اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین


اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

اوکراین کشوری در اروپای شرقی و دارای طبیعتی زیبا و همچنین آثار تاریخی شگفت انگیز به‌جامانده از سده‌های قبل است. در ادامه با راهنمای  سفر به اوکراین همراه ما باشید.

نقشه اوکراین
نقشه اوکراین

سکونت انسان در اوکراین به ۴۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد؛ زمانی که در دوران نوسنگی فرهنگ «کوکوتنی-تریپلی» در منطقه وسیعی گسترش یافت که بخش‌هایی از اوکراین امروزی شامل «تریپیلیا» و تمام منطقه «دنیپر و دنیستر» را در بر می‌گرفت. بین سال‌های ۷۰۰ تا ۲۰۰ قبل از میلاد نیز بخشی از سرزمین سکاها به حساب می‌آمد.

پس از فروپاشی شوروی، اقتصاد این کشور به سمت مالکیت خصوصی و بازار آزاد حرکت کرد. این روند انتقالی برای خانوارهای اوکراینی که اغلب فقیر بودند و هیچگاه فعالیت اقتصادی خصوصی را تجربه نکرده بودند بسیار سخت بود. برعکس جمعیت کشور که در آن زمان در اوج بود، اقتصاد اوکراین دوران فلاکت را سپری می‌کرد. پس از فروپاشی شوروی، رشد اقتصادی اوکراین تا یک دهه به صورت پیاپی منفی بود. فقر روز به روز گسترده‌تر می‌شد، تورم سرسام آور اعتماد به پول ملی را از بین برده بود و حتی گاهی معاملات به شکل پایاپای انجام می‌شد. برای مثال در سال ۱۹۹۳، قیمت‌ها بیش از ۱۰۰ برابر شدند. یک همبرگر که در آغاز سال ۱ کوپن (واحد پول پیشین اوکراین) قیمت داشت در پایان همان سال ۱۰۱ کوپن شده بود. سال بعد یعنی سال ۱۹۹۴ رشد اقتصادی این کشور ۲۲ درصد سقوط کرد. اما بعد از سالیان دراز و با عوض شدن چند دولت و به وقوع پیوستن انقلاب نارنجی (اعتراضات مردمی و مدنی نسبت به دولت وقت)، اقتصاد این کشور کم‌کم رو به ثبات گذاشت.

اطلاعات ضروری سفر به اوکراین

479bd70c ecd7 48d5 8ebc ac94daf89e3f 500x375 1 3 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکرایناختلاف ساعت اوکراین

منطقه‌ی زمانی(UTC/GMT +3)

یک ساعت و نیم از تهران عقب تر است.

زبان رسمی

اوکراینی

واحد پول

گریونا

نوع برق شهری برای  سفر به اوکراین

۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز

94190d03 63bd 4b50 bc8c 6fd4d666f0bc 1 5 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراینf2ce8b14 c5c5 4b43 bb06 84d77135fa61 1 7 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

 

کد کشور

۳۸۰

شماره‌های اضطراری برای سفر به اوکراین

آتش نشانی ۱۰۱

پلیس ۱۰۲

آمبولانس ۱۰۳

شماره اضطراری عمومی ۱۱۲

جهت رانندگی

راست

فرودگاه‌های بین‌المللی برای سفر به اوکراین

فرودگاه بین‌المللی بوریسپیل (servingکی‌یف)

فرودگاه بین‌المللی چرنیوتسی

فرودگاه بین‌المللی دونتسک

فرودگاه بین‌المللی دنیپروپتروفسک

فرودگاه هوستومل هواپیمایی باری( only, serving Kiev )

فرودگاه بین‌المللی ایوان-فرانکیوسک

فرودگاه بین‌المللی خارکوف

فرودگاه بین‌المللی کریویی ریه

فرودگاه کیف ژولیانی

فرودگاه بین‌المللی لوانز

فرودگاه بین‌المللی لیو دانیلو هالیتسکی

Lymanske International Airport serving اودسا

فرودگاه میکولائیف

فرودگاه بین‌المللی اودسا

فرودگاه بین‌المللی سیمفروپول

فرودگاه بین‌المللی زاپروژیا

ae085dc1 51b7 4f9e be0a d93d02e3c13c 1 500x335 1 9 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

این کشور از زمین‌های مسطح و دشت های حاصلخیز (یا استپ) تشکیل شده‌ است که از میان آن‌ها رودخانه هایی چون «دنیپر»، «سورسکی دونتس»، «دنیستر و بوگ جنوبی» می‌گذرند و به دریای سیاه و دریای کوچک «آزوف» منتهی می‌شوند. در جنوب غربی اوکراین دلتای «دانوب» در مرز این کشور با رومانی قرار گرفته‌ است. تنها کوه‌های این کشور بخشی از رشته کوه‌های «کارپات» است که بلندترین نقطه آن در اوکراین،کوه ((هورلا)) نام دارد که ۲۰۶۱ متر ارتفاع دارد و از شبه جزیره «کریمه» تا ساحل جنوبی آن امتداد دارد.

