کافئین چای بیشتر است یا قهوه، چای یا قهوه: کدام بهتر است؟


کافئین چای بیشتر است یا قهوه، چای یا قهوه: کدام بهتر است؟

مهم‌ترین عنصر موجود در چای کافئین است، به صورت محرک عمل می‌کند و بر سیستم عصبی تاثیر دارد. کافئین موجب کاهش میزان احساس خواب‌آلودگی یا خستگی می‌گردد.

چای یا قهوه

مردم برخی کشورها چای دوست هستند و برخی قهوه نوشیدنی مورد علاقه آن‌هاست.
مردم بریتانیا عاشق چای هستند. آن‌ها روزی ۱۶۵ میلیون فنجان چای می‌نوشند. در رتبه‌ی بعدی قهوه قرار دارد که روزانه ۹۵ میلیون فنجان نوشیده می‌شود.
گاهی ما به خیال اینکه یکی از آن‌ها سالم‌تر است، ما را هوشیارتر می‌کند، به ما آرامش می‌بخشد یا عوارض جانبی کمتری دارد، یکی را بر دیگری ترجیح می‌دهیم. آیا جز ترجیح شخصی دلیل دیگری هم برای انتخاب و ترجیح چای یا قهوه وجود دارد؟

چرا کافئین یک نگرانی است؟

تخمین زده می‌شود ۸۰٪ از جمعیت جهان روزانه از یک محصول کافئین دار استفاده می‌کنند.
وزارت کشاورزی آمریکا (USDA) و مرکز ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) میزان مصرف کافئین ایمن را تا ۴۰۰ میلی گرم در روز، ۲۰۰ میلی گرم در هر دوز یا ۱.۴ میلی گرم در هر پوند (۳ میلی گرم در کیلوگرم) وزن بدن تعریف می‌کنند.
به دلیل اثرات تحریک کننده آن، کافئین با مزایای سلامتی مانند هوشیاری بالا، بهبود عملکرد ورزشی، افزایش روحیه و افزایش سوخت و ساز بدن در ارتباط است.
اما با گفته آنان، مصرف مقادیر زیاد مانند دوزهای بیشتراز ۵۰۰ میلی گرم ممکن است نگرانی‌هایی را ایجاد کند.
در دوزهای بالا، کافئین با اضطراب، بی‌قراری و مشکلات خواب همراه است. بعلاوه، برخی مطالعات حاکی از آن است که نوشیدن آن به طور مرتب، حتی به میزان متوسط ​​، می‌تواند باعث سردردهای مزمن و میگرن شود.
علاوه بر این به نظر می‌رسد، کافئین اعتیاد آوراست و ممکن است برخی از افراد مستعد را وابسته کند.

کافئین چای بیشتر است یا قهوه

برای دانستن اینکه کافئین چای بیشتر است یا قهوه باید بدانید که: مقدار کافئین موجود در چای یا قهوه بسته به منشا، نوع و طرز تهیه نوشیدنی می‌تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد.
برگ‌های چای حاوی ۳.۵٪ کافئین هستند، در حالی که این میزان در دانه‌های قهوه دارای ۲/۱.۲ ۲/۲٪ است.

با این حال، در فرآیند تولید قهوه از آب داغ تراستفاده می‌شود، که بیشتر کافئین را از دانه استخراج می‌کند. به طور معمول، بیشتر از دانه‌های چای برای نوشیدنی از دانه‌های قهوه نیز استفاده می‌کنید.
بنابراین، ۱ فنجان (۲۳۷ میلی لیتر) قهوه دم کرده به طور کلی نسبت به یک فنجان چای کافئین بیشتری دارد.

مقدار کافئین موجود در چای و قهوه یکسان نیست و بسته به غلظت و نوع و روش تهیه آن فرق می‌کند، اما قهوه در هر حال نسبت به چای کافئین بیشتری دارد. فقط با این پیش‌فرض که کافئین باعث هوشیاری بیشتر است قهوه برای بیدار و هوشیار کردن ما رتبه‌ی اول را به دست آورده است اما پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ماجرا به این سادگی هم نیست.

