فال حافظ امروز با تعبیر و تفسیر برای متولدین 12ماه سال


فال حافظ امروز با تعبیر و تفسیر برای متولدین 12ماه سال

فال حافظ

در این مطلب می خوانید ... پنهانفال حافظ یکی از قدیمیترین و پرطرفدارترین فال در بین ما ایرانیان می باشد.

فال حافظ چنان با زندگی ما ایرانیان آمیخته شده که چه در خلوت و تنهایی و چه در محافل و جمع‌ها جایگاهی والا و بی‌نظیر دارد.
حافظ شیرازی این شاعر کم‌نظیر با سرودن غزل‌های نغز توانست روح فارسی‌زبانان و غیرفارسی‌زبانان را جلا دهد. حال پس از گذشت قرن‌ها تفأل زدن به دیوان پرمعنای او جزیی از رسومات ایام خوش ما شده است، چراکه تفأل به دیوان حافظ همواره امیدی در دل‌ها می‌نشاند.
اکنون تو نیز خالصانه نیت خود را در نظر بگیر، فاتحه‌ای بخوان و زیر لب این جملات را زمزمه کن:
ای حافظ شیرازی!
تو محرم هر رازی!
تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می‌دهم
که هر چه صلاح و مصلحت می‌بینی برایم آشکار و آرزوی مرا برآورده سازی.
میتوانید بعد از نیتتون این را نیز بیان کنید … ای حافظ شیرازی، بر من نظر اندازی، من طالب یک فالم، تو کاشف هر رازی، قسمت میدم به قرآنی که در سینه داری، قسمت میدهم به شاخه نباتت، که عیان سازی بر من هر چه که پنهان است.

کاربرد فال حافظ

فال حافظ اغلب برای موارد عاطفی و عشقی انجام می شود و تعبیر و تفسیر و توضیح این فال ها هم اکثرا بر همین مبنا می باشد. فال حافظ بر مبنای عرفان انجام می شود.

فال حافظ آنلاین در سایت محشر دات کام، با داشتن بهترین و کاملترین تعبیر و تفسیر فال حافظ درست در بین تمامی فال ها به همراه تفسیر کامل و روان از دیوان حافظ، به شما در تفسیر فال خود کمک می کند.

فال حافظ آنلاین با تفسیر

نیت فال حافظ (hafez ) :

گرفتن فال حافظ آنلاین

برای گرفتن فال حافظ آنلاین هم حتما ابتدا باید نیت کرد.

برای این کار چشم ها را بسته و با تمرکز کامل نیت می کنیم.

سپس با حضور ذهن سوره حمد را بخوانید

میتوانید بعد از نیتتون این را نیز بیان کنید … ای حافظ شیرازی، بر من نظر اندازی، من طالب یک فالم، تو کاشف هر رازی، قسمت میدم به قرآنی که در سینه داری، قسمت میدهم به شاخه نباتت، که عیان سازی بر من هر چه که پنهان است.

ای حافظ شیرازی! تو محرم هر رازی! تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا براورده سازی.

فال حافظ
فال حافظ

فال حافظ امروز با معنی و تفسیر کامل برای متولدین ماه های مختلف سال

فال حافظ امروز مربوط به ماه تولد دلخواهتان را در زیر به همراه توضیح و تفسیر کامل از دیوان حافظ در زیر مشاهده بفرمایید:

 

فال حافظ امروز با تعبیر و تفسیر برای متولدین 12ماه سال
فال حافظ امروز با تعبیر و تفسیر برای متولدین 12ماه سال

فال حافظ آنلاین امروز برای متولدین فروردین ماه، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل

 

فال حافظ امروز
فال-حافظ-آنلاین

فال حافظ آنلاین امروز برای متولدین اردیبهشت ماه، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل

 

فال حافظ امروز
فال-حافظ-آنلاین

فال حافظ آنلاین امروز برای متولدین خرداد ماه، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل

 

