ماجرای تغییر نام ترکیه چیست و چرا اردوغان می‌خواهد نام رسمی کشور را تغییر دهد؟


ماجرای تغییر نام ترکیه چیست و چرا اردوغان می‌خواهد نام رسمی کشور را تغییر دهد؟

دولت ترکیه قصد دارد نام رسمی این کشور را تغییر دهید و اکنون اداره ارتباطات نهاد ریاست جمهوری، کارزار تغییر نام ترکیه را آغاز کرده است و بر اساس این اقدام، نام کشور ترکیه از Turkey به Turkiye تغییر خواهد کرد.

به همین دلیل ویدیوهایی تبلیغاتی در این زمینه در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

تغییر نام ترکیه

دلیل تغییر نام ترکیه، برازنده نبوده معادل انگلیسی نام کشور ترکیه اعلام شده است!

Turkey به انگلیسی معادل بوقلمون یا کباب بوقلمون است و معنای انسانی‌های احمق و نادان و شکست خورده نیز می‌دهد.

به همین دلیل دولت ترکیه تصمیم گرفته است که نام رسمی کشور ترکیه را در مجامع بین المللی به تورکیه تغییر دهد.

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه از کارزار تغییر نام ترکیه استقبال کرده و مدعی شده که اسم تورکیه بیشتز انعکاس دهنده فرهنگ، تمدن و ارزش‌های کشور ترکیه است.

فخرالدین آلتون، رییس اداره ارتباطات نهاد رییس جمهوری ترکیه مدعی شده که این کمپین گام مهمی در راستای ایجاد وحدت گفتگو و تثبیت برند ترکیه در عرصه جهانی است. وی افزوده است که برای تقویت برند Turkiye، دفتر برند Turkiye را ایجاد کرده و دولت این کشور نیز پشتیبان این برند و تقویت وجهه و ارزش آن خواد بود.

اردوغان ماه گذشته خواستار تغییر نام رسمی ترکیه شده و دستور داده بود که تمام کالاهای تولید شده در داخل این کشور باید عبارت Made in Türkiye را روی خود داشته باشند، در حالی که بسیاری این تغییر را از سال ۲۰۰۰ و دستور شورای صادر کنندگان ترکیه مبنی بر استفاده از عنوان Türkiye به جای Turkey انجام می‌دادند.

رسانه‌های داخلی ترکیه اعلام کرده‌اند که این تغییر نام ترکیه در تمامی ارتباطات رسمی به کار گرفته شده و در تمام وبسایت‌های رسمی دولت نیز اعمال خواهد شد تا نام این کشور از پرنده‌ای که در عید شکرگزاری زینت بخش میز بسیاری از آمریکایی هاست قاصله بگیرد.

البته ترک‌ها از دیرباز کشور خود را تورکیه می‌نامیدند که تنها یک حرف «ِ» اضافی در انتهای خود داشت که آن را از واژه Turkey متفاوت می‌ساخت.

در حالی که بسیاری از سیاستمداران ترک از راه اندازی کارزار تغییر نام ترکیه استقبال کرده اند، برخی دیگر آن را به سخره گرفته و آن را تلاشی سمبلیک و ناکارآمد توسط اردوغان برای پرت کردن حواس‌ها از مشکلات اقتصادی و سیاسی اخیر و آماده‌سازی شرایط برای انتخابات سال ۲۰۲۳ می‌دانند.

تغییر نام ترکیه
تغییر نام ترکیه

واکنش به کارزار تغییر نام ترکیه

آتا بنلی که از شخصیت‌های مشهور رسانه‌های اجتماعی در ترکیه است، در واکنش به کارزار تغییر نام ترکیه با لحنی طنز و تمسخرآمیز گفته است:

«این حرکت بار دیگر ارزش لیر را به کمتر از ۱۵ لیر به ازای هر دلار خواهد رساند».

ارزش لیر در ماه‌های اخیر به شکل بی‌سابقه‌ای کاهش یافته و اکنون هر دلار حدود ۱۴ لیر معامله می‌شود که تاکنون بی‌سابقه بوده است.

تغییر نام سایر کشورها

ترکیه تنها کشوری نیست که قصد دارد نام رسمی خود را تغیر دهد زیرا در سال ۲۰۱۸ بود که کشور سوازیلند نام رسمی خود را به اسواتینی تغییر داد که به معنای «مکانی برای سوازی ها» است.

در سال ۲۰۲۰ نیست کشور هلند تصمیم گرفت دیگر از اسم Holland صرفنظر کرده و به نام Netherlands شناخته شود در حالی که اسم هلند بیشتر استفاده می‌شود.

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "ماجرای تغییر نام ترکیه چیست و چرا اردوغان می‌خواهد نام رسمی کشور را تغییر دهد؟" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: ماجرای تغییر نام ترکیه چیست و چرا اردوغان می‌خواهد نام رسمی کشور را تغییر دهد؟ در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب ماجرای تغییر نام ترکیه چیست و چرا اردوغان می‌خواهد نام رسمی کشور را تغییر دهد؟ را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال ماجرای تغییر نام ترکیه چیست و چرا اردوغان می‌خواهد نام رسمی کشور را تغییر دهد؟ در فیسبوک
ارسال ماجرای تغییر نام ترکیه چیست و چرا اردوغان می‌خواهد نام رسمی کشور را تغییر دهد؟ در تویتر
ارسال ماجرای تغییر نام ترکیه چیست و چرا اردوغان می‌خواهد نام رسمی کشور را تغییر دهد؟ در واتس آپ
ارسال ماجرای تغییر نام ترکیه چیست و چرا اردوغان می‌خواهد نام رسمی کشور را تغییر دهد؟ در تلگرام
خبرخوان ماجرای تغییر نام ترکیه چیست و چرا اردوغان می‌خواهد نام رسمی کشور را تغییر دهد؟

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

0