اوکراین دارای آب و هوای معتدل قاره‌ای است، هرچند در سواحل جنوبی کریمه شرایط آب و هوایی مدیترانه‌ای وجود دارد. بارش باران در نقاط مختلف اوکراین متفاوت است، بطوری که بیشترین میزان بارش در شمال و غرب این کشور صورت می‌گیرد و کمترین میزان بارش در شرق و جنوب شرقی است، بطور مثال بارش سالیانه در منطقه غربی حدود ۱۲۰۰ میلی‌متر است، در حالی که بارش سالانه در کریمه ۴۰۰ میلی‌متر است.

در رتبه بندی سازمان جهانی گردشگری، اوکراین از نظر تعداد گردشگران جایگاه هشتم را به خود اختصاص داده‌ است.

بهترین زمان برای سفر به اوکراین

سفر به اوکراین در تمام طول سال امکان‌پذیر است اما بهترین زمان برای سفر به این کشور، فصل بهار و پاییز است.

سواحل دریای سیاه در روزهای تابستانی بسیار گرم و شلوغ هستند. زمستان فصل بسیار سردی در اوکراین است اما گنبدها و مناره‌های شهر کی‌یف زیر لایه‌های برف، منظره‌ای بسیار دیدنی دارند.

هزینه‌های متداول سفر به اوکراین

هزینه های اقامت در سفر به اوکراین

cf484f79 b8cb 46de bc00 59b9591c3997 500x320 1 11 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

به دلیل مناقشات اخیر میان روسیه و اوکراین و کم ارزش شدن ارز اوکراین نسبت به دیگر کشورها، مقدار قابل توجهی از هزینه‌ها برای گردشگران خارجی کاسته شده است و دولت اوکراین هم برای حفظ صنعت گردشگری خود، این کاهش قیمت‌ها را متحمل شده است.

هزینه ها ی غذا در سفر به اوکراین

97e8b79c cf7a 4870 8245 3210db930e74 500x335 1 13 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

هزینه خورد و خوراک هم طبق توضیحات داده شده، ارزان‌تر از چیزی است که انتظار دارید در سفر به یک کشور خارجی ببینید. هزینه یک غذای خوب در یک رستوران معمولی تنها ۸۵ گریونا (حدودا ۱۱۰۰۰ تومان) قیمت دارد. رستوران‌های فست‌فودی بین‌المللی مانند «مکدونالدز» و «KFC»، هر وعده غذا همراه با مخلفات را ۱۰۵ گریونا (۱۳۰۰۰تومان) قیمت‌گذاری کرده‌اند. حتی اگر در یک رستوران مجلل، وعده‌ای همراه با پیش غذا و دسر میل کنید معمولاً قیمتی تا ۳۰۰ گریونا (۳۷،۲۰۰ تومان) دارد که چندان گران محسوب نمی‌شود. پس تا آنجایی که می‌توانید در اوکراین، دلی از عزا دربیاورید و غذاهای لذیذ این کشور امتحان کنید.

هزینه های حمل و نقل عمومی و تفریح ذر سفر به اوکراین

9df3f793 1029 433f 9486 13dae27d8ce1 500x324 1 15 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

(کی‌یف) پایتخت اوکراین از سیستم متروی گسترده‌ای بهره می‌برد که معمولاً نیازهای سفر شما را در تمام سطح این شهر برطرف می‌کند. بلیط مترو فقط ۲ گریونا(۲۴۸ تومان) قیمت دارد که می‌توانید با همین یک بلیط تمام طول شهر را بپیمایید. در سطح شهر اتوبوس‌هایی برای حمل و نقل عمومی قرار داده شده‌اند اما علاوه بر قیمت بالاتر، خیلی از آن‌ها فرسوده و قدیمی هستند؛ به همین دلیل بهترین گزینه شما همان مترو است. قطارهای بین شهری هم وضعیت مناسبی دارند و طولانی‌ترین مسیرها را هم می‌توان در بهترین قطارها و با قیمتی حدود ۸۴۰ گریونا (۱۰۵،۰۰۰تومان ) طی کرد.

مکان‌های عمومی تفریحی هم که شامل موزه ها، گالری‌ها، باغ وحش، تورهای طبیعت گردی و… می‌شوند، معمولاً بلیطی به قیمت ۱۰۵ تا ۲۲۰ گریونا (۱۳۰۰۰ تا ۲۸۰۰۰ تومان ) دارند.

راهکار های برای صرفه جویی در هزینه های سفر به اوکراین

در رستوران های بومی غذا بخورید

8d5f4a9c ac00 4fe6 9ff0 4b3c3fd7ce7f 500x332 1 17 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

هماطور که اشاره شد، قیمت غذا در اوکراین آنچنان بالا نیست؛ اما با این حال ممکن است غذا خوردن در رستوران‌های بین‌المللی خرج بیشتری داشته باشد. توصیه ما این است که از رستوران‌های بومی اوکراین که غذاهای مختص به خود این کشور را درست می‌کنند استفاده کنید تا هم در هزینه صرفه‌جویی شود و هم با طعم‌های جدیدی آشنا شوید.