مقدار کم تا متوسط کافئین (۴۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم) موجود در یک فنجان قهوه بنا بر پژوهش‌ها باعث افزایش هوشیاری، توجه و سرعت واکنش می‌شود اما تأثیر چندانی بر حافظه، قدرت تشخیص و تصمیم‌گیری ندارد.

  • طعم متمایز چای از کجا می‌آید؟
  • چرا چای می‌نوشیم؟
  • مصرف قهوه می‌تواند مفید باشد

شواهدی وجود دارد که اثر کافئین موجود در یک فنجان چای اگر به طور مداوم بنوشید با آمینواسید موجود در آن به نام تیانین تقویت می‌شود. پژوهش نشان می‌دهد که «تیامین در واکنش با کافئین باعث بهبود فرآیند توجه و توانایی تمرکز و پرهیز از حواس‌پرتی‌ها می‌شود». پس شاید حق دارید که فکر می‌کنید چای اثر بهتری بر هوشیاری شما دارد.

این هوشیاری بالا به چه قیمتی به دست می‌آید؟ به نظر مت واکر، پژوهشگر خواب، پس از ۵ یا ۶ ساعت، حدود نیمی از کافئینی که نوشیده‌اید هنوز در بدن شماست و پس از ۱۰ تا ۱۲ ساعت، یک‌چهارم از آن هنوز در بدن ما وجود دارد. پس ممکن است مشکلاتی در به خواب رفتن و خوابیدن پیدا کنید. واکر می‌گوید:

«من شنیده‌ام کسانی همراه با شام خود قهوه‌ی اسپرسو می‌نوشند و خیلی هم خوب می‌خوابند. کافئین باعث کاهش میزان خواب عمیق نیروبخش می‌شود و در نتیجه صبح روز بعد بیدار می‌شوید و احساس می‌کنید سرحال نیستید».

پژوهشی نشان داده است «تمام روز چای نوشیدن همان اثر هوشیارکننده‌ی قهوه را دارد اما با میزان کافئین کمتر و باعث اختلال خواب هم نمی‌شود». در هر صورت، توصیه می‌شود که تا مدتی قبل از خواب مقدار نوشیدنی‌های کافئین‌دار خود را محدود کنید (به‌ویژه نوشیدنی‌هایی که محرک‌ها یا انگیزنده‌های قوی‌تری دارند).

انواع چای

چای سیاه، سبز و سفید از برگهای همان گیاه Camellia sinensis تهیه می‌شود. آنچه آن‌ها را از هم جدا می‌کند زمان برداشت و میزان اکسیداسیون برگ‌ها است.

برگهای چای سیاه اکسیده می‌شوند، در حالی که برگهای چای سفید و سبز اینطور نیستند. این به چای سیاه طعمی برجسته و جسورانه و تیز می‌بخشد و کافئین موجود در برگ‌ها با آب گرم بیرون می‌آید.

یک فنجان متوسط ​​ (۲۳۷ میلی لیتر) چای سیاه ۴۷ میلی گرم کافئین دارد اما می‌تواند حاوی ۹۰ میلی گرم باشد. برای مقایسه، چایهای سبز حاوی ۲۰-۴۵ میلی گرم هستند، در حالی که چایهای سفید ۶-۶۰ میلی گرم در هر فنجان (۲۳۷ میلی لیتر)

چای سبز ماتچا یکی دیگر از چای‌های حاوی کافئین است. این ماده معمولاً به صورت پودری تهیه می‌شود و در هر وعده نصف قاشق چای‌خوری (۱ گرم) ۳۵ میلی گرم کافئین بسته‌بندی می‌شود.

به طورمشابه، yerba mate، یک چای که به طور سنتی در آمریکای جنوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد و با شاخه‌ها و برگهای گیاه Iag paraguariensis تهیه می‌شود، معمولاً حاوی ۸۵ میلی گرم کافئین در هر فنجان (۲۳۷ میلی لیتر) است.

توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که اگرچه چای‌های گیاهی به عنوان کافئین آزاد به بازار عرضه می‌شوند، اما یک لیوان از این مواد هنوز هم ممکن است تا ۱۲ میلی گرم کافئین به شما بدهد. گفته می‌شود این مقدار ناچیز محسوب می‌شود.

