هرم بزرگ جیزه


هرم بزرگ جیزه

در صحرای بزرگ شهر قاهره مصر، اهرام ثلاثه مصر وجود دارند؛ بزرگ‌ترین آن‌ها به نام هرم جیزه، اولین اثری است که ارزش قرار گرفتن در این لیست با ارزش را داشته است. این اثر که متعلق به ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد است، تنها عضو عجایب هفتگانه قدیم جهان است که هنوز پابرجاست. این هرم مقبره‌ای برای فرعون خوفو مصر بود و به دستور وی بنا شد.

ساخت و ساز و تکمیل شدن آن ۲۵۰ سال طول کشید؛ این نشان از هوش و ذکاوت انسان‌های یونان باستان دارد که بدون هیچ گونه وسایل اندازه گیری و نقشه کشی، چنین اثر ماندگار و متقارنی را خلق کرده اند.

نظرات بسیاری در مورد چگونگی ساخت این بنا وجود دارد. دیواره‌های شیب دار آن که ابتدا به عنوان پله استفاده می‌شد، بعد‌ها با سنگ آهک پوشانده شد.

هرم بزرگ جیزه نام‌های دیگری هم دارد. هرم خوفو، هرم خئوپس که برای مدت ۳۸۰۰ سال رکورد دار بلندترین بنای دنیا بوده است تا اینکه کلیسای لینکلن در سال ۱۳۱۱ میلادی ساخته شد. برخی نیز بر این باورند بنایی که رکورد هرم بزرگ جیزه را به لحاظ ارتفاع شکست، برج ایفل فرانسه است که در سال ۱۸۸۹ میلادی ساخته شد.

هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه

هرم بزرگ جیزه از سنگ‌هایی ساخته شد که میانگین وزن‌شان ۲.۵ تن بود؛ ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد، امکان جابه جایی چنین سنگ‌هایی بدون هیچ وسیله پیشرفته ای، به دست انسان بی‌شک کاری شگفت‌انگیز بوده است.

هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه

این اتفاق را که به خوش بینانه‌ترین حالت که نگاه کنیم، نشان از سخت کوشی مردم یونان باستان داشته و با بد بینانه‌ترین حالت، حکایت از ظلم فرعون چهارم بر برده‌های بی‌گناه دارد. در این بنای فوق العاده، حدود دو میلیون و سیصد هزار سنگ به کار رفته و درون آن سه اتاق مخصوص پادشاه، ملکه و دیگر زنان فرعون چهارم، خوفو وجود دارد.

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "هرم بزرگ جیزه" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: هرم بزرگ جیزه در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب هرم بزرگ جیزه را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال هرم بزرگ جیزه در فیسبوک
ارسال هرم بزرگ جیزه در تویتر
ارسال هرم بزرگ جیزه در واتس آپ
ارسال هرم بزرگ جیزه در تلگرام
خبرخوان هرم بزرگ جیزه

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

Comments are closed.


0