استان خراسان

صفحه اصلی سایت محشر بخش سرگرمی تفریحی محشر اس ام اس جوک و لطیفه های جدید فارسی مطالب و عکس های جالب خواندنی دیدنی عکس ایرانی و خارجی خطای دید - به چشمان خود اعتماد نکنید اتاق چت روم فارسی گفتگو دوستیابی عاشقانه متن زیبا ساز محشر نکته های زیبایی آرایشی و بهداشتی کاملترین مرجع انواع فال ، طالع بینی و آدم شناسی به سبک های مختلف آموزش آشپزی ، تهیه انواع ترشیجات دسر شیرینی غذای ايرانی غذای فرنگی غذای کودک و نوشیدنی اطلاعات راهنما تلفن کل کشور نقشه جهان نقشه تهران فرهنگ اسامي پسر و دختر ایرانی آموزش انواع داستان و رمان در کتابخانه محشر سایتهای اینترنتی فارسی لینک های مختلف ایرانی و خارجی ارسال رایگان کارت تبریک های عکس و فلش برای مناسبت های عاشقانه ولنتاین تولد و غیره ترجمه تصویر های عاشقانه عشق یعنی ... محاسبه گر عشق ابزارهاي موبايل جدید ترین اخبار ایران و جهان اطلاعات غذایی تغذيه رژیم و سلامتي جدیدترین رکورد ها و ترین ها گالری عکس های جالب غیر ایرانی ضرب المثل های فارسی ايران همراه با عکس قرآن به سه زبان فارسي عربي انگليسي ترفند هاي كارآمد اینترنتی کامپیوتر و موبایل بخش بين الملل در محشر چك كردن عکس و وضعيت اي دي ياهو در مسنجر با امکانات جالب دانلود رايگان نقشه کامل شهر تهران براي تمامي موبايل هاي سامسونگ - سونی اریکسون - نوکيا پخش زنده و مستقیم شبکه های راديو و تلويزيون آنلاين معرفی شهر های ایران تبليغات در محبوبترین سایت فارسی نقشه سایت

استان خراسان

 

استان خراسان

استان خراسان

استان خراسان

محیط طبیعی ( موقعیت و وسعت )
استان خراسان با مساحتی معادل 313.335 کیلومتر مربع ، وسیع ترین استان کشور است و حدود یک پنجم مساحت ایران را تشکیل می دهد . این استان از شمال و شمال شرقی به جمهوری ترکمنستان ، از شرق به کشور افغانستان ، از جنوب به استان سیستان و بلوچستان و از غرب و شمال غربی به استانهای یزد ، اصفهان ، سمنان و گلستان محدود می باشد .


آب و هوا :
متوسط درجه حرارت هوا در استان خراسان بین 6/13 و 17 درجه سانتی گراد است . حداقل درجه حرارت 28- درجه و حداکثر آن بر اساس گزارش ایستگاه سبزوار 5/45 درجه می باشد که 5/73 درجه اختلاف دما بین حداقل و حداکثر دمای سالانه در این استان را نشان می دهد . متوسط میزان بارندگی در سطح استان 55/218 میلی متر است . استان خراسان همواره در معرض جریانهای هوایی متغیر قرار دارد و همین شرایط سبب اختلاف شدید درجه حرارت در این استان شده است .


پیشینه تاریخی :
خراسان عرصه دایمی ظهور و سقوط و طلوع و غروب قدرتمندها و حکومتها در طول تاریخ گذشته ایران بوده و فراز و نشیبهای متعددی را از سر گذرانده . در این سرزمین پهناور ، اقوام و حکومتهای ترک و تازی و تاتار ، غز وقجر و قبچاق ، مغول و ترکمن و افغان حوادثی بیشمار آفریده اند . بادهای طبیعی ، طوفان ، سیل ، طاعون و زلزله نیز شدت حوادث آن را دامن زده است . سرزمین خراسان در زبان پهلوی ( خوراسان ) تلفظ می شود که به معنی سرزمین خورشید است . خراسان در زمان اسلام به چهار قسمت تقسیم می شود و هر قسمت آن به نام یکی از چهار شهر بزرگ : نیشابور ، مرو ، هرات و بلخ نامیده می شد .


جمعیت :
در آبان ماه 1375 جمعیت استان خراسان 6.047.661 نفر بوده است که از این تعداد 85/56 در صد در نقاط شهری و 36/43 در صد در نقاط روستایی سکونت داشته اند و بقیه غیر ساکن بوده اند . در سال مذکور 6.047.661 نفر جمعیت استان 3.032.701 نفر مرد و 3.014.960 نفر زن بوده اند که در نتیجه نسبت جنسی برابر 101 به دست می آید . به عبارت دیگر در این استان در مقابل هر 100 نفر زن 101 نفر مرد وجود داشته است .


آثار تاریخی :
مناره ها و برج ها : کبیر گلشن ، کرات علی آباد ، خسرو گرد ، فیروز آباد ، اخنجان ، رادکان
قلعه ها : حسن آباد ، قیصر ، صعولک ، طبس ، آتشگاه ، رباط شرف
مدارس قدیمی : پریزاد ، نواب ، خیرات خان ، میرزا جعفر ، دومناره گلشن ، دودر ، عباس قلی خان ، باقریه ، بهزاد ، سلیمان خان ، غیا ثیه ، شریعتمدار سبزوار
بازمانده شهرهای تاریخی و باستانی : بازمانده های شهر قدیمی توس ، بازمانده های شهر بلقیس ، زادگاه نوشیروان

استان خراسان

استان خراسان

استان خراسان

گالری عکس های دیدنی از مناظر ایران
معرفی شهر های ایران
استان همدان
استان فارس
استان گیلان
استان اصفهان
استان همدان
استان فارس
استان گیلان
استان اصفهان
استان تهران
استان آذربایجان غربی
استان کرمانشاه
استان کردستان
استان تهران
استان آذربایجان غربی
استان کرمانشاه
استان کردستان
جزیره کیش
استان آذربایجان شرقی
استان خراسان
استان یزد
کیش
استان آذربایجان شرقی
استان خراسان
استان یزد