تهیه چای

روش آماده‌سازی تا حد زیادی بر میزان کافئین چای تأثیر می‌گذارد. چای‌هایی که به مدت طولانی‌تر و در آب گرم ترتهیه می‌شوند، تمایل به تولید یک فنجان قوی‌تر کافئین دارند.

به عنوان مثال، یک لیوان Tazo Earl Grey حاوی ۴۰ میلی گرم کافئین پس از ۱ دقیقه ماندن در ۶ اونس (۱۷۷ میلی لیتر) آب گرم شده در دمای ۱۹۴-۲۰۳ درجه فارنهایت (۹۰-۹۵ درجه سانتیگراد) است. این مقدار بعد از ۳ دقیقه به ۵۹ میلی گرم افزایش می‌یابد.

برای مقایسه، چای سبزاستاش بعد از ۱ دقیقه ماندن تحت همان شرایط ۱۶ میلی گرم کافئین دارد. بعد از ۳ دقیقه، بیش از ۳۶ برابر و ۳۶ میلی گرم می‌شود.

انواع قهوه

یک فنجان قهوه به طور متوسط ​​۸ اونس (۲۳۷ میلی لیتر) حاوی ۹۵ میلی گرم کافئین است.

این عقیده رایج است که قهوه ساخته شده از دانه تیره خام بو داده، کافئین بیشتری نسبت به قهوه حاصل از دانه بو داده سبک و روشن دارد. با این حال، از آنجا که کافئین زیاد تحت تأثیر طعم نیست، ممکن است چنین نباشد.

گفته می‌شود، از آنجا که قهوه‌های بوداده تیره نسبت به انواع بوداده روشن متراکم‌تر هستند، ممکن است هنگام دم کردن این نوع از قهوه‌ها میزان بیشتری برداشته و دم کنید در نتیجه در هر فنجان کافئین بیشتری به همراه داشته باشید.

اسپرسو منبع غلیظ‌تر کافئین است.

به عنوان مثال یک اسپرسو سینگل حدود ۵۸ میلی گرم کافئین در هر اونس (۳۰ میلی لیتر) دارد. بیشتر نوشیدنی‌های قهوه مانند لاته و کاپوچینو با یک شات اسپرسو ساخته می‌شوند که حاوی ۱۱۶ میلی گرم کافئین است.
در بین نوشیدنی‌های کافئینی، اسپرسو بیشترین کافئین را با ۳/۱۶ میلی گرم در هر ۱۶ اونس (۴۷۳ میلی لیتر) دارد، در حالی که قهوه فرانسه به طور معمول کمتر از ۳ میلی گرم در هر فنجان ۸ اونس (۲۳۷ میلی لیتر) را فراهم می‌کند. چای‌های بدون کافئین بین این دو نوع قهوه قرار می‌گیرد.

تهیه قهوه

آب داغ کافئین بیشتری از برگهای چای بیرون می‌آورد و همین ماده را هم برای قهوه انجام میدهد. قهوه به طور معمول از چای با دمای ایده آل ۱۹۵-۲۰۵ درجه فارنهایت (۹۰-۹۶ درجه سانتیگراد) گرمتر است.

شما همچنین می‌توانید با خیساندن قهوه در آب سرد و صاف کردن آن به مدت ۸ تا ۲۴ ساعت، قهوه دم کرده را سرد کنید. از آنجا که شما با استفاده از این روش ۱.۵ برابر قهوه بیشتر در مقایسه با دم کرده معمولی آن با آب گرم مصرف می‌کنید، ممکن است منجر به یک فنجان کافئین دار شود.

چای یا قهوه: کدام بهتر است؟

کافئین به سرعت عمل می‌کند معمولاً طی ۲۰ دقیقه تا ۱ ساعت پس از مصرف.

اگر به اثرات کافئین حساس هستید، به چای‌هایی که کافئین کمتری دارند مانند چای‌های سفید یا گیاهی استفاده کنید. همچنین میتوان برای مدت زمان کوتاهتری، مانند ۱ دقیقه به جای ۳ دقیقه، چای‌های با کافئین بالا را دم کرد.

تمایل به چای، قهوه و اسپرسو بدون کافئین نیز راه خوبی برای لذت بردن از این نوشیدنی‌ها بدون کافئین زیاد است.