از سوپر مارکت ها خرید کنید

9e05196b 17f6 4085 b540 e0e5ed8de3ba 500x333 1 19 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

سوپرمارکت‌های در اوکراین تقریباً تمام مایحتاج یک گردشگر را با قیمتی بسیار مناسب در خود دارند. استفاده از کالاهای این فروشگاه‌ها برای کاهش هزینه سفر توصیه می‌شود.

 

جاذبه های گردشگری سفر به اوکراین

کی‌یف پایتخت کشور اواکرین و بزرگترین شهر آن است. رودخانه دنیپر از بین این شهر عبور می‌کند و شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند. این شهر در شمال اوکراین واقع شده و هفتمین شهر پرجمعیت اروپا پس از شهرهای استانبول، مسکو، لندن، سن پترزبورگ، برلین و مادرید است. این شهر از قرون گذشته مرکز سلسله‌های پادشاه روس تبار بوده و در بین ملل روس زبان، هنوز هم به عنوان مادر شهرهای روسیه نامیده می‌شود. این شهر را بهشت بناهای تاریخی، کلیساها، موزه‌ها، پارک‌های ملی و پل‌های متقاطع است؛ پس بازدید این مکان‌ها را از خود دریغ نکنید.

پارک ملی کارپاتیان

1086755244 talab ir 500x453 1 21 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

یکی از جاذبه‌های مهم شهر کیف، پارک ملی کارپاتیان (Carpathian National Park) است که مکان مناسبی برای تفریح و گشت و گذار در طبیعت به شمار می‌رود. این پارک ۵۵ کیلومتر طول و ۲۰ کیلومتر عرض دارد و گفته می‌شود بزرگترین، وسیع‌ترین و طولانی‌ترین پارک ملی اوکراین است. چند خانوار در این پارک زندگی می‌کنند و خانه‌هایی به سبک مدرن، در کنار خانه‌های قدیمی موجود در پارک ساخته شده است. مسافران برای ورود به پارک باید پرداخت هزینه اندکی را به عنوان ورودی متقبل شوند. پارک ملی کارپاتیان به چهار منطقه متفاوت تقسیم شده است و به همین دلیل ترافیک این منطقه زیبای گردشگری را می‌توان به آسانی کنترل کرد.

با توجه به پهناور بودن این پارک زیبا و نیز وجود مراکز اقامتی در آن، گردشگران می‌توانند چند روزی را در آپارتمان‌هایی که به همین منظور ساخته شده سپری کنند و با خیال آسوده از بخش‌های مختلف پارک بازدید به عمل آورند. البته ناگفته نماند که برای محافظت گردشگران و بازدیدکنندگان از خطرات ناخواسته و حوادث طبیعی، ورود به بخش‌هایی از پارک ممنوع است. با این حال، کوهنوردان و کسانی که به پیاده روی در ارتفاعات پایین می‌پردازند از این قانون معاف بوده و می‌توانند به مناطق ورود ممنوع پارک دسترسی داشته باشند. در پارک ملی کارپاتیان دو شهر کوچک و در عین حال بسیار زیبا به نام‌های یارمچا (Yaremche) و ووروژتا (Vorokhta) وجود دارد که در شیب کوه قرار گرفته و توسط درختان بلند محاصره شده است. کوه‌های باشکوه و سر به فلک کشیده، مناظر طبیعی بسیار زیبایی را پیش چشم شما به تصویر می‌کشد که در هیچ کجای دیگر آنها را مشاهده نمی‌کنید. اگر قصد دارید در این کوه‌ها به گشت و گذار بپردازید حتماً یک راهنمای شخصی و یک راننده همراه خود ببرید. رفتن به این کوه‌ها به تنهایی، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

پیست ویشگورا

034d9fe6 86b3 4f50 84bd ffa09f52c296 500x329 1 23 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

اگه به ورزش اسکی علاقه دارید و در فصل سرد سال به شهر کی‌یف در اوکراین سفر کردید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا سری به پیست هیجان انگیز «ویشگورا» بزنید. شما می تونید تجهیزات اسکی رو از دو تا هفتاد ساعت اجاره کرده و از ده صبح تا ده شب در پیست اسکی کنید و از تعطیلات زمستانی خود لذت ببرید. خوب است که بدانید این پیست برای علاقه‌مندانی که دوست دارند اقامت چند روزه هم داشته باشند، امکانات رفاهی مناسبی دارد.

باغ ملی گیاه شناسی

9b18f011 9c34 412d bf68 9b2ed17be438 500x281 1 25 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

 

این باغ ملی، مکانی مناسب برای تجربه قدم زدن در طبیعت آن هم در فاصله‌ای کم از بقیه جاذبه‌های داخل شهر است. بنابراین فرصت دیدن و عکاسی از ۱۳۰۰۰ گونه گیاهی شامل گل ها و درختان رو از دست ندهید.

