محشر دات كام محبوبترين سايت فارسي


عکس و مطالب جالب روزانه: تاثیر حلقه های ازدواج در قبولی کنکور !!


تغییر اندازه متن:

تاثیر حلقه های ازدواج در قبولی کنکور !! تاثیر حلقه های ازدواج در قبولی کنکور !!

تاثیر حلقه های ازدواج در قبولی کنکور !! این موضوع از سوی سازمان ملی جوانان در راستای تشویق جوانان به ازدواج ارزیابی می شود اما این در حالی بود که بسیاری از روسای دانشگاهها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این موضوع اعتقاد نداشتند.

مهر: پرونده نوروزی دانش و دانشگاه: یکی از مهمترین اتفاقات آموزش عالی در سال 1388 تخصیص سهمیه به متاهلان در کنکورهای تحصیلات تکمیلی بود. این طرح که از سوی سازمان ملی جوانان مطرح و در دولت تصویب شد با مخالفت شدید مجلس روبرو شد.

ارائه طرح تخصیص سهمیه متاهلان در کنکور

مهرداد بذرپاش معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان ملی جوانان در آبان ماه 88 در حاشیه جشنواره زوج خوشبخت ایرانی موضوع اعطاء 20 درصد سهمیه در کنکور برای زوج های جوان دانشجو که قصد ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دارند را مطرح می کند و یادآور می شود این موضوع براساس مصوبه اخیر هیئت دولت بوده و دانشجویان متأهل از سال آینده (89) برای ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از 20 درصد سهمیه برخوردار خواهند شد.

این موضوع از سوی سازمان ملی جوانان در راستای تشویق جوانان به ازدواج ارزیابی می شود اما این در حالی بود که بسیاری از روسای دانشگاهها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این موضوع اعتقاد نداشتند.
واکنش رئیس کمیسیون آموزش مجلس: سهمیه ها باید از طریق مجلس تصویب شوند

در اولین واکنش دکتر علی عباسپور تهرانی فرد رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تعیین سهمیه برای قشری خاص در کنکور سراسری را غیرقانونی دانست و گفت: ایجاد هرگونه سهمیه و اختصاص بخشی از ورودی دانشگاهها به قشر خاصی از جامعه نیاز به مصوبه مجلس و قانون شدن دارد.

پس از آن دیگر اعضای کمیسیون آموزش مجلس نیز بر این نکته تاکید کردند که فرصتها باید به شکل عادلانه بین داوطلبان کنکور توزیع شود و تصمیمات شتابزده ای که قابلیت اجرایی ندارند در موردموضوعاتی مثب کنکور نباید مطرح شود.

در ادامه واکنش ها به موضوع اختصاص سهمیه به متاهلین در کنکورهای تحصیلات تکمیلی، فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه تربیت مدرس به عنوان یکی از دانشگاههای کشور که تنها به تحصیلات تکمیلی می پردازد با ابراز مخالفت نسبت به اختصاص سهمیه کنکور به متاهلین گفت: ایجاد تداخل بین مسئله ای مثل ازدواج و تحصیل و دانشگاه را نمی پسندم.

فرهاد دانشجو افزود: به عنوان یک کارشناس متوجه نمی شوم که اگر یک ازدواجی بر اساس دانشگاه و ادامه تحصیل شکل بگیرد خوب است یا خیر اما تجربه کرده ام که منافاتی میان ازدواج و ادامه تحصیل وجود ندارد.

در این میان کارشناسان علوم اجتماعی نیز معتقد هستند که ممکن است با اختصاص این سهمیه به افزایش ازدواج های صوری و ظاهری بیانجامد و از سوی دیگر تبعات روانی و اجتماعی آن نیز باید درنظر گرفته شود.

نظر وزیر بهداشت: نمی دانیم

وزیر بهداشت نیز در اولین اظهارنظر خود درباره اختصاص سهمیه کنکور ارشد به متاهلین گفت: این موضوع هنوز نه به وزارت بهداشت اعلام شده و نه ابلاغ شده است. ما در این زمینه هیچ فعالیتی نکرده ایم و هر زمان که به وزارت بهداشت ابلاغ شد قطعاً در این مورد باید در معاونت آموزشی بررسی لازم انجام گیرد.

وی درمورد موافقت خود با این طرح گفت: ما هنوز هیچ فکری در این زمینه نکرده ایم و باید به ما فرصت دهید.

معاون وزیر بهداشت: اجرا می کنیم

دکتر محمد علی محققی معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این زمینه در دی ماه به مهر گفت: وزارت بهداشت ابلاغ های قانونی از جمله اختصاص سهمیه 20 درصدی کنکور کارشناسی ارشد به متاهلین را اجرا می کند.

وی افزود: زمانی که ابلاغ قانونی صورت گیرد اجرا می شود و این موضوع نیز از مصادیق همین موضوع است.

محققی اضافه کرد: منطقاً اگر آیین نامه اجرایی به عنوان یک تکلیف قانونی ارائه شود در چارچوب مقررات اجرا می شود.

علاوه بر فرهاد دانشجو برخی روسای دانشگاههای دیگر کشور به خصوص روسای دانشگاههای بزرگ با این موضوع مخالفت کردند و این نوع سهمیه را مضر خواندند اما واکنش وزارت علوم نیز قابل توجه بود.

وزیر علوم: موافقم

در حالی که به نظر می رسید بدنه دانشگاهها چندان موافق سهمیه متاهلین نیستند کامران دانشجو وزیر علوم در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد که مصوبه دولت برای اختصاص 20 درصد سهمیه کنکور کارشناسی ارشد به زوجها با موافقت وزارت علوم و در جهت تشویق افراد شایسته علمی به ازدواج تصویب شده و حقی از داوطلبی را تضییع نخواهد کرد.

