مسجد نصیرالملک


مسجد نصیرالملک

در نزدیکی شاه چراغ، یکی از مشهورترین ساختمان‌های شیراز یعنی مسجد نصیرالملک که به «مسجد صورتی» نیز معروف است، قرار دارد. این مسجد که یکی از جاهای دیدنی شیراز محسوب می‌شود متعلق به دوره‌ی قاجار است و به‌خاطر فضای درونی لذت‌بخشِ رنگارنگش معروف است.

شیشه‌‌های رنگی، کاشی‌های ظریف رنگارنگ و فرش‌های ایرانی متعدد، فضایی مسحورکننده را با زیبایی‌های فراوان و هنرمندانه‌ خلق کرده‌اند که بی‌تردید غافلگیرتان می‌کند. به اینها ستون‌هایی با کنده‌کاری‌های ظریف را نیز اضافه کنید که از هر زاویه‌ نمایی چشم‌نواز خلق می‌کنند. بهترین زمان برای تماشای مسجد بین ساعت ۹ تا ۱۱ صبح است، زیرا سرسرا و فرش‌های ایرانی زیر پرتو آفتاب جلوه‌ای شگفت‌انگیز پیدا می‌کنند؛ جلوه‌ای سحر‌انگیز که شما را وادار به ثبت آن در دوربین‌تان می‌کند. این مسجد به‌لطف استفاده از تیرهای چوبی انعطاف‌پذیر در ساختار خود، زلزله‌های متعددی را پشت‌سر گذاشته است.

مسجد نصیرالملک

یکی از زیباترین جلوه‌های تلفیق تفکر اسلامی و فرهنگ ایرانی را می توان معماری مساجد با سبک ایرانی دانست. بناهایی که در عین داشتن فضای روحانی و عبودی اسلامی یک مسجد، زیبایی‌ها و ظرافت‌های هنر ایرانی را نیز در برابر چشمان بیننده قرار می دهد. یکی از بهترین نمونه‌های این بناهای زیبا را می توان مسجد نصیرالملک در جنوب خیابان لطفعلی‌خان زند و در نزدیکی شاه‌چراغ قرار گرفته، دانست. این بنا به دلیل استفاده از طراحی خاص معماری و شیشه‌های رنگی و نیز به دلیل استفاده از بیش از نیم‌کیلوگرم طلای سرخ در تزئینات کاشی‌کاری و رنگ آمیزی به مسجد صورتی نیز معروف است.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک
مسجد نصیرالملک

این مسجد زیبا، یک شاهکار تمام عیار معماری است که صحبت کردن درباره تمام ویژگی‌های آن از حوصله این مطلب خارج است، اما همین‌قدر بگوییم که مسجد صورتی ارزنده‌ترین بنای ایران از لحاظ کاشی‌کاری به شمار می رود. از دیدگاه ساختمان‌سازی نیز مسجد نصیرالملک که بیش از 2890 متر مساحت و 2216 متر مربع زیربنا دارد، از نظر سطح کیفیت اجرای کاشی‌کاری بنا و مقرنس‌های به‌کار رفته در ساختار آن یک اثر قابل ملاحظه به شمار می‌رود. البته شنیدن کی بود مانند دیدن؟ باید خودتان سری به این مسجد 90 ساله بزنید و از نزدیک جادوی طرح و رنگ را در شبستان شگفت‌انگیز آن ببینید.

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "مسجد نصیرالملک" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: مسجد نصیرالملک در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب مسجد نصیرالملک را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال مسجد نصیرالملک در فیسبوک
ارسال مسجد نصیرالملک در تویتر
ارسال مسجد نصیرالملک در واتس آپ
ارسال مسجد نصیرالملک در تلگرام
خبرخوان مسجد نصیرالملک

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

Comments are closed.


0