فال حافظ امروز
فال-حافظ-آنلاین

فال حافظ آنلاین امروز برای متولدین تیر ماه، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل

 

فال حافظ امروز
فال-حافظ-آنلاین

فال حافظ آنلاین امروز برای متولدین مرداد ماه، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل

 

فال حافظ امروز
فال-حافظ-آنلاین

فال حافظ آنلاین امروز برای متولدین شهریور ماه، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل

 

فال حافظ امروز
فال-حافظ-آنلاین

فال حافظ آنلاین امروز برای متولدین مهر ماه، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل

 

فال حافظ امروز
فال-حافظ-آنلاین

فال حافظ آنلاین امروز برای متولدین آبان ماه، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل

 

فال حافظ امروز
فال-حافظ-آنلاین

فال حافظ آنلاین امروز برای متولدین آذر ماه، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل

 

فال حافظ امروز
فال-حافظ-آنلاین

فال حافظ آنلاین امروز برای متولدین دی ماه، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل

 

فال حافظ امروز
فال-حافظ-آنلاین

فال حافظ آنلاین امروز برای متولدین بهمن ماه، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل

 

فال حافظ امروز
فال-حافظ-آنلاین

فال حافظ آنلاین امروز برای متولدین اسفند ماه، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل

 

فال حافظ امروز
فال-حافظ-آنلاین

 

 

هرآنچه که باید از فال حافظ بدانید !

فال حافظ

حدود هفتصد سال پیش شخصی پا به عرصه وجود نهاد که بر فرهنگ مشرق تأثیری فراوان بجای گذاشت و فال زدن به دیوان او رواج فراوان یافت. فال به معنای پیش‌بینی و پیش‌گویی بخت و طالع است و فال گرفتن از نیک و بد بخت و طالع خود یا دیگری آگاه شدن و از آینده وضع و حال اطلاع یافتن است و با وسایل و روش‌های گوناگون فال گرفته می‌شود.

فال گرفتن با دیوان حافظ شاید در نگاه اول همانند دیگر فال‌ها برای خبر از آینده باشد، اما جایگاه ممتاز خواجه حافظ شیرازی بالاتر از آن است که بخواهیم فال حافظ را تا سطح فال‌هایی همچون فال شمع، فال تاروت، فال قهوه و… پایین آورده و در دسته‌بندی دیگر فال‌ها قرار دهیم. به همین سبب پیش از آنکه فال حافظ بگیریم، بهتر است بیشتر با این فال آشنا شویم.

مشهور است که امروز در خانهٔ هر ایرانی یک دیوان حافظ یافت می‌شود. ایرانیان طبق رسوم قدیمی خود در روزهای عید ملی یا مذهبی نظیر نوروز بر سر سفره هفت سین، و یا شب یلدا، با کتاب حافظ فال می‌گیرند.

برای این کار، یک نفر از بزرگان خانواده یا کسی که بتواند شعر را به خوبی بخواند یا کسی که دیگران معتقدند به اصطلاح خوب فال می‌گیرد ابتدا نیت می‌کند، یعنی در دل آرزویی می‌کند.

سپس به طور تصادفی صفحه‌ای را از کتاب حافظ می‌گشاید و با صدای بلند شروع به خواندن می‌کند. کسانی که ایمان مذهبی داشته باشند هنگام فال گرفتن فاتحه ای می‌خوانند و سپس کتاب حافظ را می‌بوسند، آنگاه با ذکر اورادی آن را می‌گشایند و فال خود را می‌خوانند.

ای حافظ شیرازی! تو محرم هر رازی! تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا براورده سازی.  برای شادی روح حافظ، صلوات یا فاتحه ای نثار نماییم!

  • تفسیر و آموزش کامل فال گرفتن از دیوان حافظ
  • از تولد تا عاشقی و درگذشت حافظ شیرازی
  • آداب حافظ خوانی در شـب یلدا

فال کلمه عربی است که به معنای پیشگویی، بخت ،طالع و شگون است. بسیاری از افراد برای اطلاع از آینده خود فال می زنند و به آن اعتقاد دارند.

