

۱.پس از محاسبه اضافه وزن به عمل جراحی لاغری فکر کنید

روش های مرسوم لاغری مانند ورزش یا رژیم لاغری به سختی میتواند به کاهش وزن افرادی که شاخص توده بدنی بالا ۴۰ دارند کمک کند. بنابراین باید یک روش اصولی دیگر مانند عمل جراحی لاغری باشد که بتواند به صورت ایمن و عمل های زیر گزینه های جراحی لاغری برای کاهش وزن موثر هستند که توسط یک جراح لاغری انجام داده می شوند. بیخطر به کاهش وزن این افراد کمک کند.

۲.به طور منظم ورزش کنید

ورزش کردن از مهمترین اصول لاغری و کاهش وزن برای مبارزه با اضافه وزن است که همه باید به آن توجه کنیم. ورزش های زیر کمک زیادی به کاهش وزن می کنند:

 • شنا
 • وزنه برداری
 • دوچرخه سواری
 • دومیدانی
 • فعالیت های معمولی مانند دراز و نشست، شنای سوئدی و …

۳.رژیم لاغری مناسبی انتخاب کنید

ورزش کردن به تنهایی نمی تواند به کاهش بی ام آی کمک کند. شما باید حتما یک رژیم لاغری مناسب خود داشته باشید. در مورد رژیم های غذایی زیر با متخصص تغذیه یا جراح لاغری خودتان صحبت کنید:

 • رژیم لاغری سریع
 • رژیم لاغری ۷ روزه
 • رژیم کم کربوهیدرات
 • رژیم لاغری کتوژنیک
 • و …

۴.خواب کافی داشته باشید

خواب کافی برای بهبود عملکرد تمامی اعضا و ساختارهای بدن لازم است. کمبود خواب از جمله عوامل افزایش وزن و چاقی است و کسانی که می خواهند به کاهش عدد به دست آمده در محاسبه bmi یا شاخص توده بدنی خود اقدام کنند باید حتما خواب کافی داشته باشند. برای داشتن یک خواب کافی موارد زیر را امتحان کنید:

 • در ساعات مشخصی بخوابید و بیدار شوید
 • استرس خود را کاهش دهید
 • از ۲ ساعت پیش از خواب چیزی نخورید
 • شام سبک بخورید
 • به اندازه کافی در معرض نور خورشید باشید
 • تماشای تلوزیون هنگام خواب را فراموش کنید
 • و …

۵.استرس خود را کاهش دهید

استرس باعث افزایش میل به پرخوری در افرد چاق می شود. هرچه بیشتر بتوانید سطح استرس خود را کنترل کنید بهتر می توانید به کاهش وزن و پایین آوردن BMI خود کمک کنید. برای کاهش سطح استرس خود اقدامات زیر را انجام دهید:

 • مدیتیشن کنید
 • از روانشنا کمک بگیرید
 • درباره مدیریت استرس مطالعه کنید
 • برنامه ریزی کنید و به زندگی خود نظم دهید
 • داروهای گیاهی آرامبخش امتحان کنید
 • و ..

۶.استرس خود را کاهش دهید

خوردن میوه و سبزیجات حتما برنامه غذایی افراد چاق گنجانده شود. میوه و سبزیجات هم انرژی بدن را تامین می کنند و هم کالری کمی دارند. آن ها همچنین به شدت به افزایش مدت زمان سیری و کاهش گرسنگی کمک می کنند. میوه و سبزیجات زیر به کاهش وزن کمک زیادی می کنند و باعث میشود که در محاسبه bmi محدوده وزنی مناسبی به دست بیاورید:

۶.درباره کاهش وزن بیشتر بخوانید

با بالابردن سطح آگاهی خود امسله چاقی و جستجو در منابع مختلف می توانید بهتر و آسان تر به کاهش وزن و پایین آوردن شاخص توده بدنی خود کمک کنید. برای این منظور اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از متخصصان تغذیه مشورت بگیرید
 • در اینترنت جستجو کنید
 • کتاب ها و کجلات تغذیه و مرتبط با چاقی را بیشتر بخوانید
 • به طور منظم اقدام به محاسبه bmi کنید
 • سری به مقالات ما بزنید
محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "محاسبه اضافه وزن" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: محاسبه اضافه وزن در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب محاسبه اضافه وزن را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال محاسبه اضافه وزن در فیسبوک
ارسال محاسبه اضافه وزن در تویتر
ارسال محاسبه اضافه وزن در واتس آپ
ارسال محاسبه اضافه وزن در تلگرام
خبرخوان محاسبه اضافه وزن

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

0