سریال تلویزیونی انیمیشنی باب اسفنجی شلوارمکعبی


سریال تلویزیونی انیمیشنی باب اسفنجی شلوارمکعبی

باب اسفنجی شلوارمکعبی (به انگلیسی: SpongeBob SquarePants) یک سریال تلویزیونی انیمیشنی آمریکایی محصول شبکه نیکلودین است که پخش آن از سال ۱۹۹۹ شروع شده و تاکنون ادامه دارد. باب اسفنجی دارای طرفداران زیادی است به خاطر استقبال بسیار خوبی که از این کارتون شد، دست‌اندرکاران این مجموعه به فکر تهیه فیلم‌هایی از این شخصیت محبوب کارتونی شدند و اولین فیلم را در سال ۲۰۰۴ روانه بازار کردن که با استقبال خیلی خوبی روبرو شد و اکنون قسمت‌های فصل ۱۲ در حال پخش است و به زودی فصل ۱۳ آن هم در آینده پخش خواهد شد.

ماجراهای هر قسمت مستقل از سایر قسمت‌ها بوده و در رساندن مفهوم خود از انواع امکانات دیداری از قبیل نماهای نزدیک اشیا و احساسات چهره، استفاده از تصاویر واقعی، امکانات صوتی مانند بهره‌وری از تکه‌های موسیقایی و عمدتاً گفتارهای طولانی استفاده می‌کند. این انیمیشن در مجموع نامزد ۴۶ جایزه و برنده ۵۰ جوایز از جشنواره‌های گوناگون انیمیشن در سراسر دنیا شده‌است و یکی از موفق‌ترین و محبوبترین کارتون‌های تاریخ شرکت نیکلودئون می‌باشد. در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ استیون هیلنبرگ خالق کارتون باب اسفنجی بر اثر بیماری ALS درگذشت. شرکت نیکلودئون بعد از اعلام خبر درگذشت استیون هیلنبرگ اعلام کرد که همچنان مجموعه باب اسفنجی را ادامه خواهد داد.نویسندگان این مجموعه شامل:تام کنی، مستر لارنس، راجرت آلبرت بومپاس، پل تیبیت، وینسنت والر، درک دریمن، جی لندر در حال ساخت این انیمیشن هستند.یکی از جدیدترین انیمیشن کمپانی نیکلودین فیلم باب اسفنجی : اسفنج در حال فرار مربوط به گمشدن گری می‌باشد.

 

تغییر نام به باب اسفنجی

ابتدا قرار بود اسم این شخصیت پسر اسفنجی باشد اما بعد از صداگذاری کمیته حقوق نیکلودئون گفت که این اسم قبلاً در مجموعه‌های دیگری مورد استفاده قرار گرفته و استیون هیلنبرگ مجبور شد که اسم پسر اسفنجی را به نام باب‌اسفنجی تغییر دهد.

شخصیت‌های باب اسفنجی

شخصیت اصلی کارتون باب اسفنجی است که در یک رستوران آشپز است و به کار نسبتاً ساده و یکنواخت خود بسیار علاقه‌مند است و به گل لاله حساسیت دارد.

شخصیت باب اسفنجی با رفتارهای بدور از هرگونه آلایش کودکان کاملاً مطابقت دارد، او بسیار شاد و پر انرژی است. باب اسفنجی در محیط کار و زندگی خود با یک اختاپوس که شخصیتی خودخواه و هنرمند دارد و البته زندگی و طرز فکر او بسیار عقلانی تر از سایر افراد این سریال است و یک ستاره دریایی به نام پاتریک که صمیمی‌ترین دوست وی می‌باشد همراه است. پاتریک از هوش چندانی برخوردار نیست ولی گاهی اوقات جملاتی فراتر از عقلش می‌گوید. تفریحات مورد علاقهٔ باب اسفنجی شکار عروس دریایی و حباب بازی است. او در یک آناناس به همراه گری حلزونش زندگی می‌کند.

پاتریک نزدیک‌ترین دوست باب اسفنجی است. او معمولاً موجودی کم‌خرد به تصویر کشیده می‌شود اما گاهی جملاتی فراتر از انتظار در دیالوگ‌هایش بیان می‌کند. او شغل خاصی ندارد و زیر یک سنگ زندگی می‌کند. از تفریحات مورد علاقهٔ پاتریک می‌توان به شکار عروس دریایی اشاره کرد. او و باب اسفنجی دارای قدرت تخیل بالا هستند و گاهی، برای اینکه در جعبه ای بنشینند و به تخیل بپردازند، چیزهایی مثل تلویزیون می‌خرند تا در جعبه اش بازی کنند.