ایرانیان نیز جزو این دسته از افراد هستند که به تفال اعتقاد دارند، آن ها فال خوب زدن را «مروا» و فال بد زدن را «مرغوا» که از دو کلمه مرغ و آوا تشکیل گردیده است، می گویند.

در عربی به فال خوب زدن، «تفأل» و به فال بد زدن «طیره» می گویند. در گذشته ایرانیان با آواز و حرکت پرنده ها فال می زدند و دیدن هدهد را خوب و عقاب را بد می دانسته اند.

فال حافظ
فال حافظ

هرآنچه که باید از آداب و رسوم گرفتن فال حافظ واقعی بدانید !

آداب فال حافظ از قدیم

در قدیم وقتی می خواستند فال حافظ بگیرند این کار را یکی از بزرگان به صورت انگشتی و با دست انجام می داد.

انجام فال حافظ کار هر شخصی نبوده و فقط انسان های ویژه ای اقدام به گرفتن فال حافظ می کردند.

گرفتن فال حافظ کار آسانی نیست. برای گرفتن فال حافظ و تعبیر و تفسیر آن یا به عبارت دیگر برای پیشگویی صحیح فال حافظ باید علم و سواد کافی داشت.

همچنین انجام این کار نیاز به داشتن روحیه خاص و نشات گرفته از عرفان دارد.

اولین فال چگونه و کی از دیوان حافظ گرفته شد؟

یکی از فال هایی که ایرانیان اعتقاد ویژه ای به آن دارند تفال به خواجه حافظ شیرازی است که معمولا در مناسبت هایی مختلف مانند جشنها، شادیها، اعیاد و…به دیوان خواجه تفالی می زنند . اولین بار فال زدن به حافظ از ساعاتی پس از مرگ او آغاز شد . پس از فوت حافظ عده ای از دفن او در گورستان مصلی جلوگیری می کردند. برای اینکه این مشکل حل شود اشعار حافظ را سبدی ریختند و کودکی یکی از این اشعار را جدا کرد ، بدین گونه اولین تفال به حافظ انجام شد ، در آن روز به حافظ لقب لسان الغیب دادند زیرا به طرز عجیب و باور نکردنی با غزل شماره 82 خود پاسخ جماعت ریاکار را داد. این غزل زیبا چنین است:

کنون که می دمد از بوستان نسیم بهشت ” من و شراب فرح بخش و یار حورسرشت

مکن به نامه سیاهی ملامت من مست ” که اگه است که تقدیر بر سرش چه نوشت؟

قدم دریغ مدار از جنازه حافظ  ” که گرچه غرق گناهست، می رود به بهشت

طریقه و نحوه گرفتن فال حافظ

عموما فال حافظ وقعی در دورهمی ها و مناسبت های خاص به رسم سنت دیرین ما ایرانی ها در مناسبت هایی مانند شب یلدا و عید نوروز خوانده میشود.که برای این کار ، یک نفر از افراد خانواده که در واقعه مورد احترام همه و با سواد تر است انتخاب می گردد تا با  صدای رسا و خوبش ،متن فال را به صورت صحیح و دلنشین برای بقیه افراد بخواند.

برای این کار باید ابتدا صاحب فال در دلش نیت کند و برای این نیت خداوند و شاخ نبات را قسم میدهد که هر چه برایشان صلاح میدانند پیش روی آن قرار بگیرد. که البته برخی افراد برای این کار ابتدا وضو میگیرند.

میگویند که گرفتن فال ، سه بار پشت سر هم برای یک نفر در واقعه نوعی بی احترامی به حافظ تلقی می شود.

بعد از ادای این جمله فاتحه ای برای شادی روح خواجه شیراز می خوانند و دیوان را با حضور قلب در دست چپشان می گیرند و با دست راست باز می کنند و اولین غزلی که از سمت راست صفحه می آید، البته از ابتدای غزل، در نظر می گیرند. اولین بیت غزل بعد نیز شاهد یا تأئید کننده تفأل است.

