نکات مهم درباره اولین پریود؛ مخصوص نوجوانان و پدرومادرها


نکات مهم درباره اولین پریود؛ مخصوص نوجوانان و پدرومادرها

یکی از مهم‌ترین مراحل در زندگی همه دخترها، اولین دوره قاعدگی یا پریود آنهاست. به‌دلیل اهمیت زیاد این مرحله، هم برای دختر و هم برای والدین، در این مطلب می‌خواهیم نکاتی درمورد اولین پریود دخترها به شما دختران، مادران و حتی پدران ارائه کنیم. با محشر دات کام، همراه باشید.

نکات مهم درباره اولین پریود؛ مخصوص نوجوانان و پدرومادرها

آنچه در این مقاله خواهید خواند:
توضیحاتی درباره اولین پریود دخترها | آماده شدن برای اولین پریود | نحوه مراقبت از خود در اولین پریودی | چطور دخترتان را برای اولین پریودش آماده کنید؟ | برخی دختران به کمک بیشتری نیاز دارند
توضیحاتی کوتاه درباره اولین پریود دخترها

اولین پریود

همه دختران در دوران بلوغ‌شان تغییرات زیادی را از سر می‌گذرانند. یکی از این تغییرات، پریود یا دوره قاعدگی است که با چرخه قاعدگی متفاوت است.

چرخه قاعدگی چیست؟

با شروع بلوغ، مغز دختران به‌ تولید هورمون فرمان می‌دهد. برخی از این هورمون‌ها، طی چرخه‌ای، بدن دختر را هر ماه برای بارداری احتمالی آماده می‌کنند. هنگامی‌که سطح هورمون زنانه (استروژن و پروژسترون) بالا می‌رود، دیوارهٔ رحم با لایه‌ای از خون و بافت اضافی ضخیم‌تر می‌شود تا محیط آن برای ورود و کاشت تخمک آماده شود. در پی افزایش سطح هورمون‌ها، یکی از دو تخمدان، تخمک آزاد می‌کند. این عمل تخمک‌گذاری نام دارد. در این مرحله، تخمک به‌سوی یکی از دو لولهٔ رحمی (فالوپ) به‌سمت رحم سرازیر می‌شود. اگر اسپرم مرد تخمک را بارور نکرده باشد، بارداری اتفاق نمی‌افتد؛ بنابراین، سطح هورمون پایین می‌آید. این امر سبب می‌شود لایه اضافی روی دیوارهٔ رحم ریزش کند و از راه واژن از بدن خارج شود. به این چرخه، «چرخه قاعدگی» می‌گوییم.

پریود یا دوره قاعدگی چیست؟

در آخرین مرحله از چرخه قاعدگی، خون و بافت از دیوارهٔ رحم جدا و از طریق واژن خارج می‌شود. این مرحله را پریود یا «دوره قاعدگی» می‌نامند.

چه زمانی اولین پریود شروع می‌شود؟

بیشتر دخترها اولین بار در ۱۱ تا ۱۴ و نیم سالگی پریود می‌شوند، اما به‌طورکلی از ۹سالگی تا ۱۶سالگی طبیعی است. به‌ندرت، دخترانی هستند که در ۸ سالگی پریود را آغاز می‌کنند.

نشانه‌های شروع اولین پریود چیست؟

چند نشانه وجود دارد که نشان می‌دهد دختر درحال نزدیک‌شدن به اولین پریودش است. اغلب چند سال قبل از شروع اولین قاعدگی، پستان‌ها و موهای زائد بدن دختر رشد می‌کنند؛ اما معمولا از یک سال قبل، نوعی جهش چشمگیر در رشد اندام او و موهای زائد از جمله موهای زیربغل مشاهده می‌شود.

سخنی با شما دخترها: چگونه برای اولین پریودتان آماده باشید؟

احتمال دارد قبل از شروع اولین قاعدگی جسته‌وگریخته یک‌سری اطلاعات از دوستان، والدین یا معلمان‌تان به دست آورده باشید؛ اما بازهم وقتی برای اولین‌بار با آن روبه‌رو می‌شوید، احتمالا برایتان عجیب و متفاوت از تصورات‌تان خواهد بود. در ادامه این بخش، از نوع و میزان خون‌ریزی، نحوه مراقبت از خودتان در دوره قاعدگی و نکات مهم دیگر صحبت می‌کنیم.

