تاج محل از عجایب هفتگانه


تاج محل از عجایب هفتگانه

تاج محل آرامگاه باشکوهی است که در میانه‌ی سال‌های ۱۶۳۲ و ۱۶۴۸ میلادی به دستور جهان شاه، امپراطور هند برای یادبود همسر او ساخته شد.

در این مطلب می خوانید ... پنهان

تاج محل از عجایب هفتگانه

این بنای سفید مرمرین عالی‌ترین نمونه‌ی هنر اسلامی در هند به شمار می‌رود و سبکهای معماری مختلفی در آن بکار رفته است. به علاوه، تاج محل با باغ‌ها و حوض‌های زیبایی احاطه شده است.

تاج محل از عجایب هفتگانه
تاج محل از عجایب هفتگانه

معمار زبردست ایرانی برای محافظت از این سازه در مقابل زمین لرزه‌های احتمالی چهار مناره در اطراف آن در نظر گرفت. برای تزیینات آن از سنگ‌های قیمتی متعلق به مکان‌های مختلف سراسر دنیا استفاده شد تا آن را به بنایی خیره کننده تبدیل کند. سنگ‌های آبی از تبت، زمردهای سریلانکا و بلورهای چین فقط بخشی از سنگ‌های با ارزش تاج محل است.

با اینکه بسیاری از بازدید کنندگان داستان عاشقانه تاج محل را تحسین می‌کنند اما نمونه سنگ و مصالحی که در آن به کار رفته است مربوط به صد سال پیش از شروع ساخت آن است؛ این نشان می‌دهد پادشاه این مکان را فقط بازسازی کرده تا مقبره‌ای برای همسرش باشد.

اما این موضوع چیزی از جذابیت و ارزش‌های تاج محل کم نمی‌کند و هرساله بازدید کنندگان زیادی را با صرف هزینه‌های بسیار به هند می‌کشاند.

بنایی با شکوه که در نزدیکی شهر آگرا و در جنوب دهلی نو پایتخت هند وجود دارد. در سال ۱۶۳۲ همسر ایرانیِ پنجمین امپراطور گورکانی، ارجمند بانو ملقب به ممتاز محل، در سفری جنگی به هنگام وضع حمل چهاردمین فرزندش، گوهر آرا بیگم فوت کرد.

شاه جهان، همسر ارجمند بانو تصمیم گرفت برای یادبود او بنای باشکوه بسازد. برای این منظور، ۲۰ هزار هنرمند را به رهبری معمار ایرانی، استاد احمد لاهوری به کار گرفت.

تاج محل تلفیقی از اصول معماری گورکانی و معماری ایرانی است. این بنا جزء میراث سازمان یونسکو می‌باشد. در سال ۲۰۰۷ نیز با نظرسنجی در لیست عجایب هفتگانه جهان قرار گرفت.

بنای مرمری تاج محل که بر روی یک پایه قرار گرفته، دارای سازه‌ای متقارن با یک ایوان است. نکته جالب در این اثر شگفت انگیز، تغییر رنگ آن در طی ساعات شبانه روز است. بازتاب آسمان، صبح‌ها تاج محل را به رنگ صورتی، در طول روز به همان رنگ سفید مرمری و در شب آن را به رنگ طلایی و درخشان در می‌آورد.

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "تاج محل از عجایب هفتگانه" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: تاج محل از عجایب هفتگانه در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب تاج محل از عجایب هفتگانه را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال تاج محل از عجایب هفتگانه در فیسبوک
ارسال تاج محل از عجایب هفتگانه در تویتر
ارسال تاج محل از عجایب هفتگانه در واتس آپ
ارسال تاج محل از عجایب هفتگانه در تلگرام
خبرخوان تاج محل از عجایب هفتگانه

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

0