بعد از گرفتن فال حافظ درست ، صاحب فال آن را بر اساس آرزو و نیتش تفسیر می کند که این تفسیر بستگی به شرایط روحی و اعتقاد او به فال حافظ دارد.

چطور پاسخ فال حافظ خودمان را تفسیر کنیم؟

اشعار خواجه حافظ شیرازی معمولا چند وجهی است و معانی گوناگون دارد . تشخیص خوب وبد اشعار حافظ به گیرنده فال و فهم و دریافت او از این اشعار بستگی دارد . بهتر است بعد از گرفتن فال حافظ این اشعار را بر اساس نیت خود بسنجید و بر روی آن کمی فکر کنید تا پاسخ خود را دریابید.

گاهی در شعر اشارات واضحی است که نشان دهنده نیت خوب است. مثلا اگر فالتان، غزل «دیدم به خواب خوش که به دستم پیاله بود» آمد، در آن این بیت هست:«از دست برده بود خمار غمم سحر / دولت مساعد آمد و می در پیاله بود». در این شعر خیلی واضح به بخت خوب برای انجام این کار، اشاره شده است و اگر این شعر برایتان آمد «قراری کرده ام با می فروشان / که روز غم بجز ساغر نگیرم» متاسفانه کارتان به مشکل می خورد.

اما اگر محتوای اشعار پاسخگوی شما نبود ،به لغات و افعالی که در شعر به کار برده شده دقت کنید. مانند اینکه اگر درباره خانه خریدن در فلان محله مشورت خواسته اید، افعالی مثل خریدن و فروختن و ساختن و خراب کردن، لغاتی نظیر در و دیوار و داربست و حتی چیزهایی مانند نشستن و خوابیدن (کارهایی که در خانه انجام می دهیم) می تواند به نیت شما مربوط باشد.

بعد از پیدا کردن این قسمت های مرتبط، به مثبت یا منفی بودن فعل مربوطه توجه کنید.جواب معلوم می شود. مثلا با همان نیت اگر غزل «بتی دارم که گرد گل ز سنبل سایه بان دارد» آمد، در غزل بگردید، می توانیداین بیت را پیدا کنید:«ز سرو قد دلجویت مکن محروم چشمم را / بدین سرچشمه اش بنشان که خوش آبی روان دارد» در مصرع دوم خواهید فهمید که محله مورد نظر، چشم خواجه را گرفته است .

روش دیگر برای استنباط معنا و منظور فالتان، توجه به تصاویری است که خواجه در شعرش ساخته است. مثلا سر کتاب را باز می کنید و این بیت می آید:«گفتم خوشا هوایی کز باغ حسن خیزد / گفتا خنک نسیمی کز کوی دلبر آید». در بیت دو کلمه «خوشا» و «خُنُک» به کار رفته که مفهوم شعر را نیک می کند.

زندگینامه حافظ شیرازی

 

زندگینامه حافظ شیرازی
زندگینامه حافظ شیرازی

 

حافظ شیرازی متولد سال 727 هجری قمری برابر با سال 1326 میلادی در شیراز است که دو برادر بزرگ تر از خودش داشت و پدرش بهاالدین، تاجر زغال سنگ بود. ( طبق روایتی دیگرحافظ، یک خواهر و یک برادر داشته است).

حافظ در سنین کودکی کل قر آن را حفظ نمود و علت تخلص “حافظ” نیز به این دلیل می باشد. او دردوران نوجوانی اشعار شاعران بزرگی همچون سعدی، عطار، مولانا و نظامی را نیز حفظ بود .

آن هنگام که پدر حافظ با کوهی از بدهی فوت نمود حافظ ومادرش به نزد عمویش رفتند و در فقر و تنگدستی روزگار گذراندند و حافظ مجبور شد مدرسه خود را کنار بگذارد و ابتدا در یک مغازه لباس و سپس در نانوایی کار کند.