نوع و میزان خون‌ریزی در پریود

بسیاری از دخترها اولین باری که پریود می‌شوند، میزان خون‌ریزی‌شان سبک است و ممکن است شبیه لکه‌بینی یا خروج مقدار کمی خون از واژن باشد. در دفعات بعد معمولا این شرایط تغییر خواهد کرد.

بیشترین مقدار خون و بافت در زمان پریود، در ۲ روز اول خارج می‌شود و بعد از آن کاهش می‌یابد. بااین‌حال، میزان خون‌ریزی در هر فرد متفاوت است. برخی دخترها تا ۷ روز خون‌ریزی خواهند داشت، اما اگر تا ۵ روز هم تمام شود، طبیعی است. معمولا جریان خون در روزهای آخر (پنجم تا هفتم) کاهش می‌یابد. خونی که از شما خارج می‌شود ممکن است گاهی قرمز، گاهی قهوه‌ای یا حتی سیاه باشد.

PMS یا سندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی به نشانه‌هایی گفته می‌شود که قبل از شروع پریود و در روزهای اول آن حس می‌کنید و کاملا طبیعی است. البته این‌طور نیست که این نشانه‌ها در همه دختران مشاهده شوند.

نوسانات خلقی، تحریک‌پذیری، نفخ، گرفتگی زیر شکم، کمردرد و حساس‌شدن سینه‌ها برخی از این نشانه‌ها هستند. ممکن است تا سال‌ها پس از اولین پریود اصلا چنین علائمی را نداشته باشید. برخی از نشانه‌های دیگر (که خفیف‌تر و غیرمتداول‌ترند) عبارت‌اند از: اسهال، تهوع، سردرد و سرگیجه.

این علائم معمولا شدید نیستند و پس از چند ساعت خودبه‌خود یا با مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم برطرف می‌شوند. اگر به آسپیرین حساسیت دارید یا به آسم شدید مبتلا هستید، درباره مصرف مسکن با پزشک صحبت کنید. قراردادن یک پد گرمایی روی شکم یا کمرتان می‌تواند در تسکین درد مؤثر باشد. استراحت، ورزش منظم و رژیم‌ غذایی سالم هم می‌توانند در رفع نشانه‌های قاعدگی مفید باشند.

تغییرات خلق‌وخو

با اولین پریود مسلما تغییراتی را در خلقیات و رفتارتان مشاهده خواهید کرد. ممکن است کمی حساس و زودرنج شوید و هر چیز کوچکی شما را عصبانی کند. حتی ممکن است احساس افسردگی کنید. نگران نباشید؛ کاملا طبیعی است و خودبه‌خود برطرف می‌شود.

اولین پریود
اولین پریود: نکات مهم درباره اولین پریود؛ مخصوص نوجوانان و پدرومادرها

نحوه مراقبت از خودتان در اولین پریود

اولین پریود شما کاملا غیرمنتظره رخ می‌دهد؛ بنابراین از قبل باید آماده باشید. ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که بیرون از منزل (مثلا مدرسه) هستید.

یک کیف یا ساک کوچک داشته باشید و در آن لباس‌زیر و یکی دو عدد نواربهداشتی قرار دهید. همیشه آن را در کیف مدرسه یا هر جای دیگری که می‌روید با خودتان همراه داشته باشید تا اگر اتفاق افتاد، نگران نشوید. اگر احیانا لباس‌زیرتان کثیف شد، آن را عوض کنید و در دستمال‌توالت یا کاغذ بپیچید و در سطل‌زباله توالت مدرسه (یا هر جای دیگر) قرار دهید.

وسایل بهداشتی دوران پریود

در دوران پریود باید از وسایل بهداشتی مانند نواربهداشتی، تامپون و فنجان قاعدگی استفاده کنید. در ادامه، نحوه استفاده از هریک را توضیح خواهیم داد.