اختاپوس شخصیتی بدخلق، بی‌حوصله، خشمگین خودخواه و خودبرتربین دارد. او صندوق‌دار رستوران خرچنگ است و هیچ علاقه‌ای به کارش ندارد و معمولاً در شیفت کاری خود در حین اینکه سفارشی ندارد می‌خوابد. اختاپوس در زمان فراغت معمولاً نقاشی می‌کشد و کلارینت (یک نوع ساز دهنی) می‌زند با این حال او بسیار بد شانس است و همیشه پاتریک و باب‌اسفنجی باعث آزار او می‌شوند. او در همسایگی باب و پاتریک است و خانه او شبیه چهرهٔ خودش ولی با رنگ سرمه ای است. اختاپوس، شخصیتی با استعداد است که میل به خوش‌اخلاقی با خلاقیتش ندارد.

صاحب رستوران خرچنگ، یک خرچنگ دریایی به نام آقای خرچنگ است که فردی خسیس، پول‌دوست و مال‌اندوز است.

پرل دختر خوانده آقای خرچنگ است و آقای خرچنگ به او هیچ وقت توجه کامل نمی کند. او یک وال است و به کیف کفش و وسایل دخترانه علاقه ی زیادی دارد.

سندی سنجابی ماده ای دانشمند است که اهل تگزاس است و با استفاده از محفظه هوا در زیر آب زندگی کرده و در حال انجام تحقیقات خود است. او به ورزش، مخصوصاً ورزش‌های رزمی همچون کاراته مسلط است. او بسیار مغرور است و کسی را از خودش برتر نمی‌داند. او به گاوبازی علاقه زیادی دارد؛ و خیلی هم باهوش است.

پلانکتون یک موجود تک سلولی است می‌خواهد فرمول همبرگرهای آقای خرچنگ را بدزدد و همیشه نقشه‌هایی می‌کشد که شکست می‌خورد. او با یک همسر کامپیوتری به نام کارین که خودش آن را ساخته زندگی می‌کند. او یک رستوران بدون مشتری دارد که به شکل یک سطل زباله است. پلانکتون، در قسمت سوم باب اسفنجی (قسمتی که نامش «پلانکتون» بود) برای اولین مرتبه ایفای نقش می‌کند.

لَری خرچنگه هم یک شخصیت با نقش کم در پویانمایی باب اسفنجی است که شخصیتی با تیپ ورزشکاری دارد. لری خرچنگه، اکثر اوقات، با میل یا وزنه ورزش می‌کند.

کارین، یک کامپیوتر هوشمند است، که در رستوران پلانکتون کار می‌کند. او تمام لحظات را در حافظه خود دارد.

یکی دیگر از شخصیت‌های باب اسفنجی گَری، حلزون باب اسفنجی است که حیوان خانگی او به‌شمار می‌رود و باب اسفنجی قادر به حرف زدن با او است. او گاهی با باب اسفنجی به قدم زدن می‌رود. در قسمت (رفیقی برای گری) گری نقش اول قسمت است. در این قسمت باب، حیوان خانگی دیگری نیز می‌گیرد تا دوست گری شود. اما گری با حیوان جدید دعوا می‌کند و در نهایت حیوان جدید، از داستان حذف می‌شود. گری، در قسمت اول باب اسفنجی، به همراه خود باب، اولین شخصیتهایی هستند که ایفای نقش می‌کنند.

خانم پاف یا خانم پفی، معلم مدرسه قایقرانی است. خانم پفی در چهارم به داستان افزوده می‌شود. خانم پفی، وقتی مورد فشار روانی قرار گیرد یا با شدت به جایی برخورد کند، پف می‌کند.

مرد دریا و پسر صدفی دو ابرقهرمان پیر و فرسوده و گاهی ابله کارتونی تلویزیونی که محبوب باب اسفنجی و پاتریک هستند. مرمید من، گاهی با چشم باز می‌خوابد. قایق (خودرو) مرمیدمن و پسر صدفی نامرئی است. پسر صدفی، پسربچه ای پیر است که نمی‌تواند یک همبرگر بزرگسال را کامل بخورد. او دوست دارد که او را «مرد صدفی» صدا کنند. همچنین آنها دارای غاری مخفی هستند. بهترین طرفدار این گروه ابرقهرمانی، باب اسفنجی و پاتریک هستند.

مَن رِی، دشمن مرمیدمن و پسر صدفی است که تا مدتی در زندان یخ، زندانی بود اما در نهایت، توسط باب و پاتریک، از زندان درآمد و خوبی را یادگرفت. از دیگر دشمنان آنان حباب کثیف هست. یکی دیگر از نقش‌های جالب این سریال پرنده دریا یل همان داچمن پرنده است او یک شبح است که در یک کشتی سبز رنگ زندگی می‌کند و کار او ترساندن مردم است.

نپتون شاه نیز از دیگر شخصیت‌های باب اسفنجی است که به ندرت در بعضی از قسمت‌ها می‌آید. دارای یک نیزه سه شاخ طلایی است و قدرت کنترل بیشتر اعمال دریا را دارد.