خواجه حافظ شیرازی با آن اشعار زیبا و بلیغش در سال 792 هجری قمری دنیا را وداع گفت و به پروردگار پیوست.

ازدواج حافظ شیرازی

حافظ هنگامی که در نانوایی کار می کرد دلباخته دختر 14 ساله زیبایی به نام شاخه نبات شده بود ، حافظ در آن زمان 21 ساله بود . او برای رسیدن به یار به مدت 40 شبانه روز در آرامگاه بابا کوی شب زنده داری کرد و با دعا و استعانت از پروردگار، سرانجام به مراد دل رسیده و با شاخه نبات ازدواج کرد، در بسیاری از اشعار حافظ  به صورت مکررنام شاخه نبات آورده شده است.

برخی معتقدند نام همسر حافظ نسرین بوده است که در 14غزل نام نسرین را آورده است و از آن جایی که نام شاخه نبات چندان رایج نبوده ممکن است حافظ شیرین زبانی معشوقش را به شاخ نبات تشبیه کرده باشد.

در مورد نام همسر حافظ نیز روایات متعددی وجود دارد، برخی معتقدند نامش “شاخه نبات” است، اما از آن جایی که این نام چندان رایج نبوده ممکن است حافظ شیرین زبانی معشوقش را به شاخ نبات تشبیه کرده باشد:

” حافظ چه طرفه شاخ نباتی ست کلک تو     کش میوه دلپذیرتر از شهد و شکر است “

گروهی دیگر بر این اعتقاد هستند که نام همسر حافظ، نسرین بوده به طوری که در 14 غزل نام نسرین را آورده، اما حافظ هیچگاه مستقیما از نام همسرش در اشعار سخن نگفته و این موضوع در هاله ای از ابهام باقی می ماند:

” به بوی او دل بیمارِ عاشقان چو صبا  فدای عارض نسرین و چشم نرگس شد “

تاریخچه فال حافظ؛ جایگاه فال حافظ در زندگی ایرانیان

حضرت حافظ را لسان الغیب می‌نامند یعنی کسی که به نیت‌ها آگاه است و از غیب و اسرار پنهان خبر می‌دهد. فال حافظ از همان سال‌های ابتدایی پس از حافظ در طول زمان گرفته می‌شد و تا امروز نیز ادامه دارد؛ هرچند در روزگار ما نسبت به قرون گذشته قداستش را از دست داده و بیشتر به عنوان یک امر تفننی و سرگرمی درآمده است. نقل است اولین فال حافظ پس از وفات او گرفته شد. اگرچه حافظ خود نیز فال می‌زد و به این موضوع در دیوان خویش اشاره دارد اما مشخص نیست که تفأل با چه وسیله‌ای صورت می‌گرفته است. تنها در ابیاتی اشاره می‌کند که وقتی غصه به او روی می‌آورد، برای دور کردن غم، امیدواری و کامروایی فال می‌زده است:
از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
زده‌ام فالی و فریادرسی می‌آید
به نقل از ادوارد برون اولین فال به اشعار حافظ، بلافاصله پس از مرگ او بود که عده‌ای از نماز گزاردن بر جنازه‌اش امتناع کردند و اجازه نمی‌دادند حافظ در گورستان مصلی دفن شود. در این میان اشعار حافظ را در سبدی گذاشتند و از کودکی خواستند یکی از این اشعار را بردارد، غزل شماره 79 حافظ: کنون که می‌دمد از بوستان نسیم بهشت بیرون آمد که بیتی از آن چنین است:
قدم دریغ مدار از جنازه حافظ
که گرچه غرق گناهست می‌رود به بهشت
بیرون آمدن چنین شعری علاوه بر آنکه مایه شگفتی بود، نشان از جایگاه حافظ داشت و باعث شد ریاکاران از موضع خود عقب‌نشینی کنند.(ادوارد براون، تاریخ ادبیات ایران، جلد سوم، کتاب دوم، فصل چهارم، صفحه ۴۱۸).
برخی دیگر از مورخان این حکایت را بدون منبع موثق می‌دانند. در کتب و منابعی همچون تاریخ دِیار بَکریه، تاریخ اولین فال حافظ را هفتاد سال پس از مرگ حافظ نوشته‌اند. تفأل به دیوان حافظ در زمان صفویه به اوج خودش رسید. در زمینه فال حافظ آنچنان مبالغه شد که حکایت‌های عجیبی از اعتبار فال حافظ نقل می‌شود. دو نمونه از کتاب‌هایی که درباره فال حافظ نوشته شده یکی تألیف حسین کفوی در اواخر قرن دهم است که حدود ۱۴۰ حکایت از این دست را در کتابی به ترکی گرد آورد. کتاب دیگر رساله لطیفه غیبی اثر محمد بن محمد دارابی، از معاصران شاه عباس دوم صفوی است که در آن نیز حکایاتی از این دست آمده است.
پس از آن که حافظ جای خود را در خانه همه ایرانیان باز کرد، رسم و رسوماتی در زمینه تفأل به دیوان حافظ وارد فرهنگ عامه مردم شد. بجز فال شخصی که هرکس در خلوت خویش می‌گیرد، این روزها فال حافظ یک آیین دسته‌جمعی شده است. به عنوان مثال می‌توان به حضور پررنگ فال حافظ در آداب و رسوم شب یلدا در سال‌های اخیر اشاره کرد. همچنین مردم ایران بجز شب یلدا، عید نوروز بر سر سفره هفت‌سین، بعداز ظهر سیزده به در، جشن تیرگان و اعیاد ملی و مذهبی و دیگر زمان‌های دور هم جمع شدن با دیوان حافظ فال می‌گیرند. رسم بر این است که یک نفر از بزرگان خانواده یا کسی که شعر را به خوبی می‌خواند یا کسی که خوب فال می‌گیرد، نیت و در دل آرزویی می‌کند؛ سپس به طور تصادفی صفحه‌ای را از کتاب دیوان حافظ می‌گشاید و با صدای بلند شروع به خواندن می‌کند.

حافظ خوانی از رسوم رایج شب یلدا

حافظ خوانی از رسوم رایج شب یلدا
حافظ خوانی از رسوم رایج شب یلدا

یکی از سنت های ما ایرانیان تفال به حافظ در شب یلدا است . شب یلدا یا شب چلّه بلندترین شب اول زمستان و یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است که طبق رسوم ایرانیان در این شب علاوه بر دور هم جمع شدن و خوردن خوراکی های مرسوم ، بزرگ خانواده تفالی به دیوان خواجه شیراز می زند و برای همگان می خواند.

حافظ خوانی در شب یلدا از فرهنگ باستانی مهر در میان مردم است زیرا اشعار حافظ در میان ایرانیان از همان ابتدا تا کنون دارای عرج و قرب زیادی است و در اشعار این شاعر بزرگ جذبه و گیرایی زیادی نهفته است. رازگرفتن فال حافظ در شب یلدا این است که حافظ نظر کرده است، او به مردم ایران نظر دارد و مردم به او نظر دارند و خدا به هر دو.

دیوان حافظ
دیوان حافظ

یلدا به زمان بین غروب آفتاب از 30 آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می شود.فال حافظ گرفتن در شب نشینی های زمستان و مناسبت هایی چون چهارشنبه آخر ماه صفر، چهارشنبه سوری، شب سیزده صفر، بعداز ظهر سیزده به در، تیرماه سیزده شو(جشن تیرگان درمازندران) هم از باور های همگانی است اما با این حال سنت حافظ خوانی درشب یلدا بیشتر وصف الحال است و رواج بیشتری بین خانواده های ایرانی دارد.

