نظام آموزشي كشورهاي جهان

صفحه اصلی سایت محشر بخش سرگرمی تفریحی محشر اس ام اس جوک و لطیفه های جدید فارسی مطالب و عکس های جالب خواندنی دیدنی عکس ایرانی و خارجی خطای دید - به چشمان خود اعتماد نکنید اتاق چت روم فارسی گفتگو دوستیابی عاشقانه متن زیبا ساز محشر نکته های زیبایی آرایشی و بهداشتی کاملترین مرجع انواع فال ، طالع بینی و آدم شناسی به سبک های مختلف آموزش آشپزی ، تهیه انواع ترشیجات دسر شیرینی غذای ايرانی غذای فرنگی غذای کودک و نوشیدنی اطلاعات راهنما تلفن کل کشور نقشه جهان نقشه تهران فرهنگ اسامي پسر و دختر ایرانی آموزش انواع داستان و رمان در کتابخانه محشر سایتهای اینترنتی فارسی لینک های مختلف ایرانی و خارجی ارسال رایگان کارت تبریک های عکس و فلش برای مناسبت های عاشقانه ولنتاین تولد و غیره ترجمه تصویر های عاشقانه عشق یعنی ... محاسبه گر عشق ابزارهاي موبايل جدید ترین اخبار ایران و جهان اطلاعات غذایی تغذيه رژیم و سلامتي جدیدترین رکورد ها و ترین ها گالری عکس های جالب غیر ایرانی ضرب المثل های فارسی ايران همراه با عکس قرآن به سه زبان فارسي عربي انگليسي ترفند هاي كارآمد اینترنتی کامپیوتر و موبایل بخش بين الملل در محشر چك كردن عکس و وضعيت اي دي ياهو در مسنجر با امکانات جالب دانلود رايگان نقشه کامل شهر تهران براي تمامي موبايل هاي سامسونگ - سونی اریکسون - نوکيا پخش زنده و مستقیم شبکه های راديو و تلويزيون آنلاين معرفی شهر های ایران تبليغات در محبوبترین سایت فارسی نقشه سایت

ملاحظات


New Page 1

ملاحظات تاريخي

در حدود ده قرن پيش از ميلاد مسيح، اقوام توتوني (منشعب از ژرمنها) بدين سرزمين وارد شده و در آن سكني گزيدند، با اينحال اين اقوام نتوانستند قرون زيادي در نروژ دوام بياورند.وايكينگها مهمترين اقوامي بودند كه در نروژ سكني داشتند. وايكينگهاي نروژي بعنوان يك چهره مشخص در طي قرون هفتم و هشتم ميلادي نمايان شدند و اين زماني بود كه آنها حملاتي را به نواحي فعلي بريتانيا و فرانسه صورت دادند.

در سال 802 ميلادي سرانجام نروژيها بر جزاير فعلي بريتانيا (انگلستان و ايرلند) دست يافتند و تا سال 880 بر آن حكومت راندند. در اواسط قرن نهم ميلادي،‌وايكينگها تاخت و تازشان را در اروپاي مركزي شدت دادند. در هفدهم ماه مه 872، حكومت واحد و يكپارچه سلطنتي در نروژ ايجاد شد و درا واخر قرن دهم اريك سرخ يكي از سرداران نروژ مستعمره وايكينگي را در سواحل گروئلند بنيان نهاد. در اين دورانها،‌شاهاني مقتدر بر نروژ حكومت راندند مانند اولاف اول (100-995) كه دين مسيح را به هرنحوي كه بود، در نروژ رواج داد.از سال 1000 به بعد نروژ موقتاٌ به تصرف قواي مشترك شاهان سوئد و دانمارك درآمد. در حقيقت مي توان گفت تاريخ نروژ در تمام طول هزار ساله اخير بستگي فراواني به تاريخ سوئد و دانمارك داشته است.اولاف دوم (28 – 1015) يا قديس كه نتوانسته بود مملكت خود را وحدت بخشد، به خاطر شورشي كه به نفع كنوت پادشاه انگلستان و دانمارك درگرفت، ناچار از نروژ گريخت (1028) ، وي چهار سال بعد براي بدست آوردن تاج و تختش بازگشت ولي كاري از پيش نبرد و كشته شد.

