نظام آموزشي كشورهاي جهان

صفحه اصلی سایت محشر بخش سرگرمی تفریحی محشر اس ام اس جوک و لطیفه های جدید فارسی مطالب و عکس های جالب خواندنی دیدنی عکس ایرانی و خارجی خطای دید - به چشمان خود اعتماد نکنید اتاق چت روم فارسی گفتگو دوستیابی عاشقانه متن زیبا ساز محشر نکته های زیبایی آرایشی و بهداشتی کاملترین مرجع انواع فال ، طالع بینی و آدم شناسی به سبک های مختلف آموزش آشپزی ، تهیه انواع ترشیجات دسر شیرینی غذای ايرانی غذای فرنگی غذای کودک و نوشیدنی اطلاعات راهنما تلفن کل کشور نقشه جهان نقشه تهران فرهنگ اسامي پسر و دختر ایرانی آموزش انواع داستان و رمان در کتابخانه محشر سایتهای اینترنتی فارسی لینک های مختلف ایرانی و خارجی ارسال رایگان کارت تبریک های عکس و فلش برای مناسبت های عاشقانه ولنتاین تولد و غیره ترجمه تصویر های عاشقانه عشق یعنی ... محاسبه گر عشق ابزارهاي موبايل جدید ترین اخبار ایران و جهان اطلاعات غذایی تغذيه رژیم و سلامتي جدیدترین رکورد ها و ترین ها گالری عکس های جالب غیر ایرانی ضرب المثل های فارسی ايران همراه با عکس قرآن به سه زبان فارسي عربي انگليسي ترفند هاي كارآمد اینترنتی کامپیوتر و موبایل بخش بين الملل در محشر چك كردن عکس و وضعيت اي دي ياهو در مسنجر با امکانات جالب دانلود رايگان نقشه کامل شهر تهران براي تمامي موبايل هاي سامسونگ - سونی اریکسون - نوکيا پخش زنده و مستقیم شبکه های راديو و تلويزيون آنلاين معرفی شهر های ایران تبليغات در محبوبترین سایت فارسی نقشه سایت

علايق آموزشي


علائق آموزشي

از جمله مهمترين علائق آموزشي نظام آموزشي بلغارستان مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

1- اعمال تغييرات روز افزون در برنامه‌هاي  آموزش عمومي،بسط آموزش زبان خارجي در اوايل تحصيلات، تلفيق فناوري‌هاي اطلاعات و ارتباطات با فرايند آموزش و پرورش كشور، تأمين دانش‌مدني و اقتصادي، آموزش ارزش‌هاي دموكراتيك.

شش سال پيش، برنامه‌اي درسي براي آموزش زبان خارجي در اوايل تحصيلات يعني از همان پايه اول ابتدايي درحدود 50 مدرسه مربوط به آموزش عمومي آغاز شد. هم‌ اكنون انواع جديدي از برنامه‌هاي  درسي، مواد و تجهيزات آموزشي و همچنين بهره مندي از كار آموزشي و منابع مالي تحت بررسي مي باشد

2- تلفيق فناوري‌هاي اطلاعات و ارتباطات (ICTS) با آموزش در مدارس بلغارستان

شرايط و سطح تلفيق فناوري‌هاي اطلاعات و ارتباطات (ICTS) با آموزش در مدارس بلغارستان بررسي و مطالعه شده است سياست كلي و راهبردي و برنامه ملي براي اجراي اين امر شكل گرفته است. نمايندگان محافل آموزشي و علمي، كارمندان، اصناف شغلي، نمايندگان وزارتخانه‌هاي  مختلف و مؤسسات همه و همه در اين امر سهيم هستند.

3- اجراي برنامه‌هاي مختلف مربوط به تعليمات مدني، اقتصاد و مديريت، به صورت فعال  در فرايند آموزشي كشور

برنامه‌هاي مختلف مربوط به تعليمات مدني، اقتصاد و مديريت، به صورت فعال  در فرايند آموزشي كشور در حال اجرا است. تيمهاي پروژه‌هاي  بين المللي، مؤسسه ملي آموزش، مركز آزاد آموزش و غيره در اين فعاليت سهيمند.