راه و روش فال حافظ؛ چگونه فال حافظ بگیریم؟

شخصی که در کاری دچار تردید شده است و از خواجه شیراز راهنمایی می‌خواهد؛ یا برای خبر گرفتن از آینده درخواست فال و شگون از بخت و طالع خودش را دارد؛ به دیوان حافظ رجوع می‌کند.
این شخص قبل از گرفتن فال، با آرامش نشسته، دیوان حافظ را با احترام از قسمت شیرازه کتاب در دست چپ می‌گیرد. طبق سنت فال‌گیری، این دیوان باید مجموعه‌ای کامل از تمامی اشعار حافظ باشد و صرفاً منتخب بهترین شعرهای حافظ شیرازی نباشد. آن‌گاه با توجه به میزان عقاید مذهبی‌اش یک حمد و سوره می‌خواند و صلواتی نیز نثار روح حافظ می‌کنند. در زمان‌های قدیم بعد از خواندن فاتحه ممکن بود نذر کنند که اگر حافظ گره از کارشان گشود، تعدادی شمع بر سر مزار او روشن کنند که البته این رسم اکنون منسوخ شده است. بعد از خواندن فاتحه و نذر جملات متعددی هست که توسط فال‌گیرنده گفته می‌شود؛ نمونه‌ای از این جملات عبارتند از:
  • یا خواجه حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، تو را به حق خرقه ای که پوشیدی، به شراب آن طهوری که نوشیدی، تو را به شاخه نباتت قسم می دهم که بگویی نیت من خیر است انشاء الله یا نه؟
  • حافظ ای حافظ شیرازی، بر من نظر اندازی، من طالب یک رازم، تو کاشف هر فالی، قسم به شاخه نباتت قسم می‌دهم به قرآنی که در سینه داری، این فال مرا بگشای.
  • ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، به حق شاخ نباتت، به حق جام شرابت، منظور خودت را از مراد ما بیان کن.
  • ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، ما طالب یک فالیم، بر ما بنما رازی.
  • ای خواجه حافظ شیرازی، تو که دانای هر رازی، آینده ما را خوب بنوازی.

آنگاه شخص ضمن خواهش قلبی از خواجه برای راهنمایی، نیت می‌کند و با انگشت دست راست خود صفحه‌ای را می‌گشاید. بعضی‌ها در این مرحله برای اینکه بیشتر بر نیت و احوال قلبی خویش تمرکز کنند، چشمان خود را می‌بندند.
وقتی فال گیرنده دیوان را گشود، اولین غزل صفحه سمت راست فال اوست. فرد شعر را می‌خواند و آن را با توجه به احوال زندگی‌اش شخصی‌سازی می‌کند، یعنی تصور می‌کند که حافظ تنها و تنها او را مخاطب سرودن این شعر قرار داده است. در هر غزل، یک بیت بیش از بقیه با حال و هوای فرد مناسبت دارد و هرکسی با بخشی از شعر بیشتر از بقیه ابیات ارتباط برقرار می‌کند که همان قسمت خاص فال او محسوب می‌شود.

تأیید لسان الغیب بر فال؛ شاهد فال چیست؟

کسی که فال حافظ می‌گیرد، گاهی منظور دقیق حافظ را دریافت نمی‌کند و با توجه به هدف و نیت خود، از شعر حافظ به راه درست و مقصود نمی‌رسد؛ یا اینکه نمی‌داند دقیقاً کدام بیت حافظ در جواب او بوده است. در این صورت برای بیرون آمدن از سردرگمی دو روش وجود دارد.
روش اول اینکه مجدداً به دیوان خواجه تفأل بزند. عده‌ای این کار را نوعی بی‌احترامی به جایگاه حافظ و قول او می‌دانند؛ پس بهتر است که صاحب فال از روش دوم برای درک منظور حافظ بهره بگیرد و آن ادامه صحبت و مشورت با حافظ در همان صفحه است. بنابراین غزلی را که بلافاصله پس از غزل فال آمده، می‌خواند. این غزل شاهد فال نام دارد و به فرد کمک می‌کند که دریابد حافظ درمورد نیت او چه نظری دارد. در حقیقت شاهد فال نظر شخصی حافظ و تأییدی بر فال محسوب می‌شود.
درباره اینکه شاهد فال چیست، نظریات دیگری نیز وجود دارد؛ یکی اینکه فقط سه بیت نخست از غزل بعدی شاهد فال خواهد بود و برخی هفت غزل بعد از فال را به عنوان شاهد فال درنظر می‌گیرند. در میان نظریات مختلف درباره شاهد فال، غزل بعدی به عنوان شاهد فال مشهورتر و معتبرتر است که ما نیز در فال حافظ  در سایت محشر دات کام، از این نظریه تبعیت کردیم.