 

فروشگاه های روستایی

1a35a3e8 2d4c 4739 bf54 3d07131b0c79 500x341 1 27 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

 

شاید کی‌یف پر باشد از مراکز خرید مجلل با طراحی‌های مدرن؛ اما این مرکز خرید که در دل روستایی کوچک و قدیمی قرار گرفته، حال و هوای دیگری دارد. شما می‌توانید هم از معماری شهر لذت ببرید، هم از برندهای معتبر و نام‌آشنا خرید کنید. علاوه بر این‌ها رستوران های محلی، بین الملی و لوکس، مراکز هنری و زمین بازی هم برای کودکان در این مکان وجود دارد.

کلیسا پانتلیمون

جامع پانتلیمون مقدس 237497 همگردی 500x375 1 29 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

این کلیسای جامع، با معماری چشم گیر و پارک وسیع و زیبایی که در اطرافش قرار گرفته، این روزها یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های اوکراین محسوب می‌شود. بنابراین شما هم یک بعد از ظهر رو برای بازدید و عکاسی از این کلیسای جامع و تفریح در پارک آن اختصاص بدید و از معماری و طبیعت زیبای این مکان لذت ببرید.

کلیسا سنت سوفیا

118320 500x375 1 31 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

کلیسای سنت سوفیا با 13 گنبد های طلایی اش یکی از تاثیر گذارترین مناطق و قدیمی ترین کلیساهای کیف است.این بنا در سال 1037توسط پرنس Yaroslav حکیم و رهبر قدرتمند اکراین بنا شد.۱۳ گنبد طلایی بر روی مجموعه ای از برج های سفید منظره ای بسیار زیبا را ایجاد کرده است.موزائیک های قدیمی و نقاشی های دیواری این کلیسا نیز بسیار معروف و دیدنی هستند.این کلیسا و بناهای اطرافش در سال 1990 به عنوان آثار جهانی یونسکو ثبت شد.

در بیرون دروازه های این مجموعه، مجسمه ای در گرامیداشت بوگدان ملنیتسکی که در قرن هفدهم کیف را آزاد کرد و به امپراطوری روسیه داد، خودنمایی می کند. بر طبق یک سنت قدیمی کلیسای جامع سنت سوفیا کی ­یف اوکراین به عنوان عروس و کلیسای جامع سنت سوفیا نووگورود روسیه به عنوان جنگجو انتخاب شده اند. این کلیسای زیبا و تاریخی در میدان سوفیسکایا قرار دارد.

کلیسا سنت میخاییل

ukraine kiev07 500x333 1 33 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

این صومعه در غرب رود نیپر ساخته شده و به منطقه تجاری و مالی شهر مشرف است. بنای صومعه در اصل توسط اسویاتوپوک ایزیاسلاویچ در قرون وسطی ساخته شد. در حالیکه طراحی داخل صومعه به سبک بیزانس اصلی خود باقی مانده است، نمای خارجی آن در قرن هجدهم به سبک باروک اوکراینی بازسازی شد.

کلیسا لاورا

1024px 2005 08 15 Pechersk Lavra seen from river Dnepr Kiev 311 500x375 1 35 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

کلیسا لاورا کی‌یف صومعه‌ای است در شهر کی‌یف، پایخت اوکراین. این صومعه در سده یازده توسط راهبانی به نام‌های آنتونی و فیودوسی در غاری در کوه بِرِستف در شهر «کی‌یف» بنیاد شد. در زبان اوکراینی واژه پچرا به معنای غار است و کلمه لاورا برای توصیف راهبان رده بالا در صومعه‌های کلیساهای شرقی ارتدکس استفاده قرار می‌شود؛ بنابراین نام این صومعه به صورت «صومعه غار کی‌یف» و «صومعه غارهای کی‌یف» نیز ترجمه می‌شود. صومعه پچرسک لاورا همواره سنگر مسیحیت و یک مرکز فرهنگی مهم بوده‌است.

عمارت یانوکوویچ

reuters3 75 th3 1 1 37 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

 

عمارت شخصی یانوکوویچ، ساختمانی مجلل با معماری منحصر به فرد و باغ و دریاچه ای زیبا است که بازدید از آن برای عموم امکان‌پذیر است. با ورود به این مکان مطمئن باشید که حداقل دو ساعت از زمان خود را برای گردش در محوطه باغ، بازدید از عمارت، موزه ماشین‌های کلاسیک، باغ وحشی کوچک، قایق سواری و بازی کردن گلف صرف می‌کنید.

موزه ملی چرنوبیل

ملی چرنوبیل 237388 همگردی 1 39 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

در واقع این موزه تاریخی شما را به سال ۱۹۸۶، یعنی زمانی که حادثه هسته‌ای چرنوبیل اتفاق افتاد، می‌برد. شما داستان آتش سوزی و انفجار راکتور هسته‌ای ، وسایل بازماندگان، عکس‌های مستند و… را می‌توانید در این مکان ببینید. در سفر زمان کرده و درباره تخلیه شهر و ساعت به ساعت این واقعه، اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.