كنوت نيز پس از چند لشكركشي به نروژ در سال 1028 توانست اين كشور را تصرف كند. وي در سال 1035، پسرش سوين را پادشاه نروژ ساخت و با امپراطوري مقدس روم روابط دوستانه اي برقرار كرد. سرانجام در قرن يازدهم مجدداٌ وحدت سياسي در نروژ برقرار گشت.در قرن سيزدهم نروژيها با توسعه دريانوردي بر سراسر جزاير شمال اقيانوس اطلس، تا جزيره ايسلند تسلط يافتند و مستعمرات فراواني را بدست آوردند. با مرور زمان نروژ انحطاط يافت، تا آنجا كه در سپتامبر 1380، پس از برخوردي خونين،‌نروژ و تمامي نواحي تصرفي آن، به اشغال دانمارك درآمد و سلطه 434 ساله دانمارك بر اين سرزمين آغاز شد.در سا 1397 ميلادي اتحاديه كالمار متشكل از كشورهاي دانمارك، نروژ و سوئد تحت حكومت كل پادشاه دانمارك تشكيل شد ولي چون در هر سه كشور سلطنت انتخابي بود، اتحاد دائم آنها تحت سلطنت دانمارك عملي نشد و با جلوس گوستاو اول بر تخت سلطنت سوئد، اتحاديه كالمار نيز منحل شد (1523). تسلط دانمارك بر نروژ تا اوائل قرن نوزدهم ميلادي باقي ماند، با اينحال نروژ در طي تمام اين سالها تا حدزيادي از استقلال داخلي برخوردار بود.در بيست و هشتم مارس 1814،‌كنگره وين، به پاس خدماتي كه سوئد در شكست قوي ناپلئون بناپارت امپراطور فرانسه كرده بود نروژ را ، برخلاف ميل مردم آن،‌ضميمه خاك سوئد كرد و همراه با آن جزير ايسلند نيز كه متعلق به نروژ بود به سوئد واگذار شد. با اين ترتيب استقلال داخلي نروژ عملاٌ از بين رفت و نروژيان سر به شورش برداشتند و خواستار حكومتي مستقل شدند. سرانجام رهبران سوئد و نروژ با استقرار سلطنت دوگانه به توافق رسيدند. وضع نروژ تا روز پانزدهم اكتبر 1905 بدينصورت باقي ماند و در اين تاريخ بدنبال سالها مبارزه پي گير رهبران نروژي، سرانجام استقلال مسمالمت آميز اين شكور از سوئد حاصل شد و حكومت مشروطه سلطنتي تحت پادشاهي هاكون پنجم برقرار گشت.نروژ درجنگ جهاني اول بيطرف بود و با اينكه قسمت عمده اي از ناوگان دريايي آن توسط قواي متحدين (وگاهي متفقين) مورد حمله قرار مي گرفت و صدماتي نيز به آنها وارد شد، معهذا بيطرفي خود را حفظ كرد. در جنگ جهاني دوم در آغاز سال 1940، بدنبال تباني آلمان نازي و حزب اتحاد ملي (نازي) نروژ، اين كشور مردم هجوم متحدين واقع شد و با حمايت ستون پنجم نازيها در نروژ (پيروان حزب اتحاد ملي)، فرودگاههاي اين كشور نيز تسخير شدند و پس از دو ماه نروژ بكلي اشغال و تسليم شد. پادشاه و هيئت دولت نروژ در لندن دولت نروژ آزاد (در تبعيد) را تشكيل دادند (آوريل 1940).