در عوض، اگر طرفدار نوشیدنی‌های کافئین دار هستید ممکن است از اسپرسو، قهوه سرد و چای‌هایی با محتوای کافئین بالاتراز جمله انواع سبز و سیاه لذت ببرید.

برای ماندن در مقادیر ایمن روزانه بیش از ۴۰۰ میلی گرم یا ۲۰۰ میلی گرم کافئین ننوشید. این میزان روزانه در حدود بیش از سه تا پنج فنجان ۸ اونسی (۲۳۷ میلی لیتر) قهوه به طور منظم یا هشت فنجان ۱ اونسی (۳۰ میلی لیتر) اسپرسو تبدیل می‌شود.

کسانی که بیماری قلبی دارند، مستعد ابتلا به میگرن هستند و داروهای خاصی مصرف می‌کنند، باید مصرف کافئین خود را محدود کنند.
زنانی که باردار هستند و یا شیر می‌دهند نیز باید بیش از ۲۰۰ میلی گرم در روز کافئین مصرف نکنند. این میزان در حدود یک فنجان قهوه ۱۲ اونس (۳۵۵ میلی لیتر) یا حداکثر چهار لیوان ۸ اونسی (۲۳۷ میلی لیتر) چای سیاه دم بلند است.
نحوه تهیه چای و قهوه بر محتوای کافئین آن‌ها تأثیر می‌گذارد.
در حالی که چای سیاه، اسپرسو و قهوه بیشترین کافئین را روی میز شما قرار می‌دهند، چای سبز نیز مقدار متوسطی را در خود جای می‌دهد. محتوای چای‌های سفید بسیار متفاوت است، در حالی که چای‌های گیاهی عملاً عاری از کافئین نیستند.
اگر می‌خواهید مصرف کافئین را کم کنید، سعی کنید چای خود را برای مدت زمان کمتری دم کنید و نسخه‌های بدون کافئین نوشیدنی‌های قهوه و اسپرسو را انتخاب کنید.
با این حال، اگر از اثرات کافئین لذت می‌برید، مراقب باشید که بیش از ۴۰۰ میلی گرم در روز مصرف نکنید.
برای رسیدن به شادمانی و آرامش بعضی افراد نوشیدنی‌های گرم می‌نوشند.
آندرو استپتو، استاد دپارتمان اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی کالج دانشگاهی لندن (یوسی‌ال) می‌گوید:

«در پژوهشی دریافتند نوشیدن چای سیاه باعث بهبود سریع عوارض فشارهای زندگی روزمره می‌شود اما هنوز نمی‌دانیم کدام اجزای چای چنین تأثیری بر بهبود حال و آرامش دارند».

هم‌چنین روشن شده است که چای سبز کم‌کافئین هم در بعضی افراد باعث کاهش استرس می‌شود.

ژوهشگران آن را ناشی از همان آمینواسید تیانین که پیش‌تر نام بردیم، می‌دانند و دریافتند که باعث کاهش استرس و نگرانی شدید می‌شود. تیانین با غلظت کمتری در چای سیاه هم موجود است.

پژوهش‌های کمتری در زمینه‌ی تأثیر قهوه بر استرس انجام شده است اما پژوهشگران دریافتند مقدار متوسط به بالای کافئین باعث بروز اضطراب می‌شود.

سیستم خدمات بهداشت ملی بریتانیا (ان اچ اس) توصیه می‌کند:

«نوشیدن بیش از اندازه‌ی کافئین باعث اضطراب بیش از حد می‌شود» پس اگر می‌خواهید آرامش پیدا کنید بهتر است سراغ نوشیدنی‌های بدون کافئین بروید.

کافئین چای بیشتر است یا قهوه
کافئین چای بیشتر است یا قهوه

کدام برای سلامتی ما بهتر است؟

به نظر سیستم خدمات بهداشت ملی بریتانیا (ان‌اچ‌اس) در رژیم متعادل غذایی نوشیدن چای و قهوه هیچ اشکالی ندارد. هر چند بعضی تحقیقات نشان داده است که نوشیدنی‌های دارای کافئین باعث تولید سریع ادرار و در نتیجه کمبود آب بدن می‌شوند.

سوفی مدلین، کارشناس تغذیه می‌گوید:

«چای و قهوه هر دو دارای پلی‌فنل هستند که ترکیبی گیاهی است و برای تندرستی ما مفید است».

