هفتۀ هفدهم بارداری


هفتۀ هفدهم بارداری

با ادامۀ رشد شکم شما، سایر اندام‌ها به اطراف حرکت خواهند کرد تا برای رشد رحم و کودک فضای کافی ایجاد کنند. بالای رحم شما شروع به گردتر شدن می‌کند و طول آن افزایش خواهد یافت. رحم نیز شروع به هل دادن روده به سمت بالا و بیرون جهت حرکت به اطراف شکم می‌کند. در این مطلب با تغییرات بدن و زندگی شما، عوارض شایع بارداری، مراقبت‌های پزشکی، خودمراقبتی‌های لازم و علائم نیازمند مراجعه به پزشک طی هفتۀ ۱۷ آشنا می‌شوید.

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
  • تغییرات بدن و زندگی شما
  • عوارض شایع بارداری در هفتۀ هفدهم
  • مراقبت‌های پزشکی هفتۀ هفدهم
  • خودمراقبتی طی هفتۀ هفدهم
  • علائم نیازمند مراجعه به پزشک در هفتۀ هفدهم

تغییرات بدن و زندگی شما

اگر دو انگشت خود را با هم در تمام قسمت‌های شکم خود حرکت دهید، حدوداً ۲ سانتی‌متر و نیم پایین‌تر از ناف، می‌توانید رحم را حس کنید. در این زمان با افزایش گردش خون که برای افزایش تغذیۀ شما و کودک ایجاد می‌شود، ممکن است احساس گرمای بیشتری بکنید. همچنین ممکن است یک خط عمودی در شکم شما به نام خط سیاه یا خط تیره از ناحیۀ اندام تناسلی تا زیر شکم ایجاد شود. زنان باردار معمولاً یبوست در دوران بارداریرا نیز تجربه می‌کنند. اگر در اثر کم‌خونی یا برای پیشگیری از آن، قرص آهن برای شما تجویز شده باشد نیز ممکن است دچار مشکل یبوست شوید و رنگ مدفوعتان سیاه شود که طبیعی است و جای نگرانی نیست.

در هفتۀ ۱۷ بارداری ممکن است هنوز هم به نظر نرسد که باردار هستید، اما لباس‌های معمول شما بیش از حد در حال تنگ شدن است و نمی‌توانید هر چیزی را برای پوشیدن انتخاب کنید. اگر لباسی متناسب با شکم شما باشد، ممکن است با سینه‌های شما متناسب نباشد. لباس پوشیدن سخت‌تر شده و ممکن است هنگام انتخاب لباس متناسب، تا حد گریه کردن پیش بروید. بهتر است به خرید لباس زیر مناسب بارداری و همچنین خرید پوشاک مناسب بروید؛ اثرات یک خریددرمانی کوچک، بی‌نهایت است. در این هفته ممکن است قدری احساس ترس و شک نسبت به تصمیمتان برای مادر شدن داشته باشید یا نسبت به توانایی همسرتان برای پدر شدن شک کنید. این شک و تردید کاملاً طبیعی، ممکن است در زمان‌های کوتاهی که احتمالاً استدلال منطقی در بهترین شرایط خود نیست، ذهن شما را اشغال کند. با همسر خود صحبت کنید و مطمئن باشید که این نگرانی تقریباً در تمام خانم‌های باردار وجود دارد. اگر شما همیشه یک فرد مستقل بوده‌اید، ممکن است به مرحله‌ای برسید که ناچار شوید از همسرتان برای انجام کارها درخواست کمک کنید. این اتفاق به معنای کم شدن توانایی شما نیست، بلکه بارداری در بسیاری از موقعیت‌ها یک شرایط مشترک است و احتمالاً همسر شما از داشتن این فرصت، احساس مفید بودن و لذت خواهد کرد.

عوارض شایع بارداری در هفتۀ هفدهم

تغییر مرکز ثقل بدن، سوزش معده و سر دل، رویاهای واضح مربوط به اختلال خواب از عوارضی است که برخی از زنان باردار با شدت و میزان متفاوتی با آنها مواجه خواهند شد. اما عوارض شایع بارداری که بیشتر زنان طی هفتۀ ۱۷ بارداری خواهند داشت شامل موارد زیر است:

  • یبوست
  • گرفتگی بینی
  • حساسیت پستان‌ها

مراقبت‌های پزشکی هفتۀ هفدهم

مادران باردار در این هفته نیز مانند هفته‌های پیش نیاز به یک سری مراقبت‌های پزشکی دارند. این مراقبت‌ها شامل موارد زیر است:

جلسه دوم معاینات بارداری: بین هفته‌های ۱۶ تا ۲۰ لازم است برای انجام دومین جلسۀ مراقبت‌های روتین پزشکی خود به پزشک یا ماما مراجعه کنید. اگر هنوز برای این کار اقدام نکرده‌اید، بهتر است در همین هفته برنامه‌ریزی کنید.

