هفتۀ سی و سوم بارداری


هفتۀ سی و سوم بارداری

بدن شما در این هفته همچنان وزن اضافه خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که شما باید به رژیم غذایی سالم خود شامل ویتامین‌ها و مواد معدنی، به ویژه کلسیم زیر نظر پزشک ادامه دهید. در این مطلب با تغییرات بدن و زندگی، عوارض شایع بارداری، مراقبت‌‌های پزشکی، خودمراقبتی‌ها و علائم نیازمند مراجعه به پزشک طی هفتۀ ۳۳ بارداری آشنا شوید.

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
 • تغییرات بدن و زندگی شما
 • عوارض شایع بارداری در هفتۀ سی و سوم
 • مراقبت‌های پزشکی هفتۀ سی و سوم
 • خودمراقبتی طی هفتۀ سی و سوم
 • علائم نیازمند مراجعه به پزشک در هفتۀ سی و سوم

تغییرات بدن و زندگی شما

حدود نیمی ‌از مادرانی که اولین فرزند خود را باردار هستند، احساس سنگینی زیادی در ناحیۀ تناسلی خود ‌می‌کنند. داشتن این احساس نشانۀ این است که فرزند شما در وضعیت آمادگی برای تولد قرار گرفته است و بر دهانۀ رحم شما فشار ‌می‌آورد. در زنانی که فرزند چندم خود را باردار هستند، این اتفاق حدود یک هفته پیش از زایمان ‌می‌افتد. افزایش هورمون پروژسترون در دوران بارداری ‌می‌تواند باعث تورم و دردناکی پا یا مچ پا وآبی رنگ شدن رگ‌ها یا واریس شود. هرچه تعداد بارداری‌های شما بیشتر باشد، احتمال واریسی شدن رگ‌ها بیشتر است. خونریزی مقعد نیز ‌می‌تواند از نشانه‌های هموروئید باشد که در اثر یبوست ایجاد شده است و قاعدتاً باید پس از زایمان برطرف شود. اگر تا به حال ترشح آغوز از نوک پستان‌ها برای شما پیش نیامده است، در این مرحله احتمالاً آن را به صورت ترشح مایعی نسبتاً زرد رنگ از نوک پستان‌ها تجربه خواهید کرد.

در هفتۀ ۳۳ بارداری ممکن است به خاطر تغییرات خلق‌وخو از لحاظ عاطفی بی‌ثبات باشید. شاید از ظاهر بدن خود و باردار بودن خسته شده‌اید. سعی کنید چیزی پیدا کنید که باعث خوشحالی شما ‌شود و احساسات خود را با همسرتان در میان بگذارید. برای دریافت حمایت عاطفی و درک شدن احساساتتان ‌می‌توانید روی زنان باردار دیگر و دوستانتان نیز حساب کنید. اگر به بی‌خوابی دچار هستید، این مسئله باعث ‌می‌شود خلق‌وخوی شما بیش از پیش تغییر کند. برای داشتن یک خواب خوب سعی کنید برنامۀ خوابتان را روی ساعت خاصی تنظیم کنید و همیشه پیش از خوابیدن کارهای مشابهی را انجام دهید تا بدن شما متوجه شود که وقت خوابیدن است. همچنین برای رفع بی‌خوابی از نوشیدن چای، قهوه و خوردن شکلات خودداری کنید و بعد از ساعت چهار بعدازظهر ورزش نکنید. ورزش کردن در ساعت‌های پایانی روز باعث بدخواب شدن شما خواهد شد. اگر هنوز شاغل هستید نیز سعی کنید کارهای منزل را به حداقل برسانید تا بدن شما بیش از حد تحت فشار قرار نگیرد.

عوارض شایع بارداری در هفتۀ سی و سوم

با در نظر گرفتن این واقعیت که عوارض بارداری در مورد تمام زنان به یک شکل نخواهد بود، عوارض شایع و معمول بارداری برای اکثر زنان طی هفتۀ ۳۳ شامل موارد زیر است:

 • تکرر ادرار
 • کمردرد
 • سوزش معده
 • ترشحات پستان
 • گرفتگی عضلات پا
 • خستگی مفرط
 • تورم دست و پا
 • اختلالات خواب
 • تغییرات خلق‌وخو
 • انقباضات بدون درد رحم

مراقبت‌های پزشکی هفتۀ سی و سوم

در این مرحله از بارداری شما، جلسات معاینات روتین پزشکی بیشتر از قبل ‌می‌شود. در سه ماهۀ سوم، شما حداقل شش جلسه ملاقات با پزشک خواهید داشت، پس حتماً سوالات و نگرانی‌های خود را یادداشت کنید تا بتوانید طی این جلسات از پزشکتان بپرسید تا ذهن شما آرام باشد. توجه کنید اگر در طول بارداری، علائم غیرمعمول و هشداردهنده‌ای مشاهده کردید، نباید تا جلسۀ بعدی ملاقات با پزشک صبر کنید و بهتر است سریع‌تر به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید. می‌توانید با علائمی که نیاز به مراقبت فوری پزشکی در این هفته‌ها دارد آشنا شوید.