قهوه دارای پلی‌فنل بیشتری نسبت به چای است و بنا بر پژوهشی آن‌ها گونه‌ی یکسانی از پلی‌فنل ندارند. هر دو نوشیدنی فوایدی برای سلامتی ما دارند از جمله کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، اما بنا بر اعلام سیستم خدمات بهداشت ملی بریتانیا (ان‌اچ‌اس) نوشیدن بیش از چهار فنجان قهوه در روز باعث افزایش فشار خون می‌شود.

بعضی افراد به کافئین حساسیت دارند و دچار عوارض جانبی مانند مشکلات گوارشی، اضطراب و اختلالات خواب می‌شوند که بهتر است به‌جای قهوه چای بنوشند یا از نوشیدنی‌های بدون‌کافئین استفاده کنند.

اگر می‌خواهید مصرف کافئین را ترک کنید، بهتر است این کار را به تدریج انجام دهید تا دچار عوارض آن نشوید. شدت این عوارض بستگی به میزان کافئین مصرفی دارد. گمان بر این است که در هنگام ترک کافئین، قهوه‌نوش‌ها به دلیل میزان بالاتر کافئین نسبت به چای‌نوش‌ها عوارض سخت‌تری تجربه کنند ولی این عوارض بستگی به مقدار نوشیدن دارد.

بنا به گفته‌ی سیستم خدمات بهداشت ملی بریتانیا (ان‌اچ‌اس) زنان باردار بهتر است مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار را محدود کنند. مصرف کافئین برای نوپایان و کودکان مناسب نیست.

چه اثری بر رنگ دندان‌های ما دارند؟

شواهد نشان می‌دهد که چای رنگ دندان‌های سفیدشده را بیش از قهوه تغییر می‌دهد و هر دو نوشیدنی باعث ایجاد لکه‌هایی بر دندان‌ها می‌شوند. آنا میدلتون، بهداشت‌کار دهان و دندان، این مراحل را برای کاهش چنین اثری توصیه می‌کند:

  • به چای یا قهوه، شیر یا جانشین غیر‌لبنی شیر اضافه کنید.
  • بعد از نوشیدن چای یا قهوه دهان خود را با آب یا دهان‌شویهٔ دارای فلوراید بشویید.
  • هنگام نوشیدن چای و قهوهٔ سرد از نی استفاده کنید.
  • از مسواک برقی استفاده کنید: تعداد بیشتر ضربات مسواک در دقیقه به معنای برطرف کردن مؤثرتر پلاک‌های ‌دندان است.
  • با برس‌های مخصوص بین دندان‌ها را تمیز کنید و برای پیشگیری از تشکیل پلاک از نخ دندان استفاده کنید.
  • از آدامس‌ها و آبنبات‌های بدون شکر استفاده کنید تا بزاق به نقش حفاظتی خود بهتر عمل کند. بزاق نوعی بافر طبیعی (ماده‌ای که از تغییرات زیاد PH جلوگیری می‌‌کند) در دهان است. برای حفاظت بهتر در برابر پوسیدگی دندان‌ها از محصولات دارای گزیلیتول استفاده کنید.
  • برای جرم‌گیری و پاکسازی تخصصی دندان‌ها به دندان‌پزشک مراجعه کنید.
محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "کافئین چای بیشتر است یا قهوه، چای یا قهوه: کدام بهتر است؟" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: کافئین چای بیشتر است یا قهوه، چای یا قهوه: کدام بهتر است؟ در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب کافئین چای بیشتر است یا قهوه، چای یا قهوه: کدام بهتر است؟ را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال کافئین چای بیشتر است یا قهوه، چای یا قهوه: کدام بهتر است؟ در فیسبوک
ارسال کافئین چای بیشتر است یا قهوه، چای یا قهوه: کدام بهتر است؟ در تویتر
ارسال کافئین چای بیشتر است یا قهوه، چای یا قهوه: کدام بهتر است؟ در واتس آپ
ارسال کافئین چای بیشتر است یا قهوه، چای یا قهوه: کدام بهتر است؟ در تلگرام
خبرخوان کافئین چای بیشتر است یا قهوه، چای یا قهوه: کدام بهتر است؟

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

0