پس از استقرار كامل قواي هيتلر در نروژ، ويدكون كويسلينگ رهبر حزب اتحاد ملي به رياست حكومت دست نشاندهء آلمان در نروژ گماشته شد. وي در هفتم فوريه 1942 حكومت سلطنتي مشروطه را ملغي اعلام نمود و با ديكتاتوري شروع به حكومت كرد. نروژ در سال 1945 از تصرف آلمانها خارج شد و حكومت سلطنتي هاكون مجدداٌ برقرار شد. كويسلينگ نيز بازداشت و اعدام گرديد.

نروژ در طي سالهاي پس از جنگ رو به توسعه نهاد و در امور اقتصادي پيشرفتهاي فراواني را بدست آورد. در سال 1967 اولاف پنجم (فرمانده كل قواي نروژ در اثناي جنگ جهاني دوم) به سلطنت نشست كه اكنون نيز پادشاه آن كشور است.بدنبال كشف منابع عظيمي از نفت و گاز طبيعي در دهه هاي 1960 و 70، نروز تبديل به يكي از بزرگترين توليد كنندگان نفت اروپا شد. نروژ يكي از بزرگترين ارقام درآمد سرانه در اروپا داراست.

ملاحظات جغرافيايي

نروژ با 833 ، 323كيلومتر مربع وسعت (شصت و يكمين كشور جهان) در نيمكره شمالي، نيمكره شرقي، در شمال قاره اروپا، در كنار درياياهاي نروژ، شمال و بارنتز، و در همسايگي كشورهاي سوئد در شرق و فنلاند و شوروي در شمال شرقي آن واقع شده است.

نروژ كشوري كوهستاني بوده و مهمترين رشته كوه آن كوه اسكانديناوي ميباشد. بارزترين پديده هاي طبيعي نروژ  آبدره هاي آن است كه مناظر  زيبايي را پديد آورده است. جلگه هاي  آن عمدتاٌ در كنار رودها، خليج اسلو و تنگه اسكاژراك واقع شده اند. از جمله رودهاي آن ميتوان راوما، گلوما و لوگن را  نامبرد. نروژ داراي جزيره هاي فراواني است. جنگلها قسمت اعظم آن را پوشانده و آب و هواي آن در نواحي جنوبي معتدل و مرطوب و در ساير نواحي سرد و يخبندان است. بلندترين نقطه نروژ قله گليترتيند (470، 2 متر ) ، طويلترين رود گلوما ( 611 كيلومتر) ،‌وسيعترين درياچه ميوسا ( 638 كيلومتر مربع) و بزرگترين جزيره نيز هينويا (196، 2 كيلومتر مربع) مي باشد.

ملاحظات سياسي

حكومت نروژ پادشاهي بوده و پادشاه اولاف پنجم و نخست وزير كاره ايزاكسن ويلوخ ميباشد.

قوه مقننه از يك مجلس قانونگذاري تشكيل يافته كه داراي 155 عضو انتخابي بمدت 4 سال ميباشد. پس از تشكيل ، پارلمان با انتخابات داخلي خود به دو قسمت تقسيم ميشود: يكي با 39 عضو و ديگري با 116 عضو. لوايح ابتدا به مجلس بزرگتر فرستاده شده و پس از تصويب به مجلس كوچكتر آورده ميشود. اگر يكي از مجالس در تصويب لايحه اي مخالفت بكند،‌جلسه مشترك مجلسين تشكيل شده و رأي دو سوم اكثريت تكليف لايحه را مشخص مينمايد.قانون اساسي موجود در سال 1814 تدوين شده و براساس آخرين تقسيمات كشوري، نروژ از 19 استان تشكيل گرديده كه زيرنظر فرماندار و شوراي منتخب اداره شده

فعاليت احزاب در نروژ نسبتاٌ آزاد بوده و احزاب مهم آن عبارتند از: حزب محافظه كار (هويره)، حزب كارگر، حزب سوسياليست چپ،‌حزب خلق مسيحي، حزب سيوسيال ليبرال،‌حزب مركزي، حزب ترقيخوا (پيشرو)، حزب خلق ليبرال و حزب كمونيست.

