باغ‌های معلق بابل


باغ‌های معلق بابل

حدود ۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، در تمدن بابل پادشاهی عاشق به نام بخت النصر زندگی می‌کرد. این پادشاه با دختری به نام آمیتیس از سرزمین ماد واقع در شمال غربی سرزمین پهناور ایران زمین ازدواج کرد.

آمیتیس با این هدف به ازدواج با بخت‌النصر رضایت داد تا صلح و دوستی را بین دو امپراطوری برقرار سازد. سرزمین ماد پر از باغ‌های زیبا و درختان سر به فلک کشیده سر سبز بود و بابل که حدودا در فاصله ۸۰ کیلومتری از بغداد امروزی واقع شده بود، سرزمینی خشک و کویری به حساب می‌آمد.

آمیتیس، در این آب و هوای خشک بیمار می‌شود و پادشاه تصمیم می‌گیرد در کنار نهر فرات، برای بهبود حال همسرش باغ‌هایی زیبا بسازد. این باغ‌های زیبا که بر فراز ستون‌هایی توخالی و مرمری به ارتفاع ۷۵ متر و به صورت مطبق ساخته شده است، به شکل باغ‌های معلق به نظر می‌رسد.

آن چه در خصوص این باغ‌ها عجیب به نظر می‌رسد آن است که در متون بابل هیچ سخنی از وجود آن‌ها به میان نیامده است.

با این حال آن چه از نوشته‌های مورخین بر می‌آید دلیلی بر وجود باغ‌های معلق بابل است؛ با این وجود، هنوز دلایل کافی به نظر نمی‌رسند و وجود باغ‌های معلق بابل که هم اکنون از آن هیچ اثری باقی نیست، بیشتر به یک افسانه شباهت دارد.

باغ‌های معلق بابل
باغ‌های معلق بابل

حقایق و نکات جالب در رابطه با باغ‌های معلق بابل

این باغ‌ها در صورت وجود به سیستم آبیاری بسیار پیشرفته‌ای نیاز داشته‌اند که این سیستم با توجه به تکنولوژی‌های موجود در آن زمان، بسیار منحصر به فرد و شگفت‌انگیز بوده و در واقع یکی از دلایل اصلی قرار گیری این باغ‌ها در میان عجایب هفتگانه جهان باستان محسوب می‌شود.

باغ‌های معلق بابل تنها مورد از عجایب هفتگانه جهان باستان می‌باشد که هنوز اطلاعات دقیقی در رابطه با وجود و یاعدم وجود آن در دست نیست.

امروزه مهندسان معماری از شکل کلی باغ‌های معلق ایده گرفته و فضاهای سبزی بر روی بام و یا دیوار‌های ساختمان‌ها طراحی می‌کنند که این فضا‌های سبز با عنوان روف گاردن و یا ورتیکال گاردن شناخته می‌شوند.

همانطور که فرضیه‌های بسیاری در رابطه با وجود، عدم وجود و یا محل قرار گیری باغ‌های معلق بابل وجود دارد، فرضیه‌هایی نیز در رابطه علل نابودی این مجموعه مطرح می‌باشد، برخی معتقد‌اند که این باغ‌ها در اثر جنگ از بین رفته‌اند در حالی که عده‌ای تصور می‌کنند علت از بین رفتن این باغ‌ها زلزله بوده است.

خوب است بدانید که در صورت وجود باغ‌های بابل، برای آبیاری تمامی گیاهان موجود در آن روزانه بیش از ۸۲۰۰ گالن آب مصرف می‌شد.

واژه معلق بیشتر به خاطر ترجمه‌ی نادرست واژه تراس به این باغ‌ها اطلاق شده است، اما بعضی معتقدند که شکل و شمایل ستون‌های سبزپوش بابل که بر رویشان درختانی سر سبز قرار داشت، واژه معلق را به این باغ‌ها نسبت داده است.

باغ‌های معلق بابل تنها اثر در میان عجایب هفتگانه جهان می‌باشد که در میان هنوز هم اطلاعات دقیقی از وجود و یاعدم وجود آن‌ها در دست نیست و برخی از مورخان معتقداند که این باغ‌ها تنها رویایی دست نیافتنی و بسیار زیبا برای مردم جهان باستان بوده‌اند و برخی نیز اعتقاد دارند که این مجموعه بسیار زیبا در بین سال‌های ۷۰۴ الی ۶۸۱ پیش از میلاد مسیح، به دستور بخت النصر دوم ساخته شده است.

به گفته داستان‌ها و افسانه‌های جهان باستان یکی از همسران بخت النصر دوم شاهزاده‌ای از سرزمین ماد بود که پس از ازدواج با بخت النصر و نقل مکان به شهر بابل که در کشور عراق کنونی قرار داشته است، به سبب عادت نداشتن به آب و هوای خشک دچار بیماری شده و بخت النصر برای بهبود بیماری وی فرمان ساخت باغ‌های معلق بابل را صادر کرد، همچنین گفته می‌شود که این باغ‌ها بر روی طبقات مختلف قصری باشکوه قرار داشته و در صورت وجود یکی از شاهکار‌های مهندسی زمان خود به شمار می‌آمد.

باغ‌های معلق بابل

خوب است بدانید که در این میان برخی از مورخان نیز اظهار داشته‌اند که باغ‌های معلق بابل در شهر نینوا و به دستور سناخریب ساخته شده است، شاید علت شکل گیری چنین عقیدای این باشد که در کتیبه‌های تاریخی گزارشات تمامی کار‌های بخت النصر وجود دارد و تقریبا در هیچ یک از آن‌ها اشاره‌ای به ساخت مجموعه‌ای عظیم تحت عنوان باغ‌های معلق نشده است.

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "باغ‌های معلق بابل" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: باغ‌های معلق بابل در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب باغ‌های معلق بابل را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال باغ‌های معلق بابل در فیسبوک
ارسال باغ‌های معلق بابل در تویتر
ارسال باغ‌های معلق بابل در واتس آپ
ارسال باغ‌های معلق بابل در تلگرام
خبرخوان باغ‌های معلق بابل

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

Comments are closed.


0