انواع روغن زیتون


انواع روغن زیتون

زمانی که به فروشگاه‌های مختلف جهت خرید روغن زیتون سر می‌زنید انواع مختلفی از روغن زیتون را می یابید. روغن زیتون انواع مختلفی دارد و برای مصرف بهتر است با استاندارد IOOC روغن زیتون و سایر اصطلاحات روی بسته بندی های روغن زیتون آشنا بشوید!

استاندارد IOOC:

شورای بین المللی روغن زیتون ( IOOC ) استانداردی را برای روغن زیتون منتشر کرده است. این شورا توضیحات مختصری در مورد انواع مختلفی از روغن زیتون فراهم کرده است که برخی از این توضیحات را در زیر مشاهده می‌کنید:

روغن زیتون فوق بکر یا فرا بکر (Extra virgin)

روغن زیتون فوق بکر نوع قابل مصرف روغن زیتون است که دارای محتوای اسیدی آزاد است و تقریبا ۰.۸ گرم در هر ۱۰۰ گرم می باشد. هیچ افزودنی به این روغن اضافه نمی‌شود.

روغن زیتون خالص یا بکر (virgin)

روغن زیتون بکر روغنی است که به طور مکانیکی و فیزیکی آماده می‌شود. بعد از پردازش معمولا هیچ تغییری در آن صورت نمی‌گیرد. روغن زیتون بکر قابل مصرف دارای اسید ۲ گرم در هر ۱۰۰ گرم است. هیچ افزودنی به این روغن اضافه نمی‌شود.

روغن زیتون معمولی

این روغن ترکیبی از روغن زیتون تصفیه شده و روغن زیتون بکر خوردنی است. محتوای اسید چرب آن ۱ گرم در ۱۰۰ گرم می‌باشد

روغن زیتون خالص یا تصفیه شده

این روغن از تصفیه‌ی روغن زیتون بکر بدست می‌آید.

روغن مخصوص سوخت و چراغ

این روغن برای مصارف انسانی نیست و تقریبا ۳.۳ گرم اسید در هر ۱۰۰ گرم دارد. از این روغن برای مقاصد تصفیه، فنی و روشنایی استفاده می‌شود.

انواع روغن زیتون
انواع روغن زیتون

انواع روغن زیتون

میوه زیتون ارقام زیادی دارد که هر کدام طعم و بافت و ماندگاری خاصی داشته و برای کاربردهای مختلف مناسب هستند مثلا روی سالاد یا در پخت و پز یا مصارف صنعتی و خوراک دام یا مصارف مهندسی استفاده می‌شوند. میوه زیتون در طی بلوغ از سبز به بنفش و سپس به سیاه تغییر می‌کند و ویژگی طعم این روغن بستگی به این دارد که زیتون در کدام مرحله بوده است.

در کشورهایی که به استاندارد شورای بین المللی زیتون پیوسته‌اند و نیز استرالیا و ایالات متحده، روغن زیتون در چند نوع اصلی تعریف می‌شود:

روغن فوق بکر بالاترین درجه بکر بودن را دارد و با استخراج مکانیکی سرد بدون استفاده از مواد شیمیایی بدست می‌آید. این روغن کمتر از ۱۰٪ روغن زیتون‌های دنیا را تشکیل می‌دهد و میزان تولید آن در کشورهای مدیترانه‌ای بیشتر است. روغن زیتون بکر که درج کمتری از قبلی دارد و اسید چرب آزاد آن تا حدود ۲٪ می‌تواند باشد و دارای طعم مطلوبی است.

روغن تصفیه شده روغن بکری است که با استفاده از فیلترهای شیمیایی و فیزیکی تصفیه شده است. این روش‌ها ساختار گلیسیریدی روغن را تغییر نمی‌دهند. میزان اسید چرب آزاد آن بیش از ۰.۳ در هر ۱۰۰ گرم نیست.

روغن تفاله زیتون روغنی است که از تفاله زیتون به شکل شیمیایی گرفته شده و با مقداری روغن بکر مخلوط می‌شود. این روغن برای مصرف غذایی مناسب است اما معمولا در دسته روغن‌های زیتون جا داده نمی‌شود. ترکیب آن مثل ترکیب روغن زیتون معمولی است و مزایای سلامتی مشابه دارد. همچنین می‌توان از آن در آشپزی نیز استفاده کرد.

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "انواع روغن زیتون" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: انواع روغن زیتون در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب انواع روغن زیتون را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال انواع روغن زیتون در فیسبوک
ارسال انواع روغن زیتون در تویتر
ارسال انواع روغن زیتون در واتس آپ
ارسال انواع روغن زیتون در تلگرام
خبرخوان انواع روغن زیتون

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

0