چطور فال حافظ را تعبیر و تفسیر کنیم؟

همان‌گونه که تفأل آدابی مخصوص به خود را دارد و بایستی در زمان درست و با نیت صحیح و خیر انجام شود؛ تعبیر و تفسیر فال نیز شرایط خاصی دارد. ابتدا اینکه هیچ کسی بهتر از خود فرد نمی‌تواند فال را تفسیر کند چون فقط اوست که ریزه‌کاری‌های زندگی و به حالات درونی خویش آگاه است و واقعاً می‌داند نیتش چیست و خواسته‌های قلبی‌اش به چه موضوعاتی برمی‌گردد.
یکی از دشواری‌های تعبیر و تفسیر فال حافظ برای مخاطب امروزی فهم معنی واژگان حافظ است که مسئله‌ای کاملاً بدیهی می‌باشد. با توجه به اینکه حافظ حدود هفت قرن با ما فاصله دارد، تعدادی از واژگان زمان او منسوخ شده یا تغییر کاربرد پیدا کرده است و اصطلاحات پیچیده ادبی او نیاز به معنی شدن دارند. همچنین به دلیل زبان رمزی حافظ و تشبیهات و کنایات که در شعر حافظ فراوان یافت می‌شود، تفسیر توسط خود شخص با سختی همراه است و حتی گاهی ممکن نیست. در چنین مواقعی باید به فردی آگاه از دنیای شعر مراجعه کنید و بخواهید که مقصود حافظ را برای شما بیان کند.
این روزها که فال حافظ آنلاین در میان افراد جامعه رایج و پرکاربرد شده است، بهترین راه برای تفسیر و تأویل فال، یافتن سایتی است که تفسیرهایش اصولی‌تر و دقیق‌تر باشد و از کتب تفسیر شعر موثق و مطمئن برای معنی کردن شعر بهره برده باشد و سایت محشر دات کام قدیمی ترین وب سایت فارسی در زیمنه فال و طالع بینی و اطلاعات معتبری است که شما به آن احتیاج خواهید داشت، با توجه به قرار دادن منابع شعری معتبر به عنوان مبنای تعبیر و تفسیر فال، معتبرترین فال حافظ آنلاین را به صورت ذروزانه در اختیار شما عزیزان قرار میدهد.
محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "فال حافظ امروز با تعبیر و تفسیر برای متولدین 12ماه سال" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: فال حافظ امروز با تعبیر و تفسیر برای متولدین 12ماه سال در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب فال حافظ امروز با تعبیر و تفسیر برای متولدین 12ماه سال را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال فال حافظ امروز با تعبیر و تفسیر برای متولدین 12ماه سال در فیسبوک
ارسال فال حافظ امروز با تعبیر و تفسیر برای متولدین 12ماه سال در تویتر
ارسال فال حافظ امروز با تعبیر و تفسیر برای متولدین 12ماه سال در واتس آپ
ارسال فال حافظ امروز با تعبیر و تفسیر برای متولدین 12ماه سال در تلگرام
خبرخوان فال حافظ امروز با تعبیر و تفسیر برای متولدین 12ماه سال

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

Comments are closed.


0