نواربهداشتی

نواربهداشتی نوعی پد است که در داخل لباس‌زیر قرار داده می‌شود. باید چسب پشت آن را جدا کنید و در لباس‌زیر قرار دهید. دو بخش چسب‌دار کوچک هم در دو طرفش دارد که به آنها بال می‌گویند. این دو بخش را باید به لبه‌های لباس‌زیر بچسبانید تا نوار محکم در جایش ثابت بماند. از نوع نازک آن می‌توانید یکی دو روز قبل از شروع پریود یا در روزهای آخر (که جریان خون کم است) استفاده کنید.

بسته به‌ شدت خونریزی، احتمالا ۳ تا ۶ نوار بهداشتی در روز نیاز خواهید داشت. معمولا در دو روز و شب اول، به نوارهای بالدار ضخیم‌تر و بلندتری نیاز خواهید داشت.

نواربهداشتی را هر ۴ تا ۶ ساعت تعویض کنید؛ البته باز هم بستگی به‌ میزان خون‌ریزی‌تان دارد.

تامپون

تامپون در اندازه‌های مختلفی موجود است و بستگی به‌ حجم خون‌ریزی شما دارد. روی جعبه تامپون نوشته شده است که تا چه حد مایعات را جذب می‌کند. «سوپرتامپون» که ضخیم‌تر است برای خون‌ریزی شدید و نوع «اسلیم» آن برای خون‌ریزی کم مناسب است.

تامپون را باید هر ۴ تا ۸ ساعت تعویض کنید؛ زیرا اگر زیاد در بدن‌تان باقی بماند، ممکن است به سندرم شوک سمی (بیماری شدید ناشی از عفونت باکتریایی) مبتلا شوید.

کاپ قاعدگی

کاپ یا فنجان قاعدگی از لاستیک یا پلاستیک ساخته شده است و کاملا انعطاف‌پذیر است. پس از اینکه کاپ را طبق دستورالعمل در واژن قرار دادید، هر ۸ تا ۱۲ ساعت آن را بردارید و تخلیه کنید. بعضی از کاپ‌ها یک‌بارمصرف هستند. برخی دیگر قابل‌شست‌وشو هستند و می‌توانید پس از شستن، مجددا از آنها استفاده کنید.

[tds_note]نکته: معمولا استفاده از نواربهداشتی برای دختران مخصوصا در ماه‌های اول قاعدگی راحت‌تر است. البته در هر سنی می‌توانید از تامپون یا کاپ استفاده کنید، اما استفاده از آنها نیاز به تمرین دارد و کمی زمان می‌برد.[/tds_note]

چرخه پریود

اولین روز از نخستین پریود تا اولین روز از پریود بعدی را «چرخه پریود» می‌نامیم. این چرخه‌ها معمولا ۲۵ تا ۳۵روزه هستند. بااین‌حال، طبیعی است که تا چند سال اول، پریود نامنظمی داشته باشید.

چرخه‌های نامنظم ممکن است ۲۱ تا ۳۵روزه (یا حتی طولانی‌تر) باشند. چرخه پریود در دخترانی که اولین قاعدگی‌شان زودتر آغاز شده است، معمولا سریع‌تر از دختران دیگر منظم می‌شود.

حدود ۶ سال طول می‌کشد تا بتوانید الگوی پریود شدن‌تان را تشخیص دهید. با تشخیص این الگو می‌توانید پیش‌بینی کنید که ماه بعد چه زمانی پریود خواهید شد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

درصورت مشاهده موارد زیر، به پزشک مراجعه کنید:

 • اگر چرخه پریودتان هر بار زودتر از ۲۱ روز یا دیرتر از ۳۵ روز اتفاق می‌افتد؛
 • اگر پریودتان همیشه منظم بوده و ناگهان چند ماه پشت‌هم بی‌نظمی در آن می‌بینید؛
 • اگر دردهای شدیدی دارید که با مسکن معمولی رفع نمی‌شود؛
 • اگر گرفتگی عضلات‌تان چنان شدید است که نمی‌توانید کارهای روزمره را انجام بدهید یا به مدرسه بروید؛
 • اگر پریودتان بیش‌از ۷ روز طول بکشد؛
 • اگر خون‌ریزی‌تان آن‌قدر شدید است که بعد از هر یک یا دو ساعت باید نوار یا تامپون را عوض کنید؛
 • اگر سرگیجه شدید یا احساس سبکیِ سر دارید یا ضربان قلب‌تان سریع است؛
 • اگر سه‌ ماه بعد از اولین قاعدگی‌تان، پریودتان متوقف شده است؛
 • اگر در ۱۶سالگی هستید و هنوز پریود نشده‌اید (به آن آمنوره یا اختلال در قاعدگی می‌گویند).

سخنی با پدرومادرها: چطور باید دخترتان را برای اولین قاعدگی آماده کنید

والدین نقش بسیار مهمی در آماده‌کردن دخترشان برای اولین قاعدگی دارند. این کار به مهارت کافی نیاز دارد. ادامهٔ مطلب را بخوانید تا بهتر بتوانید به دختر دلبندتان در مهم‌ترین مرحله از زندگی‌اش کمک کنید.

از قبل با دخترتان درباره قاعدگی صحبت کنید

دخترتان قبل از شروع اولین قاعدگی باید بداند که قرار است چه اتفاقی در بدنش بیفتد. اینکه پریود چیست و چند وقت یک‌ بار اتفاق می‌افتد یا چه‌مقدار خون از او خارج خواهد شد و چند روز احتمال خون‌ریزی وجود دارد.

اگر دخترتان تمایلی ندارد با شما درباره آن صحبت کند، از فرد بزرگ‌سال مورداعتماد دیگری که با او راحت است (مثلا خواهر بزرگ‌ترش) بخواهید این کار را انجام دهد.

معمولا پدرها راحت نیستند با دخترشان در این‌ باره صحبت کنند، هرچند خود دخترها هم اغلب چنین تمایلی ندارند. بااین‌حال، اگر پدری هستید که با دخترتان تنها زندگی می‌کنید و زن دیگری در زندگی‌تان نیست، خودتان با او صحبت کنید. اما اگر حس می‌کنید دخترتان دوست دارد با یک زن صحبت کند، از عمه، خاله یا زنی که دوست خانوادگی و مورداعتمادتان است کمک بخواهید. مشاور و معلم مدرسه می‌توانند کمک خوبی باشند.

درباره نوار بهداشتی، تامپون و کاپ قاعدگی به آنها توضیح دهید

چه چیزهایی باید دخترتان، قبل از اولین پریود بداند:

 • نواربهداشتی، تامپون و کاپ چه شکلی هستند؛
 • چطور از آنها استفاده کند و چطور آنها را دور بریزد؛
 • اگر اولین پریودش بیرون‌ از منزل (مثلا در مدرسه) اتفاق افتاد، چه باید بکند.
  بنابراین، نواربهداشتی، تامپون و کاپ را قبل‌از شروع اولین پریود به او نشان دهید و نحوه استفاده از آنها را آموزش دهید.

بهتر است دخترتان ابتدا با نواربهداشتی شروع کند و چند ماه برای استفاده از تامپون صبر کند؛ اما اگر اصرار دارد آن را امتحان کند، با استفاده از کتاب یا راهنمای موجود در جعبه تامپون، آناتومی زنان را با او بررسی کنید و سپس نحوه کار را آموزش دهید.

این توصیه‌ها را هم حتما رعایت کنید:

بسیاری از والدین تصور می‌کنند تامپون یا کاپ باعث ازبین‌رفتن بکارت می‌شود. این تصور کاملا نادرست است.
اگر دخترتان می‌ترسد تامپون در بدنش گیر کند، به او توضیح دهید که ازنظر فیزیکی این امکان وجود ندارد.
تامپونی که برای دخترتان می‌خرید، بهتر است مخصوص نوجوانان باشد؛ زیرا معمولا باریک‌تر است.
به او توضیح بدهید که حتما باید نوار یا تامپون را به‌موقع تعویض کند تا خون به لباس‌زیرش نشت نکند و از آن مهم‌تر دچار عفونت نشود.
دخترتان، هم در منزل و هم در بیرون، باید ازنظر وسایل بهداشتی تأمین باشد. بسیاری از دختران می‌ترسند اولین باری که پریود می‌شوند بیرون از خانه باشند. برایش یک کیت بهداشتی شامل نوار و لباس‌زیر درست کنید. برای اطمینان، خودتان هم یکی همراه داشته باشید.

