گردشگری نجومی؛ لذت بردن از آسمان پر رمز و راز


گردشگری نجومی؛ لذت بردن از آسمان پر رمز و راز

در میان انواع و اقسام شاخه‌های گردشگری، گردشگری نجومی یکی از هیجان‌انگیزترین آنهاست که اتفاقا پتانسیل آن در ایران وجود دارد.

در این‌گونه گردشگری شوق دیدن ماه، سیاره‌ها، خوشه‌های ستاره‌ای، کهکشان‌ها، سحابی‌ها، گذراندن یک شب در زیر آسمان پرستاره و لذت بردن از این موهبت الهی در کنار دیگران حرف اول را می‌زند.

حدود دو دهه است که ستاره‌شناسی آماتوری به یکی از شاخه‌های پرطرفدار صنعت گردشگری تبدیل شده و تحت عنوان گردشگری نجومی طرفدارانی پیدا کرده است. افراد زیادی از نجوم آماتوری وارد حوزه تورگردانی شده‌اند، این امر گویای ماهیت اقتصادی این نوع گردشگری است که قطعا موضوع مهمی است.

ازاین‌رو، در چند دهه اخیر این مقوله از حوزه علم خارج شده و با گستردگی که پیدا کرده به صنعت گردشگری کشیده شده ‌است. به‌گونه‌ای که امروزه در گردشگری نجومی گردشگر به دنبال لذت بردن از آسمان پر رمز و راز است.

امروزه با گذشت حدود 20 سال از شکل‌گیری این‌گونه گردشگری، تورهای نجوم به یکی از شاخه‌های پرطرفدار گردشگری در جهان، تبدیل شده‌اند. به‌همین دلیل است که امروزه بسیاری از دولت‌ها توسعه این نوع گردشگری را در دستور کار خود قرار داده‌اند. در این نوع گردشگری مجموعه‌ای از فعالیت‌های تفریحی و آموزشی برای دیدن سیارات با چشم غیرمسلح یا با استفاده از ابزارهای نجومی مد نظر قرار می‌گیرد. نکته قابل‌توجه در گردشگری نجومی این است که برای تمامی گروه‌های سنی جذاب و دردسترس است.

علاوه‌بر همه اینها امروزه به لطف فضای دیجیتال گردشگری نجومی رشد چشمگیری پیدا کرده ‌است، تورهای مختلفی که تبلیغاتشان در این فضا دیده می‌شود، همچنین استفاده علاقه‌مندان و گردشگران برای شناسایی تورهای مختلف و بهره بردن از فضای دیجیتال برای تجربه بهترین گردشگری در حوزه نجوم حکایت از این موضوع دارد.

گردشگری نجومی
گردشگری نجومی

چگونه گردشگری نجومی را تجربه کنیم؟

بسیاری از تورهای گردشگری نجومی توسط آژانس‌های توریستی که به صورت رسمی فعالیت می‌کنند، برگزار می‌شوند. بسیاری از آنها نیز گشت‌های دوستانه هستند، افرادی که به قصد گردشگری به مکان‌های شناخته شده‌ای که برای رصدهای نجومی در ایران در نظر گرفته شده‌اند، سفر می‌کنند. اما در اغلب موارد گردشگری نجومی در قالب یک تور رصدی اجرا می‌شود.

در این نوع از گردشگری افراد نمی‌توانند به‌تنهایی سفر کنند و نیاز به مجموعه‌ای از امکانات نظیر حضور متخصص نجوم، راهنمای محلی، اقامتگاه شبانه و تغذیه مورد نیاز دارند. ضمن‌اینکه، سفر خانوادگی نیز یکی از بهترین وضعیت‌های سفر برای گردشگران نجومی است که محدودیت‌های این نوع سفر را برای گردشگران کاهش می‌دهد.

گردشگری نجومی بیشتر بر رصد آسمان شب در اماکن تاریخی استوار است، در این تورها گردشگر با برخورداری از راهنمایان متخصص نجوم سفری ارزشمند را تجربه خواهد کرد. به همین دلیل است که به افراد توصیه می‌شود به صورت فردی و بدون تورهای گردشگری مربوطه اقدام به این نوع گردشگری نکنند.

چه زمانی برای گردشگری نجومی مناسب است؟

متخصصان این حوزه معتقدند که در صورت به همراه داشتن یک کارشناس آموزش دیده‌ در کنار خود، می‌توانیم در هر شبی از سال این نوع گردشگری را تجربه کنیم. ایران کشوری چهارفصل است، در زمستان که نیمه‌شمالی کشور برفی و بارانی است، آسمان جنوب دیدنی است.

بنابراین، با در نظر گرفتن تمهیداتی در تمام طول سال می‌توان از گردشگری نجومی بهره بدر.

توجه سازمان فضایی به گردشگری نجومی

باتوجه به اهمیت این شاخه گردشگری و نقش آن در اقتصاد کشور، چند وقتی است که سازمان فضایی ایران اعلام کرده در نظر دارد در مناطق کویری ایران از قبیل دره ستارگان، گندم بریان کرمان و تپه‌های مریخی دامغان و کاشان پارک گردشگری فضایی راه‌اندازی کند.

براین اساس، رئیس سازمان فضای ایران در رابطه با این اقدام گفت: هدف اصلی ما جذب توریست، در مناطق مذکور است.

مرتضی براری ادامه داد: از آنجاکه، مناطق کویری ایران برای اکتشافات فضایی، نجوم و رصد اجرام آسمانی، بستر مناسبی محسوب می‌شوند، این اقدام را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

وی تصریح کرد: تپه‌های مریخی دامغان در کنار دره ستارگان قشم، گندم بریانک کرمان و منطقه‌ای در کاشان، به‌عنوان چهار پارک گردشگری فضایی در ناسا نیز به ثبت رسیده است. با توجه به اهمیت این مناطق، در نظر داریم زیرساخت‌هایی را به‌سرعت برای گسترش گردشگری نجومی در این مناطق مهیا کنیم.

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "گردشگری نجومی؛ لذت بردن از آسمان پر رمز و راز" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: گردشگری نجومی؛ لذت بردن از آسمان پر رمز و راز در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب گردشگری نجومی؛ لذت بردن از آسمان پر رمز و راز را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال گردشگری نجومی؛ لذت بردن از آسمان پر رمز و راز در فیسبوک
ارسال گردشگری نجومی؛ لذت بردن از آسمان پر رمز و راز در تویتر
ارسال گردشگری نجومی؛ لذت بردن از آسمان پر رمز و راز در واتس آپ
ارسال گردشگری نجومی؛ لذت بردن از آسمان پر رمز و راز در تلگرام
خبرخوان گردشگری نجومی؛ لذت بردن از آسمان پر رمز و راز

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

0