اسکن آنومالی و آزمایش‌ها: اسکن آنومالی باید بین هفته‌های ۱۶ تا ۱۸ به شما توصیه شود. این اسکن چگونگی رشد کودک را بررسی می‌کند. سایر غربالگری‌های سه ماهۀ دوم و آزمایش‌های تشخیصی مثل آزمایش آمنیوسنتز نیز با توجه به سن و شرایط بارداری شما، ممکن است لازم باشد.

خودمراقبتی طی هفتۀ هفدهم

استفاده از یک رژیم غذایی سرشار از فیبر، نوشیدن مقدار زیادی مایعات و ورزش سبک را برای بهبود یبوست فراموش نکنید.مواد غذاهایی مناسب که سرشار از فیبر هستند عبارت از میوه‌ها و سبزیجات تازه، غلات سبوس‌دار و نان کامل است. برای جلوگیری از مشکل باد روده و نفخ این غذاها را کم‌کم به رژیم غذایی خود اضافه کنید. همچنین آب زردآلو و آلو گزینه‌های خوبی برای کمک به از بین بردن یبوست است. از آنجا که ممکن است در پاهایتان درد داشته باشید و این درد به‌طورکلی در یکی از پاها متمرکز می‌شود، سعی کنید روی سمتی از بدنتان دراز بکشید که دردی ندارد. همچنین شنا کردن در دوران بارداری می‌تواند به تسکین برخی از دردهای دوران بارداری کمک کند.

برای رفع گرفتگی بینی می‌توانید از دستگاه بخور آب در خانه استفاده کنید. اگر عینک می‌زنید، برای معاینۀ چشم اقدام کنید.تغییرات بینایی در دوران بارداری شایع است، هرچند اغلب با تولد نوزاد از بین می‌روند. اگر زیاد دچار خارش‌های پوستیمی‌شوید، باید بهداشتتان را بیشتر رعایت کنید. مناطق اطراف کشالۀ ران، زیر پستان‌ها و زیر بغل در اثر گرما و ساییده شدن پوست آسیب می‌بینند، بهتر است هر زمان نیاز دارید حمام کنید. پوشیدن لباس‌های نخی برای کمک به تنفس پوست مناسب است. اگر کلوآسما دارید، برای مراقبت از پوستتان باید از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید یا زمانی که در طول روز در بیرون منزل به سر می‌برید، از کلاهی با لبۀ پهن استفاده کنید. همچنین از کفش بدون پاشنه یا دارای پاشنۀ کوتاه استفاده کنید، زیرا قطعاً دوست ندارید با عواقب ترسناک زمین خوردن مواجه شوید.

علائم نیازمند مراجعه به پزشک در هفتۀ هفدهم

اگر دچار هر نوع درد شدید در پایین شکم یا خونریزی واژینال هستید، لازم است که فوراً به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید تا مطمئن شوند که مشکل جدی وجود ندارد. احساس درد متناوب در یکی از پاها ممکن است ناشی از عصب سیاتیک باشد. این بزرگ‌ترین عصب در بدن شماست و درد می‌تواند از کمر یا لگن شروع و در تمام پای شما پخش شود. این درد خطری برای شما یا جنین ندارد، اما اگر درد سیاتیک شما از نظر شدت و تعداد دفعات بروز آن در حال وخیم‌تر شدن باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که مسئلۀ دیگری وجود ندارد.

همچنین در هفتۀ ۱۷ و هفته‌های پیش رو لازم است در صورت داشتن علائمی مانند تب، لرز یا درد و سوزش هنگام ادرار برای بررسی مشکل به پزشک مراجعه کنید. این علائم می‌تواند ناشی از عفونت‌های مجاری ادرار باشد. همچنین به علائم کم‌خونی مانند سرگیجه، زرد شدن یا رنگ‌پریدگی زیر پلک، نوک انگشت و لب‌ها توجه کنید و در صورت مشاهده برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

خارش پوست در دوران بارداری ممکن است ناشی از خشک و کشیده شدن پوست شما باشد که عارضه‌ای شایع است، اما درصورتی‌که خارش شدید در سراسر بدن دارید که هنگام شب نیز بدتر می‌شود، لازم است به پزشک مراجعه کنید. این خارش‌ها ممکن است به دلیل عارضۀ کلستاز کبدی باشد که نیازمند مراقبت ویژۀ پزشکی است.

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "هفتۀ هفدهم بارداری" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: هفتۀ هفدهم بارداری در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب هفتۀ هفدهم بارداری را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال هفتۀ هفدهم بارداری در فیسبوک
ارسال هفتۀ هفدهم بارداری در تویتر
ارسال هفتۀ هفدهم بارداری در واتس آپ
ارسال هفتۀ هفدهم بارداری در تلگرام
خبرخوان هفتۀ هفدهم بارداری

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

0