پارک آبی ژوراسیک

آبی ژوراسیک 237320 همگردی 1 41 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

پارک آبی با تم پارک ژوراسیک که دارای ۱۴ سرسره آبی با درجه بندی‌های آرام، شدید، ۲ استخر موج، ۳ رودخانه وحشی، زمین بازی برای بچه‌ها و… است، می‌تواند بهترین انتخاب شما برای تجربه هیجان در اوکراین باشد. برای تفریح در این پارک آبی پیشنهاد می‌کنیم برای ازدیاد کمتر، اواسط هفته‌ را انتخاب کنید

قلعه لوتسک

1200px Lutck castle 2 500x375 1 43 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

این قلعه زیبا که متعلق به قرن ۱۴ میلادی است، ۱۳ متر ارتفاع دارد و در آن ۳ برج بلند وجود دارد. در این قلعه یک ناقوس زیبا هم وجود دارد. درون قلعه کتابخانه و موزه کوچکی هم موجود است که آثاری از قرن دوازدهم در آن به چشم می‌خورد.

دانشگاه چرنیوستی

1e24b337 bfa1 4928 81da 173c89beabed 500x351 1 45 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

این دانشگاه به طرز خارق‌العاده‌ای زیبا است و از آن به عنوان یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در اوکراین یاد می‌شود. در طراحی این دانشگاه از معماری‌های مراکشی، چینی، مصری و بیزانسی الهام گرفته شده است.

کاخ وورونتسوف

309d57f4 4c21 403c 82c7 01239ff69356 500x349 1 47 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

 

این کاخ زیبا که در پارک ملی «آلپوکا» واقع شده، دارای ۱۵۰ اتاق است و یکی از نمادهای تاریخی اوکراین به شمار می‌رود. ساخت این کاخ از سال ۱۸۳۰ تا ۱۸۴۸ میلادی به طول انجامید و از سال ۱۹۲۱ به عنوان موزه تاریخی شروع به کار کرد. بلیط ورودی به این عمارت ۲۱۰ گریونا (۲۵۷۴۰۰ ریال) است.

چرنوبیل

cd864546 96a7 4fa5 a7ab 980c6343f54c 500x308 1 49 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

این پیشنهاد ممکن است کمی عجیب و حتی ترسناک باشد. انفجار نیروگاه اتمی چرنوبیل روسیه که ۳۰ سال قبل و بر اساس اشتباه یکی از پرسنل نیروگاه رخ داد، بزرگترین فاجعه اتمی تاریخ این کشور را رقم زد و منجر به خالی شدن شهر از سکنه و نقص ژنتیکی کودکان نسل‌های بعد شد. اما این روزها از گوشه و کنار شنیده می‌شود که چرنوبیل با تمام امکانات نداشته و جاذبه‌های از بین رفته‌اش، تبدیل به قطبی گردشگری در اوکراین شده است، بهشتی برای گردشگران ماجراجو! این در حالی است که از نظر متخصصان امر، هنوز هم مناطق رادیواکتیویته اطراف چرنوبیل، دارای تشعشات اتمی هستند و می توانند سلامتی گردشگران را به خطر بیندازند. گردشگرانی که حاضرند برای تماشا و تجربه این سرزمین نفرین شده تا ۴۰۰۰ گریونا(۴۹۱۰۰۰۰ ریال) ورودی پرداخت کنند.

9138f4dc 94c0 4329 862d df492e140f41 500x324 1 51 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

آمارها نشان می دهد که در سال گذشته بیشتر از ۷۵۰۰ بازدید کننده، از متخصصان انرژی اتمی گرفته تا گردشگران و جهانگردان معمولی جذب این منطقه و جاذبه نهفته در آن شده‌اند، آن هم در شرایطی که بر اساس قوانین داخلی اوکراین، هیچ فردی بدون داشتن مجوز حق ورود به مرکز چرنوبیل را ندارد. تورهای گردشگری چرنوبیل هم با ون‌های مخصوص که در مقابل تشعشعات اتمی مقاومت دارند، بعد از اخد تعهدنامه و مجوزهای قانونی، راهی این منطقه آلوده می شوند و از خرابی های به جا مانده و خانه های متروک دیدن می‌کنند. بر اساس این تعهد نامه، گردشگران موظف می شوند که در مدت حضور در چرنوبیل، غذا نخورند،‌ سیگار نکشند، به اشیای اطراف دست نزنند، روی زمین ننشینند و به هیچ عنوان لوازم شخصی همراه خود را روی خاک چرنوبیل زمین نگذارند.

تونل عشق

zvbINfyQJ0 500x332 1 53 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

پیشنهاد آخر را می‌توان به عنوان رمانتیک‌ترین مکان موجود در اوکراین نام‌گذاری کرد. تونل عشق، بخشی از مسیر یک خط آهن خصوصی متعلق به کارخانه چوب در نزدیکی شهر «کلیون» اوکراین است. این تونل که به صورت طبیعی در اثر رشد برگ درختان در اطراف مسیر حرکت قطار ایجاد شده، نمونه‌ای بی‌نظیر از آزاد گذاشتن رشد طبیعت در کنار دست‌ساخت‌های بشری است. تونل عشق از چشم‌اندازی بی‌نظیر برخوردار است و در نظر بازدیدکنندگان همچون رویایی سبز و صحنه‌ای از یک فیلم جلوه می‌کند. امروزه این تونل به یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری اوکراین بدل شده است. زوج‌های جوان با عبور از این تونل آرزویی می‌کنند و معتقدند تنها کسانی که عشق حقیقی دارند، آرزویشان محقق می‌شود.

