غول رودس


غول رودس

هرم بزرگ جیزه، باغ‌های معلق بابل، معبد آرتمیس، مجسمه‌ی زئوس، آرامگاه هالیکارناسوس، غول رودس یونان و فانوس اسکندریه، هفت مورد از برجسته‌ترین آثار هنری و شاهکارهای معماری یونان باستان هستند که با نام عجایب هفتگانه شناخته می‌شوند.

در این مطلب می خوانید ... پنهان

غول رودس

در یکی از بنادر تجاری و مهم دریای مدیترانه به نام رودس، مردم سه ایالت یالیسوس، کامیروس و لیندوس با هم متحد شدند و زمانی که آنتیگونی‌های مقدونیه شهر رودس را محاصره کردند و می‌خواستند وارد آن شوند، مردم متحد رودس با ایشان مقابله کرده و آنان را وادار به ترک محاصره نمودند.

آنچه از این اتحاد نصیب مردم این شهر شد، جنگ افزارهای پیشرفته وگران قیمت آنتیگونی‌ها بود که با فروش آن به افتخار اتحاد خود غول هلیوس را ساختند. این غول که نماد خورشید بود، در یک دست خود مشعلی آتشین و در دست دیگرش یک کمانی داشت. برای اهالی شهر رودس، غول هلیوس فقط یک مجسمه نبود بلکه نشان پیروزی، یکدلی و قدرت مردم این شهر به حساب می‌آمد.

رودس شهری پیشرفته در مراودات تجاری خود با مصر بود و در ورودی آن مجسمه‌ی رودس قرار داشت. با اینکه این غول عظیم الجثه دوام زیادی نداشت و تنها ۵۶ سال بر پاهای خود استوار بود، اما در بسیاری از نوشته‌های تاریخی مثل هرودوت، جزء عجایب هفتگانه جهان نام برده شده است. این بنای باشکوه با ۳۳ متر ارتفاع، از جنس برنز بود و بر پایه‌هایی مرمرین قرار داشت.

رودیان برای ساخت آن ابتدا مجسمه را تا مچ پاهایش بالا آوردند و بعد با تپه‌هایی خاکی که در کنار آن قرار داشت به مرور قطعات آن را بر روی پاها استوار کردند؛ این بنا تا ۱۲ سال استوار بود. اما سرانجام حاصل تلاش رودیان، بر اثر زلزله‌ای مهیب که در سال ۲۲۶ پیش از میلاد رخ داد، از زانو شکسته شد. هر بخش از بدنه عظیم آن در جای جای بندرگاه ریخت و حتی همین قطعات شکسته بازید کنندگان زیادی داشت.

برای درک بزرگی این مجسمه، می‌توان گفت که اگر یک انسان بالغ دو دست خود را که دور شصت او حلقه می‌کرد، به سختی بهم می‌رسید! باقی مانده این تندیس با شکوه ۸۰۰ سال بر خاک افتاده بود؛ تا اینکه در سال ۶۵۴ پس از میلاد، عرب‌های مسلمان به فرمانروایی معاویه پسر ابوسفیان به رودس حمله کردند و قطعات غول رودس را به بازرگانی در سوریه فروختند. گفته شده که برای حمل بقایای آن به سوریه، ۹۰۰ شتر به کار گرفته شد.

غول رودس
غول رودس

در تصویر، تندیس باشکوهی از هلیوس (خدای خورشید یونانی) را مشاهده می‌کنید که روزگاری ۳۱٫۷ متر ارتفاع داشت و در بندر ماندراکی در رودس، روی پایه‌ای از سنگ مرمر به ارتفاع ۱۵ متر ساخته شده بود. نکته‌ی جالب توجه این مجسمه آن بود که کشتی‌ها از بین پاهای آن عبور می‌کردند. تندیس باشکوه هلیوس، نماد آزادی از یک دوره طولانی محاصره‌ی بندر ماندراکی در رودس بود و از بقایای ذوب‌شده ابزارهای جنگی قبرس تازه شکست‌خورده ساخته شده بود.

ساخت‌وساز غول رودس که نمادی از وحدت بود، از سال ۳۰۴ قبل از میلاد آغاز شد و دوازده سال به طول انجامید. ارتفاع غول رودس را ۳۳ متر برآورد کرده‌اند. باید توجه داشت که تندیس روی پایه‌ای مرمرین به ارتفاع ۱۵ متر ساخته شده بود که به راستی آن را به یک غول عظیم‌الجثه تبدیل کرده بود.

زمانی شگفتی این مجسمه را بیشتر احساس می‌کنید که بدانید پاهای غول کاملا از هم باز بوده است.

متاسفانه این مجسمه با وجود ابعاد عظیمش تنوانست در مقابل زلزله‌ی قدرتمندی که ۵۶ سال بعد اتفاق افتاد، مقاومت کند و سقوط کرد. این مجسمه تقریبا هزار سال به همان حالت ماند تا اینکه پس از حمله اعراب، توسط خلیفه‌ی مسلمان، معاویه، به قطعات کوچک تقسیم شد و پس از ذوب شدن به فروش رسید.

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "غول رودس" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: غول رودس در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب غول رودس را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال غول رودس در فیسبوک
ارسال غول رودس در تویتر
ارسال غول رودس در واتس آپ
ارسال غول رودس در تلگرام
خبرخوان غول رودس

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

0