چیچن ایتزا از عجایب هفتگانه


چیچن ایتزا از عجایب هفتگانه

در کشور مکزیک، اثری که جزء میراث جهانی یونسکو بود به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید انتخاب شد. این اثر متعلق به ۱۰۰۰ سال پیش و تمدنی به نام مایا بوده است.

در این مطلب می خوانید ... پنهان

چیچن ایتزا محوطه‌ای با چند بنای سنگی است که یکی از مکان‌های دیدنی و جزء آثار ماندگار از دنیای کهن است. یکی از این بناها ال کاستیلو و قلعه‌ای مخروطی شکل بود و در چهار طرف خود دارای ۳۶۵ پله می‌باشد؛ درست معادل روزهای سال.

چیچن ایتزا به معنای در نزدیک چاه ایتزاست و کلمه ایتزا در زبان مایایی به معنای جادو است.

چیچن ایتزا از عجایب هفتگانه

از عجایب چیچن ایتزا، سنگ‌هایی با اشکال نامشخص است که مردمان تمدن مایا بدون هیچ ابزار پیشرفته، با دقتی تحسین برانگیز بر روی سنگ حکاکی کرده اند. قطعاتی از این سنگ‌ها کاملا درون هم چفت می‌شوند، به طوری که حتی جای عبور تیغه ظریف یک کارد هم باقی نمی‌ماند.

نکته جالب دیگر این اثر، آن است که در فصل بهار در ۲۰ مارس و همچنین در فصل پاییز در ۲۲ سپتامبر، سایه خورشید به گونه‌ای بر روی هرم ال کاستیلو می‌افتد که گویی ماری در حال بالا رفتن از پله هاست.

چیچن ایتزا به صدای عجیب و غریبش نیز معروف است. اگر از پشت هرم ال کاستیلو یک بار دست‌های خود را بهم بزنید، آنچه در محوطه وسط حیاط می‌شنوید، صدایی ترسناک و شبیه به صدای یک مار افعی است.

اگر هم در گوشه‌ای از محوطه باز صدایی ایجاد کنید، در وسط حیاط اکوی آن را ۹ بار می‌شنوید.

چیچن ایتزا از عجایب هفتگانه
چیچن ایتزا از عجایب هفتگانه

چیچن ایتزا از آثار باستانی تمدن مایا است. نبوغ قوم مایا در ویرانه‌های باشکوه این بنا کاملا مشهود است. این شهر نیرومند در اصل مرکز تجارت پارچه، عسل، نمک و بردگان بودو دوران شکوفایی آن به سال‌های ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ میلادی بازمی گردد.

چیچن ایتزا قطب سیاسی و اقتصادی تمدن مایا به شمار می‌رفت.

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "چیچن ایتزا از عجایب هفتگانه" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: چیچن ایتزا از عجایب هفتگانه در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب چیچن ایتزا از عجایب هفتگانه را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال چیچن ایتزا از عجایب هفتگانه در فیسبوک
ارسال چیچن ایتزا از عجایب هفتگانه در تویتر
ارسال چیچن ایتزا از عجایب هفتگانه در واتس آپ
ارسال چیچن ایتزا از عجایب هفتگانه در تلگرام
خبرخوان چیچن ایتزا از عجایب هفتگانه

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

Comments are closed.


0