پل عشاق

عشاق 500x333 1 55 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

پیاده روی رمانتیک، نماد عشق و روابط متقابل،  همه اینها را می توان بر روی پل عشاق در کیف روز به روز مشاهده کرد.اما پل نیز نام های دیگر مرموز و حتی دارد مانند (پل خودکشی، پل شیطان) در واقع، نام معمولی آن پل پارک است. پل پارک پل چوبی بود و تنها مسیری بود که دامنه های پایین تر از دنیپر و خرشاتیک  را متصل می کرد. در طول سالها بر اثر بادهای قوی پل تاب می خورد، بنابراین مردم از راه رفتن بر روی آن ترس داشتند و آن را “پل شیطان” می نامیدند.

موزه جنگ

جنگ 1 57 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

موزه ملی تاریخ اوکراین در جنگ جهانی دوم (مجموعه ی یادبود جنگ آلمان و شوروی). این موزه در حومه ی جنوبی منطقه پیچسکی کیف، پایتخت اوکراین، در تپه های زیبا در سمت راست رودخانه دنیپر این موزه دو بار قبل از انتقال به محل فعلی منتقل شده بود که در 9 می 1981 (روز پیروزی) به طور رسمی افتتاح شد. این موزه یکی از بزرگترین موزه های اوکراین (بیش از 300 هزار نمایشگاه) است که در مجسمه 62 متری مادربزرگ مشهور قرار دارد که یکی از مشهورترین نشانه های کیف است. این موزه با بیش از 21 میلیون بازدید کننده حضور دارد.

سالن اپرا کی یف

500x287 1 59 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

این سالن در تابستان سال ۱۸۶۷ در کی یف ساخته شده است.این سالن از لحاظ قدمت سومین سالن شهر اوکراین بعد از سالن اودسا و سالن لویو است.

خیابان خرشاتیک

خرشاتیک 500x287 1 61 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

خیابان خرشاتیک خیابان قدیمی و زیبا در اوکراین است که به صورت شبانه روزی باز است و به اصطلاح به آن خیابان زنده می گویند.این خیابان  از وسط میدان استقلال می‌گذرد و در دو سوی میدان استقلال، خیابان‌های اینستیتوتسکا و خیابان آرشیتکت هورودتسکی را قطع می‌کند.

خیابان آندره افسکی

اندره افسکی 500x287 1 63 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

دروازه طلایی کی یف

طلایی 500x287 1 65 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

دروازه طلایی یکی از دیدنی های کیف اکراین و از جاذبه های اوکراینِ، نقطه عطف بزرگ کیف باستان و دروازه تاریخی در شهرستان قلعه باستانی، واقع در پایتخت اوکراین است.این دروازه در حال حاضر به عنوان یک موزه عمل می کنه و در خیابان ولدیمیر واقع شده. در نزدیکی این دروازه یک سالن تئاتر و یک ایستگاه مترو قرار داره.

شهر بندری اودسا

اودسا مهمترین بندر کشور اکراین بر کرانه دریای سیاه می باشد . با جدا شدن شبه جزیره کریمه از اکراین در پی جنگ با روسیه ، اودسا موقعیت بسیار مهمی را از جهت صادرات و واردات به عنوان یک بندر استراتژیک در اوکراین پیدا کرده است . این شهر بندری از جهات تاریخی و تفریحی نیز بسیار حائز اهمیت است و جمعیت قابل توجهی در حدود یک میلیون و دویست هزار نفر در اودسا ساکن هستند . تاریخ سکونت در اودسا به عصر دیرینه سنگی میرسد .  شهر اودسا که یک بندر مهم در کشور اکراین می باشد تاریخی دیرینه دارد و روزگاری توسط عثمانی ها اداره می شد . در قرن هجدهم مردم روس تبار بر علیه دولت عثمانی قیام کردند و این بندر مهم به روسیه الحاق شد. این شهر تا قبل از سال 1792میلادی بندری مهم در امپراتوری عثمانی بود که در این سال با جنگ روسیه – عثمانی به روسیه ملحق شد .  اودسا مروارید دریای سیاه است حدود 5 ساعت زمینی تا کی یف پایتخت اکراین فاصله دارد . مرکز شهر اودسا با درختان منظم و ساختمان های با قدمت بیش از 100 سال منظر زیبایی را در جلوی چشمان هر بازدید کننده ای به نمایش می گذارد . این شهر یک بندر با آبهای گرم است . در روسیه تزاری بعد از شهرهای مسکو ، سنت پترزبورگ و ورشو مهمترین شهر امپراتوری روسیه می بود . معماری ساختمان ها بیشتر شبیه به سبک معماری ایتالیایی و فرانسوی است . از آنجاییکه این شهر میزبان تجار و بازرگانان از اقصی نقاط جهان بود به مرور گروه های جمعیتی از هر نقطه ای در این شهر جمع شدند . در حال حاضر بلوار فرانتزوسکی ( بلوار فرانسوی ها ) ، بلوار ایتالیانسکی ( بلوار ایتالیایی ها ) ، گرشیسکایا ( بلوار یونانی ها ) ، یوریسکایا ( بلوار یهودیان ) … از جمله نام های خیابان های اودسا است .