حواس‌تان به تغییرات خلقی دخترتان باشد

هنگامی‌که دخترتان به‌دلیل اولین قاعدگی (و قاعدگی‌های بعدی) دچار تغییرات خلقی می‌شود، به او حریم خصوصی و فضای کافی بدهید تا با اطرافیان درگیر نشود. کنارآمدن با این حالت، هم برای خودش و هم برای اطرافیان، می‌تواند کمی دشوار باشد.

اگر این تغییرات او را آزرده کرده یا زندگی روزمره او را مختل کرده است، شاید لازم باشد با متخصص بهداشت دختران صحبت کنید.

برخی دختران به‌ کمک بیشتری نیاز دارند

اگر دخترتان ناتوانی ذهنی متوسط یا شدید دارد، احتمالا در هنگام اولین پریودش با چالش‌هایی روبه‌رو خواهید شد. ممکن است نتواند درک کند چرا چنین تغییراتی در خلقیات و بدنش درحال روی‌دادن است. به این دسته از دختران هم باید درباره پریود و چرخه قاعدگی توضیح دهید؛ اما فقط در سطحی که بتواند بفهمد. شاید پزشک معالج یا مراقب بهداشتی او بهتر بتواند کمکش کند.

آماده‌سازی دختران مبتلا به اوتیسم هم می‌تواند دشوار باشد. برای این‌ کار باید از قبل برنامه‌ریزی کنید. تعامل با هم‌سالان یا خواهران بزرگ‌ترش می‌تواند به او درکنترل این تغییرات کمک کند.

هیجان‌زدگی، ترس و اضطراب برای اولین قاعدگی کاملا طبیعی است. به‌جای اینکه خشک و رسمی با دخترتان در این‌ باره صحبت کنید، بهتر است با او خودمانی‌تر باشید. با نگاهی مثبت به او توضیح دهید که چرا زنان دوره قاعدگی دارند.

خیلی روی مشکلات تمرکز نکنید. همین‌که به آنها بگویید تا سال‌ها هر ماه به‌مدت یک هفته قرار است خون‌ریزی داشته باشند، به‌اندازه کافی برایشان سنگین هست؛ پس دیگر نیاز نیست جزئیاتی مانند نفخ، آکنه و سندرم پیش از قاعدگی را پررنگ جلوه دهید. برخی از این علائم تا چند سال پس از اولین پریود برای دختر اتفاق نمی‌افتند.

اگر دخترتان ۱۶سال دارد و هنوز پریودش شروع نشده است، با پزشک درباره‌اش صحبت کنید. معاینهٔ پزشکی خاطرجمع‌تان خواهد کرد که مشکلی جدی وجود دارد یا خیر.

اگر نکته‌ای وجود دارد که در این مطلب از قلم انداخته‌ایم، لطفا با ما در قسمت دیدگاه‌های پایین همین صفحه مطرح کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "نکات مهم درباره اولین پریود؛ مخصوص نوجوانان و پدرومادرها" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: نکات مهم درباره اولین پریود؛ مخصوص نوجوانان و پدرومادرها در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب نکات مهم درباره اولین پریود؛ مخصوص نوجوانان و پدرومادرها را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال نکات مهم درباره اولین پریود؛ مخصوص نوجوانان و پدرومادرها در فیسبوک
ارسال نکات مهم درباره اولین پریود؛ مخصوص نوجوانان و پدرومادرها در تویتر
ارسال نکات مهم درباره اولین پریود؛ مخصوص نوجوانان و پدرومادرها در واتس آپ
ارسال نکات مهم درباره اولین پریود؛ مخصوص نوجوانان و پدرومادرها در تلگرام
خبرخوان نکات مهم درباره اولین پریود؛ مخصوص نوجوانان و پدرومادرها