نروژ در سال 1905 به استقلال كامل دست يافته و روز ملي آن هفدهم ماه مه است. در سال 1945 به عضويت سازمان ملل درآمده و علاوه بر آن در سازمانهاي شوراي اروپا – شوراي شمالي – ناتو-  آدب –  سي سي دي –اسه – افتا- فائو-  گات – يا آآ- بانك جهاني – ايكائو – آيدا– ايفك – ايلو – ايمكو – ايمف- ايتو- اواسي دي-يونسكو – يوپو – وهو- ومو- مبادلات آزاد بازارگاني با جامعه اقتصادي اروپا نيز عضويت دارد.

ملاحظات اقتصادي

واحد پول آن كرون نروژ (nkr) معادل100 اوره است هر 2/5 كرون معادل يك دلار است.

ميزان توليد ناخالص ملي در سال 1980 حدود 32/57 ميليارد دلار بوده (درآمد سرانه 432، 12 دلار) كه 21% آن از صنايع و 6% از كشاورزي بدست ميآيد. هزينه هاي نظامي كشور در سال 1/3% و هزينه هاي آموزش و پرورش 6/7% توليد ناخالص ملي بوده است. نرخ سالانه رشد توليد ناخالص ملي حدود 9/3% است. درآمد بودجه ملي در سال 1981 بالغ بر 6/16 ميليارد دلار و هزينه هاي آن 3/17 ميليارد دلار بوده است.واردات كشور نروژ در سال 1981 حدود 6/15 ميليارد دلاربوده كه بيشتر شامل: ماشين آلات، نفت خام و تصفيه شده، آهن و پولاد و منسوجات است و اكثراٌ از كشورهاي سوئد(18%)، آلمان غربي (14%)، انگلستان(14%) و امريكا (8%) وارد ميشود. ميزان صادرات نيز حدود 18 ميليارد دلار است كه بيشتر شامل: ماهي،‌نفت، عناصر غيرفلزي، كاغذ و خمير كاغذ، آهن و پولاد است و اكثراٌ به كشورهاي انگلستان (41%) آلمان غربي (18%) و سوئد (9%) صادر ميشود.مهمترين معادن كشور شامل: زغال سنگ ،‌نقره، مس،‌نفت،‌بوكسيت، نيكل،‌سنگ آهن، روي، سرب  و سنگ آهك بوده و ذخاير زيرزميني نفت آن بالغ بر 75/5 ميليارد بشكه در 1980 برآورد گرديده است.

مهمترين صنايع كشور عبارتند از: صنايع كاغذ، مصالح ساختماني، مهندسي، فلزي، شيميايي، چاپ و نشر،‌غذايي، كشتي سازي‌، الكتريكي، عناصر غيرفلزي، اسلحه سازي، و وسائط نقليه. سيب زميني ‌، چاودار،‌ساير غلات،‌چغندر قند، لبنيات، گوشت خوك و گاو، تخم مرغ و طيور، پرورش دام، جنگلداري،‌ماهيگيري و صيد وال نيز مهمترين محصولات كشاورزي و دامپروري آن كشور را تشكيل داده و سرانه زمين مزروعي براي هر نفر بالغ بر 2/0 هكتار ميباشد.توليد ساليانه (1980) گوشت گاو 100، 74 تن، گوشت خوك 000، 83 تن ،‌گوشت گوسفند 000، 19 تن و صيد (1979) ماهي 000، 600، 2 تن ميباشد. توليد سالانه (1980) نيروي الكتريسيته نيز معادل 9/83 ميليارد كيلووات ساعت است.

ملاحظات علمي

نرخ ثبت نام ناخالص برمبناي سطوح مختلف آموزشي طي سال 1995

. پيش دبستاني : 101درصد

. اولين سطح : 99 درصد

. دومين سطح : 117 درصد

. سومين سطح : 5/58 درصد