1 500x250 1 67 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

پلکان پوتمکین و بلوار پریمورسکی

پله های پوتمکین 192 پله و ده استراحتگاه  هستند که سمبل شهر اودسا محسوب میشود این پلکان بلوار تاریخی پریمورسکی را به ساحل اودسا وصل می کنند . پلکان پوتمکین در واقع دروازه ورود به شهر از دریای سیاه است مرکز شهر اودسا در ارتفاعی بالاتر از سطح دریا واقع شده است. 142 متر ارتفاع کل پله هاست . زمانی که از بالاترین پله به پایین نگاه می کنید تنها انتهای پله ها دیده می شود گویی که اصلن پله ای وجود ندارد . بالای پلکان پوتمکین مجسمه یادبود ریچلیو اولین شهردار اودسا قرار دارد .  ریچلیو که بعد از وقایع انقلاب فرانسه به اودسا عزیمت کرد از طرف تزارینا کاترین کبیر تزار روسیه به سمت حکمران اودسا برگزیده شد و موجبات تعالی و ترقی این شهر را به همراه همکار خود لانگرین فراهم کرد .بیشتر جاذبه های فرهنگی اودسا در این منطقه واقع است . بلوار پریمورسکی منطقه ای با ساختمان های قدیمی و معماری اروپای شرقی است که درخت های منظم و زیبا جلوه بسیار زیبایی به آن داده است . در دو سوی  این بلوار جاذبه های فرهنگی بیشماری دیده می شود که می تواند مورد بازدید قرار بگیرد ازجمله آنها کاخ ورونتسف ، مجمسمه های یادبود پوشکین ، میدان یادبود ریچلیو و ساختمان تاریخی شهرداری اودسا می باشد.

500x250 1 69 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

سالن باله و اپرای اودسا

این سالن به جرات یکی از زیباترین سالن های اپرا و تئاتر در سراسر اروپاست . بنای اولیه آن به سال 1810 میلادی میرسد .  در ورودیه آن که از ایوانی به سبک معماری باروک الهام گرفته شده است تندیس هایی از شخصیت های برجسته روس الکساندر گریبایدوف ، نیکلای گوگول ، الکساندر پوشکین و میخاییل گلینکا قرار دارند .

500x250 1 71 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

کاخ ورونتسوف  Vorontsov Palace

این بنا در انتهای پیاده راه بلوار پریمورسکی قراردارد و در سال 1830 ساخته شده است . کاربری بنا در طول سالهای متمادی تغییرات فراوان داشته است . این کاخ به سفارش میخاییل سمیونوویچ ورونتسوف از سرداران ارتش تزاری که در جنگهای قفقاز و فرانسه سردار پیروز ارتش روسیه بود بنا نهاده شده است .

پارک های اودسا

اودسا دارای پارک ها و باغ های بسیار زیبایی است که شهر را در بر گرفته اند . پارک شوچنکو که سابقا پارک الکساندر نامیده می شد در ابعاد 700 متر در 900 متر در مرکز شهر قرار دارد و استادیوم بسیار مدرن اودسا را هم در بر می گیرد . همچنین باغ گیاه شناسی اودسا که به تازگی جشن دویستمین سال تاسیسش را جشن گرفتند . همچنین پارکهای شهر ، پارک گورکی و پارک پیروزی هم از دیگر مناطق سبزی هستند که می توانید در آنها اوقات بسیار با آرامشی را سپری کنید .

500x251 1 73 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

موزه های اودسا

موزه هنرهای غربی و شرقی ادسا مهمترین موزه شهر است که آثار ارزشمندی از قرون 16 میلادی به بعد در آن جمع شده است . این موزه در خیابان پوشکین قرار دارد . همچنین در کنار این مجموعه  ، موزه پوشکین نیز که در واقع محل اقامت پوشکین شاعر بلند آوازه روس است در زمانی که به این شهر از مسکو  تبعید شده بود . در این موزه دست خط های پوشکین و نمونه کتابهایش قرار داده شده است . از جمله دیگر موزه های جالب توجه و دیدنی ادسا می توان به موزه های مردم شناسی و موزه ارتش در امتداد همین خیابان پوشکین اشاره کرد . در موزه مردم شناسی که از قدیمی ترین موزه های ادسا می باشد حدود 160 هزار شی تاریخی گرد آوری شده است . همچنین کلکسیونی از 50000 قطعه سکه مربوط به دوره های تاریخی مختلف نیز در این موزه نگهداری می شود .

سواحل اودسا

خط ساحلی اودسا حدود 20 کیلومتر امتداد دارد و در آن پلاژها و محوطه های بازی و سرگرمی های آبی و دریایی بیشماری دیده می شود . اودسا ساحل های عمومی متعددی دارد که در فصل گرما تعداد قابل توجهی از مسافران سراسر دنیا از آنها استفاده می کنند . به اختصار ساحل های اصلی و معروفتر اودسا به نام های آرکادیا ، اوترادا ، دلفین ،چایکا و لوزانووکا هستند . قدیمی ترین ساحل اودسا هم لانژرون یا لانگرون است قبل از ساحل اوترادا قرار دارد . در این ساحل یک دلفیناریوم قرار دارد که به غیر روزهای دوشنبه همه روزه برنامه های  نمایش دلفین ها در آن انجام می شود . ساحل دلفین از بقیه سواحل تمیزتر و خلوت تر است.