دانشجو افزود: سازمان ملی جوانان در بررسی که انجام داده بود و بر اساس آن گزارشی را به هیئت دولت ارائه کرده بود خواستار اختصاص پنج درصد سهمیه کنکور کارشناسی ارشد برای متاهلین شده بود و باید آیین نامه اجرایی این مصوبه تنظیم و به هر مرجعی که باید مسیر قانونی را بگذارند ارائه شود. وزیر علوم معتقد است این مصوبه تشویق مناسبی برای ازدواج جوانان محسوب می شود.

با این وجود موضوع سهمیه متاهلین همچنان ادامه داشت و با وجود تصویب جزئیات طرح برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تغییرات ویژه در سهمیه های زنان در دوره دستیاری پزشکی و سهمیه های مناطق محروم و سایر سهمیه های مورد بحث، هیچ سهمیه ای به متاهلین اختصاص نیافت و مجلس این بار مخالفت خود را با نظر دولت به این شکل نشان داد.

بذرپاش: وزارت علوم بالاخره زیر بار اجرای سهمیه متاهلان می رود

این در حالی است که همچنان بذرپاش به عنوان رئیس سازمان ملی جوانان بر اجرای این مصوبه اصرار می کند و معتقد است اختصاص سهمیه 20 درصدی برای متاهلان در کنکور کارشناس ارشد و دکتری به تصویب هیئت دولت رسیده و به وزارت علوم ابلاغ شده است و این وزارتخانه بالاخره زیربار اجرای آن می رود.

بذرپاش در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: اظهارنظرها از سوی مجلس بدون دعوت از ما و یا طرح سئوال در ارتباط با علل این تصمیم صورت گرفته است و یک نفر در مجلس مصاحبه کرده و این طرح را رد می کند در حالی که آن نماینده از موضع خود صحبت کرده است، کل مجلس مخالف این طرح نیست و تنها یکی دو نماینده مقاومت می کنند.

به گفته وی، این تصمیم برای رفع بخشی از مشکلات جوانان لازم بوده و دوستان مجلس به ما بگویند دلیل محکم رد آن چیست.

آخرین اظهار نظر کامران دانشجو

کامران دانشجو وزیر علوم در آخرین اظهارنظر در مورد سهمیه متاهلین تاکید می کند که این مصوبه را تنها در صورت قانونی شدن اجرا می کند و به نوعی اجرای آن را منوط به تصویب مجلس می داند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور می شود: چنانچه سهمیه متاهلین در مجلس به تصویب برسد و قانونی شود وزارت علوم آن را اجرا می کند. با قانونی شدن این سهمیه وزارت علوم آن را به اجرا می رساند زیرا دولت ما یک دولت قانونمدار است.

وی در ادامه تاکید می کند: طبعا مواردی که غیرقانونی است اجرایی نمی شود چرا که وزارت علوم تا کنون بر اساس قانون حرکت کرده و بر همین اساس در آینده نیز گام خواهد برداشت.


رئیس سازمان سنجش: اختصاص سهمیه متاهلان در کنکور 89 منتفی استرئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز در روزهای پایانی سال 88 به مهر گفت: سازمان سنجش با توجه به اینکه تصمیمات برای اجرای مصوبه اختصاص سهمیه به متاهلین در کنکور تحصیلات تکمیلی قطعی نیست هیچ برنامه ای برای اعمال این سهمیه در کنکور کارشناسی ارشد سال 89 ندارد.

محمد حسین سرورالدین افزود: سازمان سنجش نهاد قانونگذار و تصمیم گیرنده ای نیست و مجری مصوبات است از این رو در صورت ابلاغ قوانین درباره کنکورهای سراسری، سازمان سنجش چه موافق و چه مخالف قانون ملزم به اجرای آن است.

وی با اشاره به یکی از مصوبات اخیر دولت درباره اختصاص سهمیه 20 درصد به متأهلین برای ورود به دوره کارشناسی ارشد اظهار داشت: این قانون تا کنون ابلاغ نشده و برای اجرای آن در حال حاضر بین دولت و مجلس توافق به عمل نیامده است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: دولت اجرای این مصوبه را مفید می داند اما مجلس آن را برای جامعه مفید نمی داند از این رو منتظریم تصمیم قاطع در این باره گرفته شود و نتیجه آن رسما به سازمان سنجش ابلاغ شود.

مصوبه مجلس و ادامه اختلافات

به نظر می رسد با اینکه مجلس با تصویب طرح برقراری عدالت آموزشی تکلیف سهمیه های کنکور را مشخص کرده است اما سازمان ملی جوانان بر نظر خود اصرار می ورزد و در این میان زوج های جوان که درگیر مشکلات ریز و درشت زندگی تازه هستند، با موضوع سهمیه اختصاصی کنکور هم به عنوان یک موضوع تازه مواجه شده اند. موضوعی که به نظر نمی رسد در برابر هزینه های زندگی، اشتغال، آینده کاری و هزاران مسئله دیگر دغدغه چندان جدی باشدمطالب مرتبط: حلقه , ازدواج , قبولی کنکور , کنکور , حلقه های ازدواج , سهمیه
لینک مستقیم: تاثیر حلقه های ازدواج در قبولی کنکور !!
بخش عکس و مطالب جالب روزانه وب سایت محبوب فارسی زبانان محشر

تاثیر حلقه های ازدواج در قبولی کنکور !!
ورود به چت روم دی جی چت محشر


سایر چت روم های محشر را نیز امتحان کنید
چت روم دی جی چت
چت روم جاوا چت
چت روم صوتی و تصویری
چت روم ویژه
چت روم فلش

بازی آنلاين

بازی شطرنج آنلاین