آرامگاه هالیکارناسوس فرماندار هخامنشی


آرامگاه هالیکارناسوس فرماندار هخامنشی

از کودکی در مجله‌های دانستنی و بخش‌های هیجان‌انگیز روزنامه با نام عجایب هفتگانه جهان باستان بسیار برخورد کرده‌ایم و شاید در این میان نام باغ‌های معلق بابل، اهرام ثلاثه مصر و فانوس اسکندریه را به خاطر بیاورید. اما درباره باقی عجایب هفتگانه باستانی چه می‌دانید؟ چه کسانی آن‌ها را احداث کردند و یا این لیست هفت تایی اولین بار کی نوشته شد؟

در این مطلب می خوانید ... پنهان

هرودوت، نخستین تاریخ نگار یونانی در قرن چهارم پیش از میلاد، کسی بود که اولین لیست عجایب هفتگانه را منتشر کرد. این لیست هفتگانه بر اساس کتاب راهنمای معروفی که مکان‌های دیدنی یونانی را معرفی می‌کرد، ایجاد شد و تنها شامل سازه‌های اطراف ناحیه مدیترانه می‌شود. پس تعجبی ندارد که با نگاه به این لیست هفت عددی، چیزی جز بناهای معروف منطقه یونان و روم باستانی نبینیم و خبری از سازه‌های باشکوه امپراتوری هخامنشی یا تمدن‌های کهن‌تر ایرانی نباشد.

آرامگاه هالیکارناسوس فرماندار هخامنشی
آرامگاه هالیکارناسوس فرماندار هخامنشی

تا به حال از عجایبی چون غول رودوس، هرم بزرگ جیزه و باغ‌های معلق بابل گفته‌ایم و حالا به سراغ سازه اعجاب‌آمیزی می‌رویم که شاید نامش را کم‌تر شنیده باشید و یا اگر هم شنیده اید، به زودی فراموشش کردید: آرامگاه هالیکارناسوس!

برای ترغیب شما به خواندن اطلاعات این آرامگاه در ترکیه، همین بس که برای یکی از فرمانداران امپراتوری قدرتمند هخامنشی ساخته شده است.

۳۵۰ سال پیش از میلاد، بعد از مرگ ماسول پادشاه کاریا، همسر و خواهرش به نام آرتمیس دوم آن قدر از مرگ وی اندوهگین شد که خاکستر او را در آب ریخت و نوشید و تصمیم گرفت برایش آرامگاهی باشکوه بنا کند.

به همین خاطر، معماران چیره دست و هنرمند را به قصر خود فرا خواند و در نهایت از بین آنان ساتیروس و پیتیس را مامور به ساخت این بنا کرد. آن طور که از نوشته‌های پیلینیس ارشد نویسنده و مورخ رومی برمی آید، این بنا با حاشیه ۱۲۵ متری و ۳۶ ستون ساخته شده است.

آرامگاه هالیکارناسوس

بر روی آرامگاه مجسمه مردی بلند قامت سوار بر ارابه‌ای با چهار اسب قرار داشت که نماد قدرتمندی ماسول بود. معمولا این مکان در برنامه تور بدروم نیست و شما باید به صورت شخصی از این مکان دیدن کنید.

آرامگاه هالیکارناسوس که در حال حاضر در شهر بدروم ترکیه قرار دارد، به گفته برخی به دست مسیحیان و به گفته برخی دیگر بر اثر زلزله در قرن یازدهم و پانزدهم میلادی نابود شد. امروزه تکه‌هایی از آن در موزه‌ای در انگلستان نگهداری می‌شود.

محشر دات کام سایتی قدیمی و پربازدید!. تبلیغات در محشر دات کام به صورت کلیکی، گزینه خیلی خوب و مقرون به صرفه ای برای تبلبغات است.
هر کلیک فقط 100 تومان!
اگر مطلب "آرامگاه هالیکارناسوس فرماندار هخامنشی" برای شما مفید بوده است با کلیک بر روی آگهی های زیر از ما حمایت کنید
و در صورت تمایل برای درج آگهی در صفحه مربوط به: آرامگاه هالیکارناسوس فرماندار هخامنشی در وب سایت محشر، با شماره 09123833830 تماس بگیرید و یا واتس آپ پیام بدید

مطلب آرامگاه هالیکارناسوس فرماندار هخامنشی را برای دوستان خود ارسال کنید

ارسال آرامگاه هالیکارناسوس فرماندار هخامنشی در فیسبوک
ارسال آرامگاه هالیکارناسوس فرماندار هخامنشی در تویتر
ارسال آرامگاه هالیکارناسوس فرماندار هخامنشی در واتس آپ
ارسال آرامگاه هالیکارناسوس فرماندار هخامنشی در تلگرام
خبرخوان آرامگاه هالیکارناسوس فرماندار هخامنشی

Mahshar

دانستنی فال طالع بینی بهداشت سلامت سبک زندگی سفر گردشگری آشپزی تغذیه ازدواج همسرداری ترفند بورس


فال حافظ

0