ثبت دامنه ملی .IR

ثبت انواع دامنه و هاستینگ ارزان

vakilian.com

طراحی حرفه ای وب سایت

طراحی وب سایت های تجاری ، شخصی ، مدارس ، آموزشی ، پورتال های سازمانی

vakilian.com

.: تبلیغات شما در محبوبترین سایت فارسی

آرشیو تصاویر دیدنی محشر دات کام

عکس های باحال (هر روز ببینید!)

   عکس؛ بزرگترین چت روم فارسی

کودتای آمریکایی!

با انتشار خبر فرمان محرمانه عزل مصدق از نخست وزیری توسط محمدرضا شاه، از روز 25 تا 28 مرداد تظاهرات خیابانى احزاب و گروه هاى موافق و مخالف ادامه پیدا کرد.
اگرچه دولت اعلام کرده بود که کودتا خنثی شده و شاه به عراق گریخته بود اما سرانجام عده‏ای که از قبل سازماندهی شده بودند، به طرفداری از شاه به خیابان‏ها ریختند و با پیوستن نظامیان به آن‏ها، رادیو به دست کودتاچیان افتاد و خانه مصدق غارت و آتش زده شد!
دکتر محمد مصدق در 29 مرداد، خودش را به فرمانداری نظامی معرفی کرد و تسلیم شد.

«كرمیت روزولت» عضو سیا که در تهران کودتا را به کمک یک ژنرال آمریکایی رهبری می‏کرد، توضیح می‏دهد: «مصدق با وجود اصرارى که می‏شد، حمایت ملت را از طریق رادیو نخواست! بدین ترتیب در حالى که اطرافیان مصدق دچار تزلزل و تردید بودند، واحدهاى نظامى کودتا بدنبال تظاهراتى که خود تدارک دیده بودند، به حرکت درآمدند و نقاط حساس شهر را تصرف و خانه مصدق را محاصره کردند.
... در نخستین ساعات بعدازظهر 28 مرداد 1332سرلشکر زاهدى سقوط مصدق و انتصاب خود را به نخست وزیر اعلام کرد. فقط مقاومت گارد محافظ خانه دکتر مصدق بود که آن هم پس از ساعاتى پایان یافت ... کودتایى بسیار ساده شکل گرفت و دوران نهضت ملى پایان یافت. مصدق خود را معرفى کرد و شاه به ایران بازگشت»

با رخ‏دادن کودتای آمریکایی 28 مرداد 1332 که با کمک انگلیسی‏ها همراه بود، فصل جدیدی از حکومت دیکتاتوری پهلوی و سرسپردگی به آمریکا آغاز شد.

روز شمار کودتا


¤ جمعه، 28 مرداد   (3)


مصارف SMSجشن خانه تئاتر و باقی قضایا!پارک مطلقا ممنوع!يا زینب کبریتاسیسات هسته‏ای (3)کودتای آمریکایی!يا مرتضی علی!مولود کعبهماهی‏های رنگیغربت اسارت

  پر بیننده:

  نمایش اتفاقی: √ هر روز با عکس های جدید!

 √ 4,595,071
:: محبوبترین سایت فارسی    :: Ads 2 Ads .com آگهی رایگان

:: powered by vakilian.com              :: hosted by Mahshar.com