4- تأمين دستيابي بيشتر و توسعه مهارت‌هاي فردي و اجتماعي، مشاركتي و گروهي

 5- ثبت نام ومراقبت از كودكان سنين مدرسه در مدارس

ثبت نام و مراقبت از همه دانش‌آموزان در مدرسه منوط به نظارت مداوم و دقيق است. تلاش‌هايي در تمام سطوح مديريتي نظام آموزش و پرورش درحال انجام است و در مدارس شهرداري‌ها، هيأت‌هاي بازرسي آموزش و پرورش به صورت نهاد نيه شده در آمده اند

6- ارائه تحصيلات حرفه‌اي در دو حوزه علوم و مهارت‌ها.

شرايط هم‌آهنگ اعطاي مدارك حرفه‌اي صرف نظر از نوع مؤسسه آموزشي اجرا مي‌شود. شرايط آموزش كشور براي كسب مدرك در هجده شغل از طريق ساختار واحدي مطالب آموزش بنا نهاده شده است مدارس كنوني و مراكز آموزش حرفه‌اي از يك طرف، و  وزارتخانه‌ها،  مؤسسات، سازمانهاي استخدامي، شركت‌هايي كه مطابق با قوانين بلغارستان ثبت شده‌اند و ساير سازمانهاي آموزشي و اعطاي مدرك از طرف ديگر همگي از اختيارات برابر به منظور ارائه دروس مربوط به مدارك وتحصيلات حرفه اي برخوردارند و از اين طريق فرصت و زمينه لازم جهت آموزش حرفه اي همه افراد از تمامي گروههاي سني فراهم مي گردد دانش‌آموزان 13 ساله (جزو مجموعه سنين آموزش اجباري در مدرسه) فرصت و امكان كسب مدارك حرفه‌اي را بر اساس برنامه‌ها يي خاص به دست مي‌آورند.

7- ارزشيابي دستاوردها و موفقيت‌هاي دانش‌آموزان در هنگام گذر از سطوح مختلف تحصيلي.

مقوله فوق الذكر يكي از مقولات با اولويت  نظام آموزش و پرورش كشور است. نظام ارزشيابي دستاوردهاي دانش‌آموزان در سطح ملي هم‌ اكنون تحت بررسي بوده و بررسي‌ها  و مطالعات ملي در زمينه كارآمدي آموزش و پرورش كشور به منظور نظارت بر سطح جذب مطالب درسي، قابليت درك و كارآيي آن در حال انجام است.

در سال 1999 بررسي‌هاو تحقيقات ملي در زمينه موضوعات عمده درسي زبان و ادبيات بلغاري و رياضيات در پايه‌هاي  چهارم و هشتم اجر ا شد.

نتايج نشان دهنده سطح خوبي از جذب مطالب درسي از سوي بخش قابل توجهي از دانش‌آموزان و هم‌چنين سطح خوبي از قابليت درك مطالب درسي است در عين حال آمار دانش‌آموزاني كه در سازگاري با وظايف و تكاليفشان موفق نبوده‌اند نيز بالااست. مدارس، معلمان و والدين چنين دانش‌اموزاني تلاش‌هاي  زيادي براي كمك به آن‌ها جهت اتمام موفقيت آميز تحصيل آن‌ها در سطوح مربوطه آموزشي و ادامه تحصيلات در سطوح بعدي به عمل مي‌آوردند.يك نظام هم‌اهنگ براي ارزشيابي توانش حرفه‌اي فارغ التحصيلان مدارس حرفه‌اي در سطح ملي در حال شكل گيري و توسعه است. به مدت سه سال، يك گروه تحقيقاتي متشكل از مؤسسه آموزش ملي و شركاي اجتماعي مشغول آزمايش و بررسي مجموعه اي از دستورالعمل هاي نظام ارزشيابي مدارك حرفه‌اي در پنج شغل بوده اند. نتايج آزمايش‌ها اثبات كرده است كه مي توان از يك طرف ارتباط بين مؤسسات مستقل مسئول ارزشيابي دستاوردهاي دانش‌آموزان در مدارس حرفه‌اي را منظم و قاعده مند ساخت و بين آن‌ها گفتگو و تبادل نظر برقرار گردد و از ظرف ديگر قابليت اطمينان و اعتبار ارزشيابي را در سطح ملي افزايش داد و از اين طريق آموزش  و درك مطالب آموزشي را تقويت كرد و بر پويايي و نحوه پيشرفت تحصيلي دانش‌آموزان از طريق ارزيابي دستاوردهاي آن‌ها نظارت نمود.