پیرمرد جنکینز پیرمردی بسیار پیر است که از زمان کودکی آقای خرچنگ مشغول به کار است. او گاهی در حین پاک کردن ماشینش و گاهی در حال حال کار در مزرعه اش دیده می‌شود. او که از قدیمی‌ترین افراد بیکینی باتم است، از اکثر اتفاقات این شهر هر خبر دارد و گاهی، باب اسفنجی و پاتریک یا اهالی دیگر شهر برای گرفتن اطلاعات واقعه‌های قدیمی شهر به پیش جنکینز می‌روند. در فصل‌های جدید این سریال، پیرمرد جنکینز دچار آلزایمر است و گاهی کلماتش یادش می‌رود. این شخصیت در تعداد کمی از قسمت‌های این مجموعه حضور دارد.

اسکورپیون فنسیزن نیز رقیب اختاپوس در دوران دانشگاه است که پس از آن در رشته موسیقی بسیار موفق می‌شود و از فقیدترین موسیقی دانان بیکینی باتم به‌شمار می‌آید. اختاپوس و فنسیزن معمولاً رابطهٔ خوبی باهم ندارند. این شخصیت از کمرنگ‌ترین شخصیت‌های این مجموعه است.

باب‌اسفنجی
باب‌اسفنجی

فیلم‌های باب‌ اسفنجی

۱-فیلم باب‌اسفنجی شلوارمکعبی (۲۰۰۴)

اولین فیلم سینمایی باب اسفنجی که در ۱۴ نوامبر سال ۲۰۰۴ اکران شد و ۱۴۰ میلیون دلار در سراسر دنیا فروش کرد. داستان این فیلم دربارهٔ دزده شدن تاج شاه نپتون و بردن به شهر ممنوعه توسط پلانکتون و پس دادن آن به شاه نپتون توسط باب اسفنجی پاتریک است.

باب اسفنجی و جشن ۱۱۷ مین سال افتتاح رستوران آقای خرچنگ (۲۰۰۹) یک مینی فیلم ۵۵ دقیقه ای است که ماجرهای مختلفی را در این مراسم بیان می‌کند که در واقعه به مناسب ۱۰ مین سالگرد ساخت فیلم باب اسفنجی ساخته شده.

۲-فیلم باب‌اسفنجی: اسفنج بیرون از آب (۲۰۱۵)

در سال ۲۰۱۱ اعلام شد که دومین فیلم باب اسفنجی در حال ساخت است و سرانجام دومین فیلم سینمایی باب اسفنجی در فوریه ۲۰۱۵ منتشر شد و ۳۲۵ میلیون دلار در سراسر دنیا فروش کرد. داستان این فیلم دربارهٔ مخفی شدن ناگهانی فرمول همبرگر توسط ریش برگر و مجبور شدن شخصیت‌ها به رفتن به ساحل و خشکی است.

جشن تولد بزرگ باب‌اسفنجی (۲۰۱۹)

یک مینی فیلم دیگر ۴۵ دقیقه ای که دربارهٔ تولد باب اسفنجی و رفتن باب اسفنجی با آکواریومی به خشکی است که در همین حال اهالی شهر بیکینی باتم در حال سوپرایز کردن با اسفنجی اند؛ که به مناسب ۲۰ مین سالگرد ساخت فیلم باب اسفنجی ساخته شده.

۳-فیلم باب‌اسفنجی: اسفنج در حال فرار (۲۰۲۱)

چند ماه بعد از پایان فیلم سینمایی دوم باب اسفنجی اعلام شد که سومین فیلم باب اسفنجی در حال ساخت است و قرار است سومین فیلم سینمایی باب اسفنجی با نام باب اسفنجی: اسفنج در حال فرار در اوایل سال ۲۰۲۱ منتشر شود. داستان این فیلم دربارهٔ دزدیده شدن گری توسط پوزایدون است که باب‌اسفنجی و پاتریک برای پیدا کردن گری به یک مأموریت در شهر گمشده آتلانتیس می‌روند. این فیلم همچنین برای اولین بار منشأ دیدار باب‌اسفنجی با گری را فاش می‌کند.

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "سریال تلویزیونی انیمیشنی باب اسفنجی شلوارمکعبی" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: سریال تلویزیونی انیمیشنی باب اسفنجی شلوارمکعبی در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب سریال تلویزیونی انیمیشنی باب اسفنجی شلوارمکعبی را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال سریال تلویزیونی انیمیشنی باب اسفنجی شلوارمکعبی در فیسبوک
ارسال سریال تلویزیونی انیمیشنی باب اسفنجی شلوارمکعبی در تویتر
ارسال سریال تلویزیونی انیمیشنی باب اسفنجی شلوارمکعبی در واتس آپ
ارسال سریال تلویزیونی انیمیشنی باب اسفنجی شلوارمکعبی در تلگرام
خبرخوان سریال تلویزیونی انیمیشنی باب اسفنجی شلوارمکعبی

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


0