500x250 1 75 اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

رژیم غذایی در اوکراین

بسیاری از ما با شنیدن نام آشپزی اوکراین، به یاد سوپ معروف برش می‌افتیم که در شمال ایران هم رایج است. اما آشپزی این کشور بسیار فراتر است. آب و هوا و جغرافیای اوکراین باعث شده که این کشور از نظر مواد غذایی اولیه برای تهیه‌ی انواع غذاها، بسیار گسترده و متنوع باشد.

اوکراین یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان غلات، گوشت، محصولات لبنی، میوه و سبزی، تخم مرغ، انواع مغزها و روغن‌های گیاهی است. در سرزمین اوکراین انواع ماهیان آب شور و شیرین هم صید می‌شود. در نتیجه می‌توان حدس زد که چرا آشپزی این کشور بسیار متنوع و گسترده است.

با پیشرفت فناوری و مدرن شدن زندگی، رژیم غذایی در کشورهای مختلف دنیا روز‌به‌روز بیشتر به هم شبیه می‌شود. امروزه در بسیاری از سوپرمارکت‌ها می‌توانید انواع غذاهای آماده و نیمه‌آماده را خریداری کنید. اهالی اوکراین هم این روزها گرایش زیادی به غذای سریع دارند اما هنوز هم می‌توان رد پای غذاهای سنتی را روی میز غذای آنها دید.

فست فود

در اوکراین هم مثل سایر کشورهای دنیا، فست‌فودهای آمریکایی مثل انواع برگر، مرغ بریان، سیب‌زمینی سرخ کرده و… رایج است و می‌توانید شعبه‌های متعددی از رستوران‌های زنجیره‌ای فست فود رادر این کشور هم پیدا کنید. اما علاوه بر این غذاها، اوکراین غذای سریع محلی هم دارد. یکی از این غذاها شاورما نام دارد که معمولا با قیمت پایین در رستوران‌ها و غرفه‌های خیابانی عرضه می‌شود.

نوشیدنی

مصرف چای در اوکراین بسیار رواج دارد. بعد از چای، قهوه نوشیدنی محبوب اهالی این کشور است. انواع لیموناد و آب‌میوه‌ها هم به عنوان نوشیدنی محبوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. کواس که با نام نوشابه‌ی روسی هم مشهور است، در گذشته رواج داشته و امروزه کمتر مصرف می‌شود.

شیرینی ها

شکلات اوکراینی با برندهای مشهوری چون Roshen و Korona بسیار باکیفیت است و به بسیاری از کشورهای دنیا صادر می‌شود. کیک‌های لایه‌ای خامه‌ای مثل کیک ناپلئونی و Kievskiy Tort در این کشور رایج است. بستنی یکی از دسرهایی است که در اوکراین چندان رایج نیست.

آشپزی سنتی در اوکراین

بسیاری از غذاهای سنتی اوکراینی در کشورهای همسایه هم طبخ می‌شوند. از میان مهم‌ترین غذاهای سنتی این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برش: سوپ برش یکی از غذاهای مشهور اوکراینی است که در بسیاری از کشورها و حتی در ایران هم تهیه می‌شود. ماده اصلی آن چغندر است و همین باعث قرمزرنگ بودن سوپ می‌شود. برای طعم بهتر، برش را معمولاً با ماست یا خامه سرو می‌کنند.

بلینی (Bliny) : نوعی پن‌کیک یا کرپ

چیکن کیف (Chicken Kiev) : این غذای لذیذ اوکراینی، کتلتی است که با گوشت سینه‌ی مرغ تهیه می‌شود. گوشت مرغ را پس از ترکیب کردن با سیر و سبزیجات، سرخ می‌کنند یا در فر می‌پزند.

پن‌کیک سیب‌ زمینی (Deruny) : این پن‌کیک با سیب‌ زمینی و آرد و تخم مرغ تهیه می‌شود.

برش سبز یا سوپ ترشک: این غذا را با برگ‌های ترشک و آب گوشت می‌پزند. معمولا از تخم‌ مرغ و سبزیجات دیگر هم در تهیه‌ی آن بهره می‌برند.

هالوشکی (Halushky) : دامپلینگ‌هایی که با آرد گندم یا ذرت تهیه می‌شود.

رول کلم: برای تهیه‌ی این غذا ترکیبی از مواد مختلف مثل گوشت و برنج و ادویه‌جات را در برگ‌های کلم می‌پیچند و می‌پزند.

اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

 

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین در فیسبوک
ارسال اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین در تویتر
ارسال اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین در واتس آپ
ارسال اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین در تلگرام
خبرخوان اوکراین، همه چیز در رابطه باسفر به اکراین

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

0