بهتر است در هفته‌های ۳۱ تا ۳۴ بارداری، یک جلسه ملاقات با پزشک خود داشته باشید. اگر هنوز این کار را انجام نداده‌اید، بهتر است در این هفته، وقتی را با پزشک خود تنظیم کنید. در این جلسه، پزشک مراقبت‌های معمول بارداری را انجام می‌دهد که یکی از آنها اندازه‌گیری وزن شماست. در صورت اضافه کردن وزن زیادی در مدت کوتاه، پزشک با درخواست آزمایش‌های بیشتر، احتمال دیابت بارداری را بررسی می‌کند. همچنین پزشک در این جلسه، فشار خون شما را اندازه‌گیری می‌کند و در صورت بالا بودن آن برای بررسی‌های بیشتر ممکن است آزمایش ادرار به شما بدهد.

خودمراقبتی طی هفتۀ سی و سوم

درصورتی‌که در دوران بارداری دچار واریس شده‌اید، ‌از نشستن و ایستادن به مدت طولانی پرهیز کنید، هر وقت که ‌می‌توانید پاهای خود را بالا قرار دهید و جوراب واریس بپوشید. همچنین می‌توانید با انجام ورزش‌های منظم با تأیید پزشکتان نظیر پیاده‌روی و شنا، به کاهش تورم و دردهای دوران بارداری خود کمک مؤثری کنید. درصورتی‌که با مشکل هموروئید یا خونریزی مقعد مواجه هستید، برای پیشگیری از یبوست، نوشیدن مایعات را افزایش دهید و غذاهای سرشار از فیبر مصرف کنید. برای برقراری رابطۀ جنسی در این مرحله از بارداری نیز تا زمانی که پزشکتان منعی برای آن نمی‌بیند، خطری وجود نخواهد داشت.

اگر دچار گرفتگی عضلات پا هستید، تمرینات کششی و ماساژ پاها می‌تواند باعث بهتر شدن این نوع گرفتگی‌ها شود. برای کاهش تکرر ادرار، مصرف کافئین را کاهش دهید و سعی کنید هنگام ادرار کردن به سمت جلو خم شوید تا مثانۀ شما کاملاً خالی شود. برای جلوگیری از تورم پا، از ایستادن‌های طولانی پرهیز کنید و پس از اجازۀ پزشک، در طول روز کمی ورزش وپیاده‌روی کنید. همچنین برای پیشگیری از کمردرد نیز می‌توانید تمرینات تقویت عضلات کمر را امتحان کنید.

برای برطرف کردن سوزش معده، سعی کنید از هر گونه مواد غذایی محرک مانند غذاهای ادویه‌دار و نوشابۀ گازدار اجتناب کنید و به جای آن شیر بنوشید. برای بهبود تنگی نفس نیز بهتر است کارهای روزانه را کمی آهسته‌تر انجام دهید و به خاطر داشته باشید که هنگام فعالیت، فشار بیش از حد به خود وارد نکنید. همین‌طور برای داشتن خواب راحت، می‌توانیدروش‌های بهبود و رفع اختلالات خواب مثل یک برنامۀ روتین برای زمان خواب، خوردن غذاهای سالم، پرهیز از مصرف بیش از حد مایعات در شب، حرکات و تمرینات ورزشی را امتحان کنید و با روش‌های تمدد اعصاب قبل از خواب مثل یوگا به رفع فشارهای روحی و جسمی خود بهبود بخشید.

علائم نیازمند مراجعه به پزشک در هفتۀ سی و سوم

در صورت داشتن علائمی مانند انقباضات رحم که به طور منظم باشد و شدت آنها به مرور افزایش پیدا ‌کند، یا خروج مایع شفاف از واژن، احتمال زایمان زودرس وجود دارد و نیاز است برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید. سایر علائم زایمان زودرس که لازم است در صورت مشاهدۀ آنها به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید شامل موارد زیر است:

 • انقباضات رحمی
 • لکه‌بینی یا خونریزی واژینال
 • فشار غیرمعمولی در لگن یا کمردرد
 • دردهای کرامپی شبیه قاعدگی
 • بیشتر یا رقیق‌تر شدن حجم ترشحات واژن
 • تغییر رنگ در ترشحات واژن؛ مایل به صورتی یا قهوه‌ای روشن

همین‌طور لازم است در این هفته مانند هفته‌های قبل، از علائمی مثل تورم ناگهانی دست‌ها یا صورت، تهوع، استفراغ و سردرد شدید به سادگی نگذرید. این علائم ممکن است نشانۀ عارضۀ پره‌اکلامپسی باشد. برای تشخیص این مشکل باید سریع‌تر به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید.

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "هفتۀ سی و سوم بارداری" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: هفتۀ سی و سوم بارداری در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب هفتۀ سی و سوم بارداری را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال هفتۀ سی و سوم بارداری در فیسبوک
ارسال هفتۀ سی و سوم بارداری در تویتر
ارسال هفتۀ سی و سوم بارداری در واتس آپ
ارسال هفتۀ سی و سوم بارداری در تلگرام
خبرخوان هفتۀ سی و سوم بارداری

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

0