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

13 thoughts on “نکات مهم درباره اولین پریود؛ مخصوص نوجوانان و پدرومادرها

 • آگوست 8, 2020 at 8:56 ق.ظ
  Permalink

  ممنون توضیحات خیلی ساده و کامل بود ، من خودمم نمیدونستم کاپ چیه ، یا اینکه تامپون رو برای دختران هم میشه استفاده کرد، دخترم ۱۲ سالشه و استرس اولین پریودیش رو شدید دارم ، در موردش صحبت کردم ولی اینقدر جامع نه . حتما مطالب اینجا رو براش کامل میخونم.

  • آگوست 8, 2020 at 8:56 ق.ظ
   Permalink

   خوشحالیم که براتون مفید واقع شده. درباره تامپون و کاپ، با توجه به منابعی که تحقیق کردیم بله دختران هم می‌تونن استفاده کنند، اما بهتره تا چند سال اول اگه ضرورتی نداره از نوار بهداشتی کمک بگیرند. اگر در استفاده از هر یک از موارد گفته شده تردید دارید به پزشک مراجعه کنید یا با مربی بهداشت مدرسه‌اش صحبت کنید.

 • آگوست 8, 2020 at 8:57 ق.ظ
  Permalink

  سندرم چيست؟
  لطفا جواب دهيد

  • آگوست 8, 2020 at 8:58 ق.ظ
   Permalink

   درود دوست عزیز. اگر معنای لغوی سندرم رو مدنظرتون هست:
   سندرم یا نشانگان که به انگلیسی به شکل syndrome می‌نویسند، به مجموعه‌ای از نشانه‌هایی که با هم بیماری یا اختلال خاصی رو نشون می‌دن گفته می‌شه. مثلا سندرم پیش از قاعدگی مجموعه متشکل از درد کمر، شکم، نفخ، تورم سینه، تغییرات خلقی و علائم دیگه‌ای میگن که نشون میده پریودت نزدیکه.

 • آگوست 8, 2020 at 8:59 ق.ظ
  Permalink

  خیلی خوبه لطفا درباره ی رفتار والدین با نوجوانان در دوران قاعدگی هم بگید

  • آگوست 8, 2020 at 8:59 ق.ظ
   Permalink

   درود بر شما. در مطلب عنوان شده که والدین باید چه رفتاری باید داشته باشند. البته از اونجا که این مطلب درباره اولین بار پریود شدن هست، بیشتر روی این موضوع تاکید کرده. ولی به طور کلی در تمام دوره های پریود باید والدین رفتار مناسبی با فرد داشته باشند که در مطلب توضیح داده شده. اگر موضوع دیگری مد نظرتون هست، لطفا شفافتر توضیح بدید. سپاس

 • آگوست 8, 2020 at 9:00 ق.ظ
  Permalink

  با سلام من یک روان شناس هستم مطالبتون خیلی عالی بود فقط این را هم بگویید که والدین قبل از پریود شدن صددرصد بیان کنند چون خدایی نکرده فکر میکنند که پرده بکارت از بین رفته است

  • آگوست 8, 2020 at 9:01 ق.ظ
   Permalink

   درود. پریود نشونه‌هایی داره که مسلما متفاوت از از بین رفتن پرده بکارت هست.
   ولی برای اولین بار شما هم درست میفرمایید ، ممکنه در صورت عدم آگاهی موجب ترس و نگرانی بشه
   اما اگر منظورتون استفاده از تامپون هست، در متن توضیح داده شده که به بکارت آسیب نمی‌رسونه و این موضوع از چند منبع معتبر تحقیق شده. با این حال تا چند سال اول توصیه شده دختران از نوار بهداشتی استفاده کنند. برخی دختران مخصوصا افرادی که در ورزشهایی مثل شنا به صورت حرفه‌ای کار می‌کنند ممکنه به تامپون احتیاج پیدا کنند. اگر والدین درباره این قضیه نگران هستند می‌تونند با پزشک یا مراقب بهداشتی (از جمله مربی بهداشت مدارس) دخترشون صحبت کنند. سپاس

 • آگوست 8, 2020 at 9:02 ق.ظ
  Permalink

  راهنمایی خوبی بود ولی من اصلا موافق این قضیه که گفتید اگر لباس زیرتان کثیف شد در سطل زباله مدرسه یا هر جای دیگر بندازید.اولا سطل زباله مدرسه نباید بندازه چون باعث انتقال بیماری میشه و مستخدم مدرسه چه زن و چه مرد چه گناهی کردن که باید بیان لباس زیر پریودیه دخترارو جمع کنن و یا گفتید هر جای دیگ بندازه،که این جمله فقر فرهنگیه ما رو میرسونه که فرهنگ همینجوری پایین هست با این حرف بدترش کنید شما اومدید آموزش بدید پس خیلی نکاته دیگرو باید رعایت کنید.جای لباس زیر کثیفه پریودی داخل چاه توالت مدرسه یا سطل آشغال بزرگ در خیابان است نه هر جایی.من نمیدونم به کجا داریم میریم ما لعنت به این فمینیسم و زن پرستی که گند زده به کل دنیا رفته و من نمیدونم چجوری شده که فقط یک سریا تو فکر اینن که فقط و فقط زن و دختر راحت و در آرامش باشن حالا این وسط آقایون هر بلایی سرشون میاد مهم نیس چون زباله هارو آقایون از سطح شهر جمع میکنن.متاسفم برای خودم که در این دنیای زن سالار و فمینیسم و مرد ستیز زندگی میکنم و لعنت به همه طرفداران اینا

  • آگوست 8, 2020 at 9:05 ق.ظ
   Permalink

   دوست گرامی، سلام
   سپاس که وقت گذاشتید و دیدگاه‌تون رو برامون نوشتید. انداختن لباس زیر در چاه توالت ممکنه باعث گرفتگی چاه بشه، مشکلاتی که این کار ممکنه به‌وجود بیاره بسیار بیشتر از انداختنش توی سطل زباله توالت مدرسه هست. لطفا توجه بفرمایید کسی که اولین بار پریود میشه، 10-12 سال بیشتر نداره و اولین پریودش ممکنه هر جایی اتفاق بیفته. پس پیدا کردن «سطل آشغال بزرگ در خیابان» ممکنه به‌راحتی براش امکان‌پذیر نباشه. علاوه‌بر این، لباسش هم اونقدری کثیف نمیشه که سریع موجب بیماری و آلودگی محیط بشه. سطل آشغال مدارس هم تا جایی که من اطلاع دارم، روزانه خالی میشه. این مطلب واقعا ارتباطی با زن سالاری و فمنیسم نداره! برای رعایت بیشتر بهداشت محیط هم توصیه کردیم که لباس زیر کثیف رو قبلش در کاغذ یا دستمالی بپیچند و بعد اون رو در سطل زباله توالت بندازند. منظور از «هر جای دیگر» در واقع سطل آشغال هرجای دیگه‌ست، نه گوشه و کنار پارک و خیابون.

 • آگوست 8, 2020 at 9:05 ق.ظ
  Permalink

  سلام ایا بعد از اولین پریود دختر 10 سالگی رشد قد دارد راهنماییم کنید

  • آگوست 8, 2020 at 9:06 ق.ظ
   Permalink

   درود. معمولا رشد قد دختران از 10 تا 14 سالگی و گاهی تا 15 سالگی متوقف میشه. رژیم غذایی، مصرف ویتامین D و کلسیم، قد پدر و مادر و یک سری عوامل دیگه تعیین‌کننده قد بزرگسالی دختر هستند. ولی بعد از اولین پریود معمولا یک یا دو اینچ (معادل 2٫۵ تا ۵ سانتیمتر) ممکنه اضافه بشه و بعیده که قدش از اینی که هست بلندتر بشه.

 • نوامبر 16, 2020 at 6:16 ب.ظ
  Permalink

  من ۱۲ سالمه و خیلی نکات آموزنده ای داشت از سایت محشر ممنونم

Comments are closed.


0